Tegyük félre a lejárt lemezeket!
2014-05-19 - Beszélgetés Bajnai Gordonnal, az Együtt-PM listavezetőjével
Hogyan értékeli a parlamenti választás eredményét?
A választás az ellenzéki összefogás súlyos vereségét hozta. Nem csak a Fidesztől kaptunk ki, de a Jobbik is tovább erősödött. A Fidesz persze számtalan aljas trükköt bevetett annak érdekében, hogy megnehezítse a dolgunkat, de a választási eredmény elsősorban nem ezen múlt. Hanem azon, hogy nem értettük meg eléggé a magyar választókat. Kiderült, hogy nem elég közösen utálni az Orbán-rezsimet, hanem garanciát kell adni arra, hogy mi jobban csinálnánk. Nem volt valódi, a választó számára hihető válaszunk arra, hogy mitől lenne jobb az élet, ha mi lennénk kormányon. Az emberek valami újat akartak, de a kormányváltó összefogás leginkább csak a 2010 előtti időkre emlékeztette őket. Világossá vált, nem elég a kisebbik rossznak lenni, a nagyobbik jót kell kínálni. Ha nem akarjuk azt, hogy négy év múlva a választók többsége úgy érezze, a Jobbik és a Fidesz közül kell választania, akkor gyökeresen meg kell újítanunk a demokratikus ellenzéki politikát. Tegyük félre a lejárt lemezeket! Új eszmékre, új gondolatokra és sok-sok új arcra van szükség. Számomra ez a 2014-es választás legfontosabb tanulsága.
 
Mi a közelgő európai parlamenti választás tétje?
Nagyon fontos az EP-választás, három szempontból is. A választás egyik tétje az, hogy kik és hogyan képviselik majd a magyarok érdekeit Brüsszelben – akár a magyar kormánnyal szemben is! A választás másik tétje, hogy milyen üzenetet küldünk a világnak arról, hogy Magyarország a vasfüggöny melyik oldalára akar tartozni. A Jobbik és a Fidesz politikája ebben a kérdésben csak sebességben különbözik egymástól, az irányban nem. Mindketten távolítanák Európától és orosz érdekszférához sorolnák az országot. Gondoljunk csak a mindkét párt által lelkesen támogatott paksi bővítés ügyére, ami évtizedes orosz függésben tartana minket! Meg kell mutatnunk, hogy vannak nagyon sokan Magyarországon, akik magyarok és európaiak. Akik úgy érzik, hogy Európa a mi hazánk, az Európai Unió a mi politikai közösségünk, ami ugyan megújításra szorul, de ahová mi továbbra is tartozni akarunk. De van az EP-választásnak egy harmadik tétje is. Mi azoknak a szavazatára számítunk, akik szerint az ellenzéki politizálást új alapokra kell helyezni, meg kell újítani, fel kell frissíteni. Nekünk az EP-választás lesz az első önálló megmérettetés, hiszen ezen a választáson minden párt önállóan indul. Ahhoz kérünk támogatást, hogy végigvigyük a baloldal megújításának programját és politikai otthont teremtsünk azoknak, akik sem az Európa-ellenes jobboldalra, sem a régi baloldalra nem akarnak szavazni.
 
És az Európai Parlamentben mit fognak képviselni?
Az Együtt-PM Európában mindenkor a nemzeti érdeket fogja képviselni. Ha lehet, kormányunkkal együttműködve, de ha kell, a kormánnyal szemben is. És, hogy mi a nemzeti érdek? Egy megújuló, a közös európai értékeket hatékonyabban képviselő Európai Unió. Nemzeti érdekünk például, hogy Európában energiaunió legyen, hogy legyen egységes energiapolitika, és ne Oroszországtól függjön Európa energia-ellátása. Támogatni fogjuk a bankuniót, hogy ne kelljen még egyszer magyar polgárok millióinak rettegnie attól, hogy mi lesz, ha egy újabb válság során valamelyik európai bank úgy gondolja, hogy kivonja innen a tőkéjét s az erőit, s a mi betéteink kerülnek veszélybe. Támogatni fogjuk a fejlesztési uniót is, legyenek közös beruházások, amelyek munkahelyeket teremtenek, s legyen sokkal több pénz arra, hogy felzárkózzanak Európa lemaradt országai, köztük Magyarország is. Támogatjuk a szolidaritási uniót is, mert azt szeretnénk, ha az európai pénzeket arra lehetne felhasználni, hogy itthon teremtsünk munkahelyeket, javítsuk az oktatás színvonalát. Megújuló, megerősödő Európa: ez egyben a magyar nemzeti érdek is.