Örökös Ökoiskola címre pályázik az Arany
2014-04-23 - Együttműködési megállapodást írt alá dr. Horváthné dr. Hidegh Anikó, az Arany János Általános Iskola és Gimnázium igazgatója, valamint Vezér Mihály polgármester a százhalombattai Városházán április 18-án. A tanintézmény két sikeres pályázat után ezúttal Örökös Ökoiskola címre nyújtja be jelentkezését, amelynek elnyerésében az önkormányzat támogatására is számíthatnak.
Az Ökoiskola és Örökös Ökoiskola címre az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Vidékfejlesztési Minisztérium megbízásából az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet ír ki pályázatokat, 2004-től minden évben. Ezek célja, hogy az iskolás korosztály korcsoportjának megfelelő élményekre és tapasztalatokra építő, azaz tevékenységorientált környezeti és fenntarthatóságra nevelésben részesüljön.
 
A cím azoknak a nevelési-oktatási intézményeknek jár, amelyek intézményi keretek között, átgondoltan, rendszerszerűen és mindennapi gyakorlatként foglalkoznak a környezettudatossággal, a fenntarthatóságra neveléssel, a környezeti- és egészségneveléssel.
 
Adományozása kapcsolódik az ENSZ "A fenntarthatóságra oktatás 2005–2014" évtizedének programjához. Pályázati rendszerének kimunkálása az ENSI (Iskolai Környezeti Kezdeményezések) nemzetközi hálózat több évtizedes tapasztalatai alapján történt.
 
Az Arany János Általános Iskola és Gimnázium először 2008-ban, majd másodszor 2011-ben nyerte el a címet, és ha idén harmadik alkalommal is megfelel a kritériumrendszerben leírt követelményeknek, Örökös Ökoiskola lesz. Az elismerés nem jár anyagi előnyökkel, de az iskola közössége fontosnak tartja, és rendkívül büszkék rá.
 
A kritériumok között egyebek mellett szerepel, hogy a fenntarthatóság elvei megjelenjenek az iskola alapdokumentumaiban, szervezeti felépítésében, működésében, partneri együttműködéseiben, a pedagógiai munkában, valamint a helyi közösségben vállalt szerepében. Nem kötelező elvárás, de előnyt jelent, ha a pályázó ökoiskolai munkája illeszkedik a település fenntarthatósági központú településfejlesztési koncepciójához, valamint, ha a fenntartó írásban nyilatkozik, hogy támogatja az intézményt ökoiskolai céljainak elérésében.
 
Vezér Mihály hangsúlyozta, a környezettudatos élet teljesebb élet amellett, hogy az ipari civilizáció okozta "sebeket is gyógyítja". A fenntarthatóság tudatosítását fiatal korban kell elkezdeni, amely össztársadalmi feladat. A százhalombattai önkormányzat elkötelezett a környezettudatosság elvei mellett, és nagyra becsüli az óvodák, iskolák ebben vállalt szerepét. S hogy mindez nem üres beszéd, azt bizonyítja, hogy sikeres pályázatoknak köszönhetően néhány hete elkezdődhetett a városi közintézmények napelemekkel történő felszerelése, amely nemcsak az energiaköltségek, hanem a károsanyag-kibocsátás csökkenéséhez is hozzájárul. Az önkormányzat folytatni szeretné ezeket a projekteket, és minden támogatást megadnak az intézményekben folyó környezeti neveléshez is, amelyben az Arany élen jár. Sok minden nem pénz kérdése, mert a fejekben kell elkezdődnie a változásnak – mondta a városvezető. Olykor egy kortárs pozitív példája, figyelmeztetése többet érhet, mint a hatósági intézkedés.
 
Az Arany Jánosban rendkívüli órákon, egészségheteken, de a mindennapokban is jelen van a cselekvő környezetvédelem. A gyerekek szelektíven gyűjtik a hulladékot, részt vesznek az iskolaudvar gondozásában, kertészkednek, egészségtudatos programjaikhoz, környezetük építéséhez és szépítéséhez pedig a szülőktől, valamint a várostól is jelentős segítséget kapnak.