Bemutatta EP-választási programját a Jobbik
2014-05-19 - Sajtótájékoztatón mutatta be a Jobbik EP-programját Morvai Krisztina, a párt listavezetője és Balczó Zoltán országgyűlési képviselő. Morvai Krisztina elmondta: nagyon örül, hogy megszületett a program, és bízik benne, hogy a többi párté is el fog készülni, hogy a választóknak a demokrácia szabályai szerint lehetősége legyen összevetni azokat és választani közülük.
 
A program előszavát Morvai írta, melyben összefoglalta azt az értékrendet, amit a program tartalmaz. Ez az értékrend nem tér el nagyban a 2009-ben megfogalmazottaktól. Akkor az egyik fő pillér a "Magyarország a magyaroké!" jelmondat volt, valamint a pénz- és profitközpontú döntéshozatal helyett az ember- és közösségközpontú döntéshozatal megvalósítása - emlékeztetett a politikus, aki hozzátette: öt éven keresztül ebben a szellemben végezték dolgukat az Európai Parlamentben.
 
Morvai az előszóban rámutat arra is, ami az értékválasztás szempontjából nagyon fontos: véleménye szerint ma két fajta értékrend áll szemben egymással a világban és Európában; az egyik a bankok és a nagytőke értékrendje, míg a másik a munkavállalók, kisvállalkozók, kisgazdák értékrendje. Morvai úgy látja, hogy az Európai Unió az előbbit képviseli, akárcsak a magyar kormányok a rendszerváltozás óta.
A Jobbik a Nemzetek Európája-koncepciót szeretné megvalósítani a jelenlegi állapottal szemben, melyet a politikus egy képpel mutatott be az előszóban. Arra kérte a program olvasóit, hogy képzeljék el a jelenetet, amint egy brüsszeli luxusétteremben egy sarokasztalnál ül két öltönyös férfi. Az egyikük átad a másiknak két borítékot, az egyikben egy nagy összegről szóló csekkel, a másikban pedig egy kívánságlistával. A politikus szerint hasonló módon működik a korrupció az Európai Unióban is, mindezt jól jelzi az a nemrégiben megjelent kutatás, mely kimondta, hogy csak a bankoknak 1700 fizetett érdekkijárójuk, lobbistájuk van az EU-ban. Ez ellen lép fel a Jobbik értékközpontú, nemzetek önrendelkezéséért kiálló EP-programja.
 
Morvai kiemelte: a Jobbik nem Európa-ellenes, ők azok, akik szeretik, és megvédik Európa sokszínűségét, hagyományait, tradícióit. Európa nemzeteinek barátságban, de kölcsönös előnyök alapján kell együttműködniük - mondta.
 
A szót ezt követően Balczó Zoltán vette át, aki hangsúlyozta: azért tartották fontosnak a program megalkotását, mert azt szeretnék, ha a vita a hátralévő időben az érdemi kérdések körül folyna. A programban felállítottak egy diagnózist, melyből kiderül, hogy látja a Jobbik az EU jelenlegi helyzetét, és hogyan képzeli el a továbblépést. Az elemzésen túl természetesen szakmai javaslatok is megtalálhatók a programban. Balczó elmondta: fontosnak tartották kiemelni, hogy a Jobbiknak és a hozzá hasonló EU-szkeptikus pártoknak mi a szerepe és lehetősége az EP-ben, és milyen lehetőségek nyílnak a Lisszabonban elindult út megváltoztatására. A képviselő szerint mindez összhangban van a lakosság elvárásaival is. Sikerült kimutatni azt is, hogy komplett gazdasági értelemben a csatlakozás hátrányos volt Magyarország számára.
 
Balczó rámutatott: ma minden párt arról beszél, hogy a magyar érdeket szeretné képviselni Brüsszelben. Természetesen a Jobbik a jelenlegi uniós keretek közt is csak a magyar érdekeket képviseli majd, azt azonban világosan kell látni, hogy a hatékony érdekképviselethez az EU rendszerének alapvető megváltoztatása volna szükséges. A párt egy konföderatív berendezkedést képzelne el, melyről szintén szó esik a programban.
 
A képviselő szerint érdekes azt is megfigyelni, hogy a jelenlegi választási vita miről szól. Mint mondta, a baloldal a Fidesszel nem tud vitázni, mert az alapvető kérdésekben - ahogy az EP-ben a Néppárt és a szocialisták - ugyanazt képviselik, így az Unió jövőjével kapcsolatban nincs lehetőség érdemi vitára. A baloldali pártok jelenlegi vitatémája a Jobbik: míg a radikálisokat veszélyforrásnak tartó Bajnaiék szerint szóba kell állni velük, addig a baloldal másik része csak abban jeleskedik, hogy a pártot rágalmazza. A Jobbik azért fektette le a programot, hogy világossá tegye, mit szeretne megvalósítani. A cél, hogy Magyarországon a gazdaság fejlesztésével olyan bérek alakuljanak ki, melyek közelítenek az uniós átlaghoz.