Szakmai találkozó
2014-07-08 - Szakmai találkozót tartott az ÉTA, az Értelmi Sérülteket Szolgáló Társadalmi Szervezetek és Alapítványok Országos Szövetsége július 2-án a Gátőrházban. A rendezvény célja az volt, hogy a lakhatással kapcsolatos törvényi változásokból adódó kérdésekre, problémákra megoldást találjanak a Sérültekért Alapítvánnyal közösen.
A Sérültekért Alapítvány az egyik alapítója az ÉTA elnevezésű, sérült emberekkel foglalkozó, civil szervezeteket összefogó országos szövetségnek, amely 1997-ben alakult. Cseh Kornélné, a helyi szervezet elnöke, az országos szervezet elnökségi tagja, így került a problémafeltáró, elemző, értékelő, és tapasztalatokat átadó tanácskozás Százhalombattára. A találkozó eredményeit a későbbiekben a minisztérium felé, illetve olyan felsőbb szervek felé továbbítják, akik valamit tehetnek a változás érdekében. A döntéshozók is kíváncsiak a lakóotthonokban dolgozók véleményére, hogy olyan típusú struktúrát építsenek fel, ami elsősorban a sérültekről szól, a sérültek érdekeit szolgálja.
 
A tematikus szakmai nap egyik kiemelt témája a lakhatás volt, miután az ehhez kapcsolódó törvény - bár hosszútávon kedvező – a mai, aktuális problémákra nem mindig nyújt megoldást. Például, ha most valaki támogatott lakhatási formát szeretne létrehozni, elég nagy nehézséggel találja szemben magát, de a már működő lakóotthonoknak is számos problémával kell megküzdeniük. A teljes struktúra változása – amelynek törvényi háttere még képlékeny állapotban van – magával hozza majd a feladatokat és tennivalókat, amelyeket egyrészt a már működő lakóotthonban foglalkoztatottaknak is meg kell ismerni, másrészt a nappali foglalkoztatásnál a hatályos törvények, rendelkezések változtatásait is nyomon kell követni. A szervezetek segítése érdekében tevékenykedik az ÉTA Országos Szövetség Lakóotthon Munkacsoportja, amely a 2000-es években jött létre. Mindazoknak nyújtanak segítséget, akik értelmi sérült felnőttek számára szeretnének biztos lakhatási formát elindítani.
 
A már életbe lépett, úgynevezett kiváltási program, az elkövetkezendő harminc évben a tö
bb száz sérültet foglalkoztató nagy intézményekből 12 fős lakóközösségbe helyezné ki az értelmi sérülteket. Ez egy állami "vállalkozás", de a civil szervezetek is létrehozhatnak támogatott lakhatási formát. Az első és egyik legfontosabb lépcső egy megfelelő épület kiválasztása, majd berendezése. A legnagyobb nehézség pedig a lakóotthon folyamatos működtetése, hogy olyan környezetet teremtsenek az értelmi sérültek számára, amely nagymértékben hasonlít az ép emberek életviteléhez. Halászné Gambár Mária, az ÉTA Országos Szövetség Lakóotthon Munkacsoport vezetője csodálattal beszélt a Sérültekért Alapítvány által kialakított környezetről, arról, ahogy a sérült fiatalokat foglalkoztatják és amilyen szeretettel és tisztelettel vannak a fogyatékosok iránt. Hangsúlyozta: ritka az a hely, ahol a szeretet minden négyzetcentiméteren látszik, és ahol a gondozók valóban az életüket teszik fel arra, hogy az általuk foglalkoztatott sérültek ugyanolyan méltó életet élhessenek, mint bárki más a Földön.