Egy nagyszerű hivatás
2014-06-03 - Minden eddiginél több díjat vehettek át a százhalombattai óvónők, dadusok, tanítók és tanárok a városi pedagógusnapon május 30-án a BKK-ban. A minisztériumi és önkormányzati elismerések mellett ezúttal az iskolákat fenntartó KLIK is jutalmazta erkölcsileg az éves munkát.
Az ünnepségen elsőként az Arany János Általános iskola férfikara lépett fel Szabó Éva vezényletével. Erkel Keserű bordalát és Ábrahám Pál Honvéd banda című művét adták elő Boda János és Mihalicza Árpád szólójával, Kun Katalin zongorakíséretével – hatalmas közönségsikert aratva.
 
Az ünnepelteket elsőként Vezér Mihály polgármester köszöntötte. Mint mondta, nagyszerűnek tartja a pedagógushivatást, hiszen ha egy társadalomban jó tanárok tanítanak, mindenki sikeres lesz a maga területén. Munkájuk bonyolult, hiszen a tudás átadása, az érdeklődés felkeltése maga is tudomány, minden tanítványhoz külön-külön kell megtalálni a kulcsot.
 
Sárközi Márta, az Érdi Tankerület igazgatója köszönetét fejezte ki az önkormányzatnak, amiért évről évre értékeli a pedagógusok munkáját és ápolja a pedagógusnap szép hagyományát. Saját, egész életét meghatározó tanítóira és tanáraira emlékezett, felidézte, milyen megnyugvást jelentett számára szülőként az óvoda gondoskodó, szeretetteljes légköre, és minden óvónőnek, dadusnak, pedagógusnak háláját fejezte ki a kezük alatt felnövekvő gyermekek és a családok nevében.
 
Vastapsot kapott az ugyancsak az Arany János iskolában született Golden Voices Énekegyüttes acapella műsora is. A diákokból álló művészeti csoport megnyerte kategóriáját a BKK által rendezett tehetségkutató versenyen.
 
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Pedagógus Szolgálati Emlékérmét vette át Homonnayné Pfeifer Éva Henrietta, az Arany János pedagógusa. A pályán eltöltött 40 évét szakmai elhivatottság, a gyerekek szeretete, a fogyatékos emberek iránti elkötelezettség jellemezte.
 
Szintén Pedagógus Szolgálati Emlékérmet kapott Páhokiné Arany Piroska, a Pedagógiai Szakszolgálat oligofrénpedagógia-logopédiai szakos gyógypedagógiai tanára. A pösze, hadaró, dadogó és alig beszélő gyermekek beszédét javította, és a tanulási nehézségekkel küzdőket zárkóztatta fel. Mindig fontosnak tartotta az új módszerek megismerését, alkalmazását. A pályán eltöltött közel negyven év alatt több mint háromezer gyermekkel került kapcsolatba.
 
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Elismerő Oklevelét vette át Dombovári Gyuláné, az Eötvös Loránd Általános Iskola igazgató-helyettese, aki 39 éve angol tanár és 15 éve igazgatóhelyettes az intézményben. Szakmai múltja, munkássága, példamutató életvitele és magatartása, valamint a tanulók idegen nyelv tudásának fejlesztéséért tett erőfeszítései alapján vált érdemessé a kitüntetésre.
 
Szintén Miniszteri Elismerő Oklevélben részesül Miklós Magdolna, aki 1989 óta dolgozik az Eötvös iskolában magyar-könyvtár szakos tanárként. A pedagógia és a pálya iránti elhivatottsága, a gyerekek iránti szeretete és tisztelete, valamint kimagasló tanári munkája és eredményei példaként szolgálnak a jövő pedagógusai számára.
 
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Elnökének elismerő oklevelét kapta Hegedüs Roland, a Százhalombattai 1. Számú Általános Iskola igazgatója, valamint Mongyi Éva, Petróczi Marianna és Gaschler Hedvig pedagógusok, Rigó Katalin, a Százhalombattai Eötvös Loránd Általános Iskola igazgatója, valamint Daruka Béláné, Körmendiné Stoffer Zsuzsanna, Izsóné Somossy Ilona és Hóborné Balogh Erika pedagógusok, dr. Horváthné dr. Hidegh Anikó, a Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnázium igazgatója, valamint Mester Emilné, Kovácsné Rumpler Erzsébet, Ketskemétyné Nagy Zsuzsanna és Simó Ildikó, pedagógusok, Tamás Emília, a Százhalombattai Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola igazgatója, valamint Bercsényiné Kántor Judit, Demjén Éva, Jobbágy Miklósné és Mákné Csépányi Katalin pedagógusok, Adorjánné Visontai Katalin, a Százhalombattai Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója, valamint Hellingerné Hégely Katalin, Lőrincz Melinda és Juhász Balázs pedagógusok, dr. Horváth Béla, a Széchenyi István Szakközépiskola és Gimnázium igazgatója, valamint Bartáné Sandi Katalin, Győriné Lajkó Lívia, Major Patrícia és Pádár-Mihályi Valéria pedagógusok.
A díjátadás után Farkas Zsolti, az Ének Iskolája televíziós tehetségkutató műsor nyertese adott műsort, amelyet újabb elismerések átadása követett.
 
A Szivárvány Óvoda harmadik alkalommal újította meg minőségi nevelési intézmény OKAIM védjegyét, amelyet dr. Tüske László közoktatási tanácsnok adott át Kovács Lajosné intézményvezetőnek.
Pedagógus Szolgálati Emlékérmet vett át László Andrásné óvodapedagógus, aki 1977 óta dolgozik a Pitypangos Óvodában. Prevenciós és korrekciós szemléletével segíti az SNI-s gyermekeket, kifinomult érzékkel fogadja be csoportjába a hátránnyal élő óvodásokat.
 
Ugyancsak Pedagógus Szolgálati Emlékérmet kapott Kopa Magdolna óvónő, aki 1979 óta dolgozott a Szivárvány Óvodában. Jó érzékkel bánt a gyermekekkel, folyamatos önképzéssel fejlesztette szakmai tudását, rendkívül jó volt a kapcsolata a szülőkkel és a gyermekekkel egyaránt.
 
A minisztériumi és állami elismerések után az önkormányzati díjak átadása következett. Pedagógiai Elismerő Oklevélben öt személyt részesített idén a képviselő-testület. A díjakat Szabó Zoltán egyházügyi tanácsnok adta át.
 
Násztorné Réczey Éva 20 éve a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola tanára. Ez alatt számos diákkal ismertette meg a zene nemzetközi nyelvét, létrehozta és sokak örömére vezeti az iskola Bodzavirág Kórusát és Orff Zenekarát. Kitüntetését nem tudta személyesen átvenni, mert a rendezvény alatt a Bodzavirág Kórussal az Országos Katonadal Verseny döntőjén vettek részt. Mint utóbb kiderült, nagyszerűen szerepeltek, mert 22 kórus között kerültek azon négy közé, amelyek aranyminősítést kaptak, amellett egyedüli énekkarként részesültek a zsűri nívódíjában.
 
Szintén Pedagógiai Elismerő Oklevelet kapott Cserepes Ferencné, a Szivárvány Óvoda dajkája, aki 1990-től dolgozik az intézményben, amelynek gyermekszeretetével, szorgalmával meghatározó személyisége. Munkáját precizitás és odafigyelés jellemzi, nem ismer lehetetlent.
 
Pedagógiai Elismerő Oklevélben részesült Szalontai Szilvia, az Arany János Általános Iskola és Gimnázium tanára, aki 2000 óta tanít természetismeret, biológiát és földrajzot az 5-13. évfolyamon, osztályfőnök és a természettudományi munkaközösség vezetője. Mintaértékű felzárkóztató és tehetséggondozó munkája, a tanulási nehézségekkel küzdők hátrányainak kompenzálása. Nagy hangsúlyt fektet módszertani kultúrájának frissítésére. Gyermekekkel, szülőkkel, kollégákkal nagyon jó a kapcsolata, amihez hozzájárulnak pozitív pedagógiai és személyiségbeli tulajdonságai.
 
Pedagógiai Elismerő Oklevelet vett át Kalló Anikó, a Százszorszép Óvoda óvónője, aki 2008-tól dolgozik az intézményben. Ismereteit folyamatos tanulással bővítette, képezte magát a gyerekek egyre magasabb színvonalon történő nevelése, fejlesztése érdekében és az óvoda igényei szerint. Szeretete, empátiája, egyéni bánásmódja mintaértékű. Csoportjában a szülők a közösség alakításában is partnerei. Az egészséges életmódra nevelő munkaközösség vezetőjeként bevonja a programokba, tevékenységekbe kollégáit és a szülőket is.
 
Pedagógiai Elismerő Oklevélben részesült Simonné Kokics Márta, a Napsugár Óvoda óvónője, aki 1994 óta töretlen lelkesedéssel neveli a jövő nemzedékét. Aktív, fogékony, nyitott, tanulni vágyó és tudó, agilis pedagógusként erősíti a nevelő testületet. A fejlesztőpedagógia iránti elhivatottságával folyamatosan segíti a gyermekek testi, lelki értelmi fejlődését. Nagy szerepe van a felzárkóztatásban, az esélyegyenlőség biztosításában. Segítőkész kollégaként, önzetlen, gyermekszerető pedagógusként kivívta a szülők és a kollégák megbecsülését.
 
A hagyományoknak megfelelően minden évben Pedagógusnapi Emléklapot kapnak azok a nyugdíjas pedagógusok, akik 50, illetve 60 éve szereztek képesítést.
 
Aranydiplomát vett át Kiss Lászlóné "Emike", aki 1964-ben végzett az Esztergomi Tanítóképző Főiskolán. Gyermekkori álma valósult meg, amelyet nyugdíjba vonulásáig beteljesített. 1997 végéig tanított alsó tagozaton az 1. Számú Általános Iskolában. Arra törekedett, hogy a rábízott gyerekeket barátságos, békés, szerető légkör vegye körül, ahol az érzelmi és értelmi nevelés is megvalósulhat. Oklevelét Sárközi Márta adta át.
 
Gyémántdiplomát vett át Bíró Andrásné "Margitka", aki 1954-ben kapta meg tanítói oklevelét a Kisvárdai Tanítóképző Intézetben. Nyirkalász, Nyírbogdány után 1963-tól 1989-ig a százhalombattai alsósokat tanította, miután a férjével és két gyermekével városunkba költöztek. Számos kisgyermeket vezetett be a betűk és számok birodalmába.
 
Gyémántdiplomát kapott Kiri Istvánné "Marika", aki családjával 1963-ban költözött Százhalombattára. az Óvárosi iskolában alsó és felső tagozatban is tanított és úgy emlékszik vissza, hogy munkáját nagyon jó gyermek- és szülői közösség segítette. A város és a két nagyüzem is mindent megtett, hogy a tanítási és nevelési célokat megvalósíthassák. A tanításban mindig a "jót s jól" elve vezérelte.
 
Gyémántdiplomát vett át Zubor Lajosné "Ilonka", akit családjával 1941-ben telepítettek Magyarországra. A bajai tanítóképző elvégzése után egy tanyasi iskolában dolgozott igazgatóként és felsős tanárként 9 évig. "Nehéz évek voltak" - emlékezik vissza erre az időre. 1987-ben költözött Százhalombattára, és nyugdíjazásáig az 1. Számú Általános Iskolában tanított. Kiemelt hangsúlyt fordított az anyanyelvi, környezeti nevelésre és a gyerekek testi-lelki egészségére.
 
A gyémántdiplomákat Török Sándor, az Egészségügyi, Oktatási és Szociális Bizottság elnöke adta át, az utolsó kivételével, amelyet Vezér Mihály polgármester nyújtott át Harangozó Sándornak.
 
Harangozó Sándor tanítói oklevelét 1954-ben szerezte, számos kisebb település után 1972-től Százhalombattán, majd néhány évig Érden tanított. A pedagógus pályán eltöltött évek során munkatársai elismerését és megbecsülését is kivívta. Nevelő-oktató tevékenysége során tudatosan, tervszerűen törekedett arra, hogy egyenlő esélyeket biztosítson a rábízott tanulók számára. A város életében tevékenyen részt vett feleségével együtt. 1997-től hosszú évekig vezették a Nyugdíjas Pedagógusok Klubját.
 
Ugyancsak a polgármester adta át a képviselő-testület legmagasabb szintű szakmai elismerését, a Pedagógiai Díjat Forján Imrénének, az 1. Számú Általános Iskola matematika-fizika szakos tanárának több mint 39 éves kimagasló tevékenységéért. A közönség megtekintette a kitüntetettről készült kisfilmet, amelyen ő meleg hangon beszélt szakmai krédójáról és mindennapi munkájáról.
 
Mint mondta, szaktárgyai mellett mindig érdekelte a rajz és a festés, fontosnak tartja a gyerekek manuális foglalkoztatását, amely abban is segíti, hogy megkedveltesse velük általában kevésbé népszerű szaktárgyait. Sokféle tevékenységgel igyekszik a gyermeki szívet meghódítani, így környezetvédelmi versenyen is volt első helyezett csapata. Nagyon sok támogatást kap munkájához az iskolavezetéstől és a tantestülettől, de a legtöbb segítséget a férjének köszöni, aki kezdetektől társa volt az iskolai programokban, osztálykirándulásokon is. Optimistán látja a világot, vallja, tanítja: minden hiba kijavítható.
 
Az ünnepi műsor Horgas Eszter nemzetközi hírű fuvolaművész és Cseke Gábor zongoraművész nagy sikerű, különleges előadásával fejeződött be, majd az épület előterében fogadással zárult a városi pedagógusnap. (Fotó: Szaka József)