Ha augusztus, akkor Summerfest
2014-08-26 - Ahogyan minden évben, idén is gálaműsorral köszöntették a Summerfestre érkező néptánccsoportokat a vendéglátó Forrás táncosai. A bemutatót augusztus 12-én tartották a Színházteremben. A házigazdák egyedi kisfilmekkel is megörvendeztették a külföldi táncosokat, akik végül állva tapsolták a hangulatos és fergeteges üdvözlést.
Az ismerkedés a Fesztiválhajón folytatódott a Vigadótér és Százhalombatta között 13-án este. A vízi jármű ezúttal is megtelt, nemcsak fesztiválozókkal, hanem vidámsággal, zenével és tánccal. A fedélzeten ott volt Vezér Mihály polgármester is, aki elmondta: minden évben feltöltődik a fesztiválozók jókedvével, a Summerfestre jellemző nyelvi és kulturális sokszínűséggel. A rendezvények pedig felejthetetlen, csodálatos élményt jelentenek számára.
 
Augusztus 14-én a megnyitót elmosta ugyan az eső, a Népek Báljára azonban nagy bulit csaptak a népzenekarok a Fesztiválsátorban.
 
Az idei, immár XXI. Summerfest Nemzetközi Folklórfesztivál és Népművészeti Vásárt az augusztus 14-i kedvezőtlen időjárás miatt esőnapon, vagyis augusztus 15-én, pénteken nyitották meg hivatalosan. Ezen a napon került sor a programsorozat első ünnepélyes rendezvényére, a zászlófelvonásra és a nyitóceremóniára is. A CIOFF, vagyis a Folklórfesztiválok Magyarországi Szövetségének zászlaját a Százhalombattai Önkéntes Ördögök közreműködésével vonták fel. A hagyományokhoz híven Dr. Vezér Mihály polgármester átnyújtotta a város jelképes kulcsát a fesztivál legfiatalabb résztvevőjének, aki az idén Szibériából érkezett városunkba.
 
Az idei évben is nagy sikert aratott a menettánc, amely során a Szent István térről indulva, Dunafüredet is bejárta a fesztiválra érkezett valamennyi tánccsoport. Különleges viseletek, érdekes kultúrák látványos felvonulása fogadta az érdeklődőket. A legérdekesebbek közül talán a brazilok színpompás ruháját, és a hagyományőrző peruiak érdekes eszközeit és különleges hárfáját érdemes kiemelni. A felvonuló néptáncegyütteseket hortobágyi lovas csergetők kísérték.
 
Dr. Vezér Mihály polgármester, a nyitóceremónia előtt a Halom Tv-nek adott interjújában elmondta, hogy ő a legkülönlegesebbnek a brazil együttes színpompás ruháját találja az idei forgatagban. Hangsúlyozta, hogy ezt a nagyon szép hagyományt mindaddig érdemes és kell is folytatni, ameddig a szervezők ilyen színvonalas műsorokkal és érdeklődőkkel meg tudják tölteni a városközpontot, és a fesztivál valamennyi helyszínét.
 
A polgármester mellett felesége, Vezérné Diks Erika is megszólalt, aki elmondta, hogy az ő kedvence természetesen a Forrás Néptáncegyüttes, de nagy örömmel nézi a távoli országokból érkező, például a latin táncokat és táncosokat.
 
A nyitóceremónia a himnusszal és a Forrás teljes tánckarának varázslatos nyitótáncával kezdődött. Az együttes valamennyi táncosa - a csemetéktől az ifjúkon át a nagy csoportig - nemcsak a színpadon, a színpad előtti területen is táncoltak. Ezt követően Barta Sylvia és Miklya György műsorvezetők 21. születésnapja alkalmából köszöntötte a (most már világ bármely országában nagykorúnak számító) fesztivált és az őt felnevelő Szigetvári Józsefet. A színpadra lépést követően a fesztivál igazgatója, Szigetvári József köszöntötte a bevonuló együtteseket, akik egyenként vonultak fel a pódiumra, üdvözölték városunkat és a téren megjelent érdeklődőket.
 
Az eseményen részt vett Bóna Zoltán, országgyűlési képviselő, Dr. Aradszki András, energiaügyért felelős államtitkár, Dr. Vezér Mihály polgármester, Sinka László és Pátkai Zsolt, alpolgármesterek, valamint a százhalombattai Képviselő-testület számos tagja, Spéth Géza Diósd polgármestere, Szolnoki Gábor Tárnok polgármestere, Szabó Tamás Ercsi polgármestere, Dr Mihály István dandártábornok, megyei rendőrfőkapitány, Héra Éva, a CIOFF elnöke, Galambos László, a Dunai Finomító igazgatója, a cseh és görög nagykövetség tisztviselői, Nádasy István, a Magyarok Öröksége Alapítvány elnöke és az alapítvány kuratóriumának több tagja.
 
Dr. Vezér Mihály megnyitó beszédében háláját és köszönetét fejezte ki a szervezőknek, a Pesovár Ferenc Alapfokú Művészeti Iskolának, a Forrás Néptáncegyüttesnek, a Barátság Kulturális Központnak, és valamennyi szervezetnek, továbbá az önkénteseknek és a vendéglátó családoknak. A polgármester hangsúlyozta a már több mint húsz éve, Százhalombatta és a világ között, kultúrából és szeretetből épülő híd jelentőségét, amely minden egyes Summerfest alkalmával tovább épül, egyre nagyobb és erősebb lesz.
 
A fesztivál lángját Héra Éva hozta fel a színpadra, akit a fesztivál igazgatója Szigetvári József a leginnovatívabb magyar népművészeti szakemberként mutatott be a közönségnek. Az előző évek szokásaitól eltérően a fesztivál lángját az idén nem egy, hanem több személy: José Marcos Gamarra perui zongorista zeneművész, Alex Torres szintén perui zenész, és a fesztiválon vendégeskedő, ciprusi táncegyüttes vezetője közösen gyújtotta meg.
 
A lenyűgöző gálaműsoron a Forrás előadásával együtt húsz ország táncosai és zenészei adták elő produkciójukat. A műsor végén, a "Kéz a kézben" dallamára a színpadra vonult valamennyi, összesen közel ezer táncos, és a teltházas estét a hagyományokhoz híven látványos tűzijátékkal zárták.
A nyitógála sikerén több száz szervező dolgozott a háttérben, a színpadon viszont egy régi ismerősnek örülhetett a közönség a műsorvezető Bartha Szilvia személyében. A városunkban nevelkedett médiaszemélyiség szintén óriási élményként írta le a fesztivált.
 
Könnyeket csalt a közönség szemébe a Gördülő Táncegyüttes, Vakrepülők Színjátszó Társulat, valamint a Felhőjárók műsora az Aranyszív Napján, augusztus 17-én. A kerekes székes táncosok és a vakokból illetve gyengén látókból álló társulat visszatérő vendége a Summerfest esélyegyenlőségi programjának. Utóbbi művészeti csoport 1998-ban alakult a Vakvagányok című film színésznője, Máj Bea kezdeményezésére.
 
Roskadásig megtelt a Szeretet asztala augusztus 18-án. Idén is megszámlálhatatlan mennyiségű süteményt és gyümölcsöt ajánlottak fel a vendégeknek a százhalombattai táncosok, családok és nyugdíjas klubok a Szeretet Napján a Fesztiválsátorban. Furcsa Katalin, a Köztisztviselői Nyugdíjas Klub tagja elmondta, évről évre szerepel a közösség programjában az augusztusi szeretetasztal. Nagyon szeretik a programot, és abban is örömüket lelik, hogy ilyenkor találkoznak a többi nyugdíjas klubbal is. Szabó Zoltán képviselő szintén évek óta hozzájárul a szeretetasztalhoz. Mint mondta, nagyon jó a Szeretet Napjának az atmoszférája, de az egész Summerfestet magas színvonalú rendezvénynek tartja, amelyen a külföldi táncosok láthatóan remekül érzik magukat.
 
Az idei fesztivál legkülönlegesebb vendége minden bizonnyal Allan Castante Bejarano volt. A costa ricai fiatalember ugyanis 15 000 kilométer biciklizés után, kerékpárral érkezett városunkba, hogy találkozzon unokaöccsével, aki a tánccsoportjával tartózkodott itt. Allan 2013 februárjában indult világkörüli kerékpártúrára. Gyermekkori álmát váltja valóra. Egyébként élelmiszeripari laboráns, de mindig vágyott rá, hogy megismerkedjen távoli emberekkel és kultúrákkal. Ötven kilogrammos csomaggal teker naponta átlagosan 100 kilométert. A költőpénze napi tíz euró, és gyakran éjszakázik a szabad ég alatt. Eljutott egyebek mellett Közép-Amerikába, az Egyesült Államokba, Angliába, Skóciába, Szlovákiába. Összesen 15 ezer kilométert tett meg eddig, és még 65 000 van előtte. Gyakran kérdik tőle, vajon nem őrült-e meg, de azt mondja, nem száll le a bringáról, amíg körbe nem karikázta a Földet.
 
Százhalombattára hálás szívvel érkezett, mivel két éve nem látta egyetlen rokonát sem. Körömi Lajos és családja vendégszeretetét élvezte. Háziasszonya, Körömi Lajosné úgy nyilatkozott: fantasztikus élmény, hogy része lehetett a két costa ricai fiatalember találkozásának.
 
Egész napos családi programokkal, kirakodó-és népművészeti vásárral, hungaricumok utcájával, és állatsimogatóval is várták az érdeklődőket augusztus 20-án, államalapításunk ünnepén. A fesztivál Minden Magyarok Napja tematikus programjai a délelőtti gyermek műsorokkal kezdődtek, amelyen a szórványos eső ellenére is sokan vettek részt. Ismét nagy sikere volt a déli muzsikaszóban felcsendülő magyar nótákat és operett slágereket előadó művészeknek is. A fesztiválozók megtekinthették a kalocsai pingálók hímzés, porcelán-és falfestés munkáit, megismerkedhettek a solymászokkal, felléptek a Pesovár Ferenc Néptáncsuli csoportjai is, és természetesen az ünnephez illően friss, illatos kenyér is várta a városlakókat. Délutánra felszakadozott a felhőzet, amely kedvezően hatott a nap második felére tervezett programoknak, így a délutáni és kora esti eseményeken jellemzően teltház volt a fesztiválsátorban.
 
Ahogy minden évben, idén is megtörtént a csoda, amit Summerfestnek hívunk, és ahogy lenni szokott, elérkezett a búcsú napja is. Augusztus 21-én, csütörtök délután, a Záróceremónia előtt elültették a XXI. Summerfest fáját a korábbi fesztiváloknak emléket állító fák mellé, a Kálvin parkban. Elsőként dr. Vezér Mihály ragadott lapátot, majd a szervezők, önkéntesek, vendéglátók és végül a táncosok. Levonták a CIOFF zászlaját, és megkezdődött a felkészülés az esti zárógálára. Az ünnepélyes búcsúprogramon fellépett a fesztivál valamennyi résztvevő együttese, köszöntötték a vendéglátó családokat, és a város szimbolikus kulcsa visszakerült Dr. Vezér Mihály, polgármesterhez. A világzenekar ezúttal Weiner Leó Rókatáncát, José Marcos Gamarra pedig a Summerfest által ihletett zongoraművét adta elő.
Dr. Aradszki András, energetikáért felelős államtitkár beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy nem messze tőlünk fegyverek ropognak, de mindig maradjon meg Százhalombatta a béke szigetének. Hoppál Péter, kultúráért felelős államtitkár elismerően nyilatkozott a több mint húsz éves múltra visszatekintő rendezvénysorozatról. Véleménye szerint a fesztivál évek óta megmutatja azokat a vendégszerető szíveket, ami bennünket, magyarokat igazán jellemez. Nem csak magyar, hanem a világ más tájáról érkező kulturális kincseket és egy nemzetek feletti közösséget is mutatott, amely itt, Százhalombattán és a környező településeken kovácsolódott össze. Dr. Vezér Mihály, polgármester ünnepi beszédében megköszönte valamennyi résztvevő munkáját és érdeklődését. A tíznapos világ körüli utazás és egyben a gála legmeghatóbb záróakkordja a gyertyagyújtás volt, amely előtt a polgármester így szólt a jelenlévőkhöz: "Legyen a gyertya lángja a szeretet lángja, ami országhatárokon, nyelvi nehézségeken átível, és az örök fiatalságot, az élni akarást és a pozitív gondolkodást jelképezi. Készüljünk a következő nagy találkozásra, barátainkat pedig ugyanilyen szeretettel visszavárjuk!"