Ezerszínű Summerfest
2014-08-05 - Rengeteg művészeti élményt és kulturális kuriózumot, gyerekeknek, felnőtteknek, fiataloknak és időseknek szóló szórakoztató programot kínál a XXI. Summerfest Nemzetközi Folklórfesztivál és Népművészeti Vásár augusztus 12-től 22-ig. 
Brazília, Bulgária, Ciprus, Costa Rica, Csehország, Elefántcsontpart, Görögország, Grúzia, India, Kuba, Lengyelország, Olaszország-Szicília, Oroszország-Szibéria, Peru, Románia, Románia-Erdély, Szerbia, Tajvan, Törökország és Magyarország – ennyi helyről érkeznek a táncosok, hogy népi kultúrájuk színe-javából tartsanak bemutatókat.
 
Mindebből egyszerre kaphatunk látványos ízelítőt a Nyitó- és Záróceremónián. A nyitógála augusztus 14-én, 19 órakor kezdődik a Szent István téren.
 
A kiemelt programok között szerepel Sebestyén Márta koncertje augusztus 16-án éjjel a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban, a Szalonna és bandája előadása augusztus 17-én este a Fesztiválsátorban, valamint Pál Lajos és családja koncertje augusztus 17-én éjjel a Szent István templomban. Negyven éves jubileumi turnéja keretében lép fel a Vujicsics együttes augusztus 18-án éjjel a rendezvényközpontban. Elsa Valle, a világhírű kubai énekesnő, aki a Buena Vista Social Club zenészeivel is egy színpadon énekelt, augusztus 19-én este koncertezik a Fesztiválsátorban.
 
Minden magyarok napja
Egész napos programok, népművészeti vásár, hungaricumok utcája, néptáncgálák, népzenei koncertek, családi programok, utcabál várja a városlakókat augusztus 20-án, Szent István ünnepén a főtéren. Bemutatkozik a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum, itt lesznek a kalocsai pingáló asszonyok, solymászok, kézművesek varázsolják a városközpontba a falut és a hagyományos magyar kultúrát. Tíztől délig gyermekprogramok, déltől nóta- és operettműsor szórakoztatja a közönséget. Fellép Dömsödi Farkas Bálint, Teremi Trixi és Bozsó József, közreműködik Ökrös Tibor prímás és népi zenekara. Őket a Városi Népdalkör követi a színpadon arató dalokkal. Kettőkor kezdődik a Pesovár Ferenc Néptánc Suli műsora, fél négytől pedig a Püspökhatvani Művészeti Iskola népzenészei, valamint Pál Lajos adnak koncertet.
 
A délután folyamán újból gyönyörködhetünk José Marcos Gamarra zongoraművész muzsikájában. A limai katolikus egyetem zeneelmélet-tanára nemcsak a Kodály-módszerért lelkesedik, hanem a Summerfestet is egyre inkább szereti. Idén immár harmadik alkalommal látogat Százhalombattára. Őt az erdélyi Hajdina Néptáncegyüttes, majd Sándor Péter színművész követi a színpadon, aki magyar zeneszínházi produkciók legszebb dalait – Veled, uram!, István, a király, Kőműves Kelemen, Menyasszonytánc, Padlás – adja elő.
 
Este hétkor kezdődik a hivatalos városi ünnepség a Kultúráért Százhalombatta Díj és a Zenálkó Etel Közművelődésért Szolgálati Díj átadásával, valamint az ünnepi gálaműsorral, amelyben a Forrás és a Hajdina Néptáncegyüttes lép színpadra. Fél kilenctől Illényi Katica ad élőzenekaros koncertet. A Liszt-díjas hegedűművész műsora színes zenei utazást ígér, érintve a klasszikus zeneirodalom gyöngyszemeit, magyar zeneszerzők műveit, filmslágereket és jazzt egyaránt. Bemutatásra kerül a theremin is, amely különleges hangszer, nem kell megérinteni a megszólaltatáshoz, és a világon csak nagyon kevesen tudnak vele bánni, mivel abszolút hallás kell hozzá. Illényi Katicát a Monarchia Szimfonikus Zenekar kíséri Silló István vezényletével, az augusztus 20-i városi ünnepet pedig utcabál zárja DJ Köblivel.
 
Díszvendégek
A Summerfest új célkitűzése, hogy bemutassa az UNESCO szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékén szereplő magyar elemeket. Az augusztus 14-i táncos felvonulás kiemelt szereplői lesznek a hortobágyi csergetők, akik a karikás ostorral csattintanak.
 
Augusztus 18-20-án a Szent István templomban a mendei templomdíszítésből és kézművességből kaphatunk ízelítőt. A pünkösdi templomi májfaállítás szokásában a gyülekezet tagjai nemek és korcsoportok szerinti munkamegosztásban vesznek részt. A szalagokkal, hímzett és horgolt kendőkkel feldíszített nyolc nyárfa kitölti a templom két padsora közötti belső teret. A gyülekezet tagjai a májfák alatt ülve hallgatják végig az istentisztelet.
 
A magyar solymászat a honfoglalás előtti korokba nyúlik vissza, része a nemzeti identitástudatnak, végigvonult egész történelmünkön. Több mint vadászat, életforma, amelynek hagyományait augusztus 18-20-án, 11-től 19 óráig ismerhetik meg a százhalombattaiak a Damjanich úton.
 
A tarka virágú kalocsai hímzés és pingálás messze földön ismert, és gyakran magával a magyar népművészettel azonosítják. A motívumkincs a jellegzetes nyelvjárása, népművészete, katolikus vallása miatt jól körülhatárolható régióhoz, a Kalocsai Sárközhöz tartozik. Lakói a poták. A ma is alkotó, író-, pingáló- és hímzőasszonyok életben tartják a kalocsai népművészet. Aki kíváncsi, hogyan festenek, találkozhat velük a Fesztiválsátorban augusztus 18-án és 19-én 16-tól 19 óráig és augusztus 20-án 10-től 18 óráig.
 
Nemcsak egy-egy virágmotívum, de jellegzetes ételek is képviselik kultúránkat, hagyományainkat. Ilyen például a karcagi birkapörkölt, amelyet augusztus 20-án az ünnepi sokadalomban meg is kóstolhatunk.
A Nagykunság az Alföld legnagyobb állattartó körzete volt, az itt élők táplálkozásában a juhhús fontos helyet foglalt el. Még a 18. században is hatalmas nyájak "beretválták"a nagykunsági városok határát. A birka húsát nem tartósították, az állat levágása után a teljes húsmennyiséget elfogyasztotta a család. A nagykunsági birkaételek jellegzetessége pedig éppen az, hogy a birkatestet egyszerre főzik meg.
 
A kunsági birkapörkölt ízvilága teljesen eltér az Alföld többi városában szokásos ételekétől, de azon belül is a karcagi igen archaikus főzési technikát jelent. A húst eleinte víz hozzáadása nélküli pörkölik, majd együtt főzik az előzetesen megperzselt fejjel, körmökkel és farokkal, valamint a pacallal és a belsőségekkel. Mindezt kizárólag vöröshagymával, őrölt- és csöves paprikával, valamint sóval ízesítik és hatalmas öntöttvas lábasban készítik. Karcagon a birkapörkölt manapság is elmaradhatatlan része minden ünnepi eseménynek, mint például a lakodalmaknak is.
 
Kiállítások
A Barátság Kulturális Központ előterében nemzetközi népművészeti kiállítás nyílik a résztvevő országok ünnepi viseleteiből.
 
A "Megragadni a megfoghatatlant"című kiállítás az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség listáján szereplő magyar örökségeket mutatja be a látogatóknak tárgyak, képek és szövegek segítségével. A bemutató segít közelebb kerülni a saját örökség és a kulturális sokszínűség, az identitás, a párbeszéd, a közösség, a tanulás, a kreativitás és az ünnep fogalmaihoz.
 
A népviseleti babák kiállítása a Pest megyei Vácrátót öltözetét mutatja be a XIX. század első felétől napjainkig. Az összeállítást olyan személyek hozták létre, akik a településen élnek, népviseletben járnak vagy ünnepnapkor öltik fel azt, így hiteles képet tudnak nyújtani Vácrátót kultúrájáról. 
 
Zsigmond Dóra végzős divattervező, akinek munkáját a népviseletek inspirálják. Testvérével, Zsigmond Györggyel a Fejér megyei Alapon élnek, és mindkettőjük életére, hivatására nagy hatással van a népi kultúra. A testvérpár női tagja a diplomakollekcióját mutatja be, amelyet férfiak számára készít a 2015-16-os őszi-téli szezonra.
 
Zsigmond György népviselet-gyűjteményét hozza el a Summerfestre. A tájépítész-hallgató figyelme az egyes viseletekhez kapcsolódó emberi sorsokra, történetekre irányul, a ruhákkal együtt ezeket is megőrzi.
 
Jegyárak, jegyvásárlás
Jegyeket kizárólag a Nyitó- és Záróceremóniára, a táncpanorámákra, Sebestyén Márta, Pál Lajos és családja, valamint a Vujicsics Együttes koncertjére kell vásárolni, a többi program ingyenes.
 
A belépők elővételben is megválthatók a Barátság Kulturális Központ pénztárában naponta 14 óra és 18 óra között, vagy telefonon is megrendelhetők a +36 (23) 355-488-as és a +36 (23) 358-973-as számokon.
 
A Szent István téren idén is lelátó épül, és a nézőteret kordon veszi majd körül. Utóbbira a katasztrófavédelmi előírások és az állami támogatások feltételeként megszabott kötelező bevételi előírások teszik szükségessé. (Részletes program: summerfestbatta.hu)