Óvárosi Kulturális Napok - 2014 Tánc, zene és kacagás
2014-07-01 - Hagyományápolás-és teremtés, jó kedv és barátság jellemzi az Óvárosi Kulturális Napokat, amelyet az idén június 27-29. között rendeztek a Százhalombatta bölcsőjének számító városrészben.
Az Óvárosi Kulturális Napok egy összetartó, nyitott közösség ünnepe, az újjászülető városrész hagyományteremtő mulatsága, színes programokkal, amire rendszerint rászerveznek a helyiek egy-egy baráti bográcsozást valamelyik háznál, így téve teljessé az érzést, hogy "Óváros a miénk", ahol örömmel látják a lakótelepről "kilátogató" városlakókat is – mondta Pátkai Zsolt alpolgármester, a településrész képviselője, aki például a szombati focigálán a főleg óvárosi szerbekből álló csapatot erősítette.
 
A program évről évre újabb elemekkel gazdagodik. Idén először rendezték meg a Zenálkó-gálát, amelyen különböző művészeti ágakat tanuló fiatalok álltak színpadra. A Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola előképzős és végzős növendékei, a városi vers- és prózamondó verseny győztese, valamint a Pesovár Néptáncsuli legjobb népi ének és néptánc előadói tisztelegtek produkcióikkal a hajdanvolt tanítónő közösség- és értékteremtő munkássága előtt.
 
A fiatalok ünneplését az érettebb korosztálynak szánt pikáns kabaréjelenetek követték a szabadtéri színpadon. Móricz Zsigmond falusi környezetben játszódó egyfelvonásosai könnyed és romantikus hangulatot teremtettek, aminek betetőzéseként Földvári Gergely "Grego" zongorajátéka varázsolt éjszakai kávéházat a Szent László térre.
 
A szombat mozgalmasan kezdődött: az Óvárosi focikupán tíz baráti csapat csapott össze, hogy megszerezze a kupákat. A győztes a Batta Young Boys, a második a 2440, a harmadik legjobb a G-Pont együttese lett. A találkozó gólkirályi címét Pregitzer Gábor (G-Pont) szerezte meg, Sopronyi Dániel (G-Pont) pedig a legjobb kapusnak járó elismerést nyerte el. Pátkai Zsolt a díjak mellett két focilabdát is átadott részükre. A szervezők különdíjban részesítették a legtöbb gólt kapott csapatot, az Óvárosi Papírkutyákat is.
 
Mindeközben a Mezőföld Csücske Alkotóműhely szabadtéri játékokkal, Fabók Mancsi Bábszínháza mesével foglalta le a fociban nem érintetteket. Délután a hagyományőrzés jegyében távoli és környékbeli néptáncokat, népdalokat mutattak be és tanítottak a vendég-együttesek, valamint a házigazda Forr-Más, a Városi Népdalkör és a Muslinca Dalárda.
 
Farkas Gábor "Gabriel" egyedülálló előadása felpezsdítette a finom, meleg nyárestét, amit tovább fokozott a Hot Jazz Band koncertje. Valószínűleg a 2014-es rendezvény legemlékezetesebb – egyedüli és megismételhetetlen – epizódja marad, amikor a szervező Barátság Kulturális Központ munkatársai jelmezt öltve csatlakoztak a zenekarhoz és eltáncolták koreográfiájukat.
 
A falusi búcsúkat megidéző minifesztivál szombaton nyáresti utcabálba torkollott, amihez még többen csatlakoztak a város többi részéről, lelkesen táncoló tömeget képezve a Szent László téren és környékén.
 
Az idén bónuszprogrammal is kiegészült az Óvárosi Kulturális Napok. A közelmúltbeli hagyományt, a nyári szabadtéri színházat kívánja újraéleszteni a BKK és a "Matrica" Múzeum a Régészeti Parkban. Szigetvári József, a BKK igazgatójának választása egy igazi könnyed klasszikusra, Arisztophanész vérbő komédiájára esett. A Lüszisztraté című görög vígjátékban athéni és spártai nők úgy döntenek – nem könnyen –, hogy megtagadják testüket a férfiaktól, míg azok békét nem kötnek. Az eddig színészként látott Lipták Péter rendezésében, az eddig leginkább rendezőként és a Kiskörúti Színisuli vezetőjeként ismert Galambos Zoltán is szerepet vállalt, igazi jutalomjátékot kerekítve. Tovább színesítette az előadást, hogy a battai színisuli legifjabb növendékei együtt szerepelhettek a budapesti Körúti Színház tapasztalt művészeivel. Az előadásról a HalomTV felvételt készített, és a tervek szerint ősszel, a dunafüredi szezonnyitó ramazurin a közönség újra láthatja az ókori komédiát, ha szeretne pirulva kacagni.