Vasárnap választunk
2014-04-01 - Összesen 189-en tettek esküt Vezér Mihály polgármester előtt az április 6-i országgyűlési képviselőválasztás törvényességének betartására és betartatására Százhalombattán március 31-én.
 
 
A város 16 szavazóhelyiségének mindegyikében egy-egy jegyzőkönyvvezető, három-három választott tag, valamint a pártoktól delegáltak – két fő a FIDESZ-től két fő az Kormányváltó Összefogás részéről és egy a Jobbiktól – várják majd vasárnap reggel 6 és este 19 óra között a szavazókat. Rajtuk kívül 45 bizottsági póttag is letette az esküt.
 
Ezt követően Molnár Mihályné aljegyző, a Helyi Választási Iroda vezetője néhány fontos jogszabályi változásra hívta fel a figyelmet. Kiemelte: Százhalombattán eddig mindig törvényesen sikerült lebonyolítani a választásokat.
 
Az új választójogi törvényből eredő változás, hogy városunk a Pest megyei 8. számú választókerülethez tartozik, amelynek központja Szigetszentmiklós. Az Országgyűlési Egyéni Választókerület Választási Iroda címe: 2310 Szigetszentmiklós, Kossuth Lajos u.2., Telefonszáma: 24-505-503, faxszáma: 24-505-555, email címe: valasztas@szigetszentmiklos.hu.
 
A választók egy egyéni és egy listás szavazólapot fognak kapni, illetve akik azt kérték, nemzetiségi listán szavazhatnak.
 
A szavazóhelyiségben az a választópolgár szavazhat, aki a névjegyzéken szerepel és igazolja személyazonosságát, valamint lakcímét vagy személyi azonosítóját. A szavazás napján lakóhelyétől távol tartózkodó választópolgár belföldön az általa megjelölt településen átjelentkezéssel szavazhat a lakóhelye szerinti jelöltekre. Az erre irányuló kérelmeknek április 4-én 16 óráig kell megérkezniük a választási irodákhoz. Mozgóurnát a mozgásában egészségi állapota vagy fogyatékossága, illetve fogva tartása miatt gátolt választópolgár kérhet szavazati joga gyakorlásához. A kérelemnek április 4-én 16 óráig kell beérkezni a helyi választási irodához, vagy a szavazás napján, legkésőbb 15 óráig kell megérkeznie a szavazatszámláló bizottsághoz.
 
A Kormányablakok a szavazás napján reggel 6-tól este 7-ig ügyeletet tartanak. Ez idő alatt kizárólag a személyi azonosításra szolgáló okmányok pótlására lesz lehetőség. Akinek elkészült az új igazolványa, átveheti, de szükség esetén ideiglenes személyi igazolványt is kiadnak.
 
A szavazatszámláló bizottságok hatóságnak, tagjaik hivatalos személynek minősülnek a procedúra idejére. Ők fogják ellenőrizni a voksolásra érkezők iratainak érvényességét. A szavazóhelyiségek működése nyilvános, nemzetközi megfigyelők és a sajtó munkatársai is jelen lehetnek a helyiségekben, de arról senki nem adhat ki információt, hogy ki tette már le voksát, vagy ki nem.
 
A szavazás lezárását követően a bizottságok tagjai az előírásoknak megfelelő lépésekben ellenőrzik és összeszámolják a szavazatokat. Az erről készült jegyzőkönyveket a pártok delegáltjai megkapják, valamint három napig megtekinthetők lesznek a Polgármesteri Hivatalban is.
 
Az eddigi két forduló helyett mindössze egy lesz. A 199 képviselő 53 százaléka (106 fő) kerülhet be az egyéni választókerületből, és 47 százalék (93 fő) listáról. Nem lesz érvényességi és eredményességi küszöb, második forduló hiányában az a jelölt jut mandátumhoz, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapja.
Százhalombattán tizennyolc egyéni képviselőjelölt és tizenhat pártlista közül választhatunk. Az egyéni képviselő-jelöltek a következők: Agócs Ildikó, Magyar Cselekvő Párt, Ali János, Nemzeti Érdekekért Párt, Apró Tamás, JESZ, Barna Béla, ÚMP, Boldis György, Szociáldemokraták, Bóna Zoltán, Fidesz-KDNP, Jakab Mihály, MCF, Jaksa-Ladányi Emma, LMP, Kanalas József, MCP, Kirner László, SMS, Kovács Gyula, Együtt 2014., Kuncze Gábor, MSZP, EGYÜTT, DK, PM, MLP, Lovász Márk Renátó, ÚDP, Lupa János, Jobbik, Máté Ferenc, KMSZ, Póka László, Összefogás Párt, Szilvási Zsolt, SEM, Takács Gábor, KTI. A szavazólapon a jelöltek sorrendjét sorsolással állapították meg. Érvényesen szavazni csak egy egyéni jelöltre, illetve egy pártlistára lehet.
 
A hivatalos kampány április 6-án 19 óráig tart. Megszűnik a kampánycsend intézménye. Kampánytilalom csak a szavazókörök 150 méteres körzetében lesz, és a választás napján, április 6-án nem lehet választási gyűlést tartani, valamint politikai reklámot közzétenni.
 
Az országos listák a rájuk adott szavazatok, valamint az egyéni választókerületi választás során keletkezett töredékszavazatok alapján jutnak mandátumhoz. Újdonság, hogy az egyéni választókerületben mandátumot szerző jelölt után is jár a töredékszavazat, mégpedig annyi, amennyit a győzelemhez szükséges szavazaton felül kap. A korábbi szabályozás szerint csak a mandátumot nem szerző jelöltekre leadott szavazat minősült töredékszavazatnak.