A kultúra nagykövete
2014-08-26 - Nem volt idén kegyes az időjárás nemzeti ünnepeinkhez. Az augusztus 20-ai rendezvényt is keresztülhúzta az eső és a hideg szél. A szabadba tervezett programokat fedett helyen – az árkádok alatt, valamint a kulturális központ termeiben – tartották meg. Az esti városi ünnepség pedig a színházterembe szorult - szó szerint.
A hangulat ettől eltekintve már a kezdetektől emelkedett volt. Vezér Mihály polgármester államalapító királyunk emlékét méltatta: "Szent Istvánt is hite és meggyőződése vezette, amikor alig húszévesen a trónra ült és hozzálátott nagy művéhez. Ahhoz, hogy a magyar törzsekből álló szövetséget megerősítse és erős, gyarapodó, az egész Kárpát-medencét a befolyása alá vonó királysággá szervezze. A hite és meggyőződése vezette, az, hogy Árpád vezér leszármazottjaként örökséget kapott, amelyért felelősséggel tartozik: felelőssége megőrizni és gyarapítani, miként felelőssége népét megvédeni és a boldogulását segíteni. Az államalapítás tette és Szent István jelleme szorosan összetartozik: a tett a jelleme egyenes következménye, nem választható el tőle."
 
A polgármester köszöntőjét követően Százhalombatta egyházainak vezetői megáldották az ünnepi kenyeret. A magyarok ősi hite szerint a test éhségét csillapító kenyér megszentelt dolog, az élet elsődleges forrása. Nem véletlen, hogy évszázadokon át, amikor megszegték a kenyeret, késsel keresztet rajzoltak rá. A kenyérben ugyanis saját munkájuk gyümölcsét és Istennek áldott adományát látták, miként a legfontosabb kenyérgabonánk, a búzaszem csirájában Krisztus arcát. Nem ismernénk ezt az ősi szokást Szent István nélkül, aki a kereszténység felvételével, a tanításnak megfelelően – az "élet kenyerét", Krisztust a magyarság mindennapi életének a részévé tette, a Megváltó testét szimbolizáló kenyeret pedig szentelménnyé, azaz különös tisztelet tárgyává a nép körében. Ugyanakkor, ha arra gondolunk, hogy a magyar nyelvben a megélhetés, az élet szavunk egyik szinonimája, megfelelője a kenyér, akkor egy újabb összefüggést is találunk, hiszen elmondhatjuk, hogy Szent István művével – a magyar állam megalapításával – népének immár több mint ezer éve életet, megélhetést, azaz kenyeret biztosított. Ezért nem csorbítja, hanem teljesíti az ünnepet, Szent István köszöntését az új kenyérért mondott hála.
 
A hagyományoknak megfelelően ezt követően a népművelők napja alkalmából Szigetvári József igazgató átadta a Barátság Kulturális Központ által alapított Zenálkó Etel Közművelődésért Közszolgálati Díjat az intézmény két munkatársának. A titkos szavazással megválasztott elismerést Kovács Györgyné, technikai munkatárs, valamint Őri Ildikó, művelődésszervező kapta.
 
Az est fénypontja a képviselő-testület által megítélt Kultúráért Százhalombatta Díj átadása volt. A kitüntetést a Barátság Kulturális Központ nyugállományba vonult igazgató-helyettese, a Sérültekért Alapítvány elnöke, Cseh Kornélné vette át Vezér Mihálytól. A díjazott meghatottan mondott köszönetet azoknak, akikkel együtt dolgozott, s azoknak, akik anyagilag és erkölcsileg segítették abban, hogy megvalósulhassanak azok a programok, amelyeknek kezdeményezője, motorja volt. Végezetül azt kívánta, hogy mindenkinek nagyon sok örömben legyen része, hiszen, ahol nincs kultúra, ott nincs öröm és emberség.