A szép muskátli titka
2014-07-15 -
Az önkormányzat tavaszi örökbefogadós akcióinak köszönhetően, nem csak a családi házas övezetekben bukkanhatunk szemet gyönyörködtető virágkompozíciókba, hanem a lakótelepen élők is egyre nagyobb kedvvel és örömmel ültetnek muskátlikat az erkélyeikre. Ezért jó tudni, hogy a szép muskátli titka a nagy láda, a sok és jó minőségű föld, valamint a rendszeres öntözés és tápoldatozás.
A futómuskátlit, ha tehetjük, minél nagyobb ládába ültessük. Egy megfelelő méretű ládába – 1 méteres hosszúság esetén 7db, 50 cm-es hosszúságúnál 3db növényt ültethetünk. A kiültetett növény nem attól lesz dús és sűrű, ha összezsúfoljuk, hanem a megfelelő ápolásnak és a minél több virágföldnek köszönhetően. Csak jó minőségű virágföldet használjunk, tilos a muskátlit a kertből összeszedett földbe ültetni! Földkeveréknek B, illetve C típusú földet javasol a szakember. Ha nincs a ládánkon lyuk kialakítva, 8-as vagy 10-es furatot készítsünk a láda aljába (50 cm-es ládára 3 db lyukat számoljunk). Ez azért fontos, mert az esetleges pangó vízben a gyökérzet nem jut oxigénhez, a növény gyakorlatilag megfullad, és rövidesen elpusztul.
 
A cserépből kiütjük a növényt, ne vágjuk késsel körül, mert ezzel a legfontosabb hajszálgyökereket roncsoljuk, hanem óvatosan ütögessük. A legbelső tőzegpogácsát, melyben a dugványt gyökereztették, nem szabad eltávolítani. A földlabdát lehetőleg ferdén ültessük, hogy a növény szára a láda szélén feküdjön. Ezzel elkerülhetjük a kiültetést követő időszakban a szél okozta károkat. Ültetés után alapos beöntözés következik. Ha erre lehetőség van, kb. 1 hétig még ne rakjuk ki eredeti helyére a ládáinkat, hanem szélvédett helyen tároljuk őket, amíg növényeink kissé hozzáedződnek a kinti időjáráshoz.
 
Mindig szükség szerint öntözzünk. Legalkalmasabb reggel, vagy késő délután, de extrém meleg napokon naponta kétszer is szükséges. Sötétedéskor már ne locsoljunk, a levélzetnek éjszakára fel kell száradnia, mert a különböző gombabetegségek ilyenkor könnyebben megtámadhatják növényeinket. Egy-egy alkalommal 1,5-2 liter vizet öntözzünk ki (50 cm-es láda esetén). Ügyeljünk a vízmennyiség állandóságára, mert a gyökérzet növekedésének szempontjából ez döntő fontosságú. Nagyon meleg napokon vízzel meg lehet permetezni a muskátlit, de természetesen nem a tűző napon, és csak akkor, ha a földje nem teljesen száraz.
 
A futómuskátli - mivel nem a mi éghajlatunkon honos növény - gondos ápolást igényel. Miután nagyon gyorsan nő és feléli a virágföld 'tartalékait', az elültetést követő 2. héttől növényeinket heti 2-3 alkalommal tápozni szükséges. Bármilyen növénytáp - por, folyékony vagy rúd alakú megfelel. A tápoldat vagy táprúd használati utasítását feltétlenül be kell tartani. Mindig a nedves földet öntözzük a tápoldattal, amikor már a növény jól megszívta magát a tiszta öntözővízzel. (A száraz földet tápoldattal beöntözve könnyen 'leégethetjük' a növényeket). Általában az a leghasznosabb, ha reggel tápozunk, hiszen este úgyis szükség van öntözésre. A tápoldat is ugyanolyan bőséges legyen, mint a locsolás, ládánként 1,5-2 liter. Ha többnapos eső éri növényeinket, a tápozást akkor se szüntessük meg!
 
Ha a fentieket betartjuk, futómuskátlink méteres virágfelhővel jutalmaz meg bennünket.