Quo vadis Dunamenti?
2014-04-01 - A három kémény Százhalombatta szimbóluma, az erőmű egykor a város legnagyobb munkáltatója volt. Mi vezetett a jelenlegi válsághoz? Merre keres és talál-e kiutat a vállalat? Ezekről a kérdésekről beszélt Jászberényi Zoltán, a Dunamenti Erőmű Zrt. vezérigazgatója március 19-én a "Matrica" Múzeum Tudomány és technika című előadássorozatán.
A vezérigazgató a múlt energiapiaci környezetét virágos, nyugodt víztükörrel, a jelenlegi helyzetet sziklákon megtörő, háborgó tengerrel illusztrálta. Míg korábban versenytársak nélkül, a stabil működtetést hosszútávra szóló szerződések biztosították, az utóbbi időben akár 5-10 éves időtartamra is lehetetlen előrejelzést készíteni. Egész Európában súlyos recesszió sújtja az energiaszektort. A fogyasztás stagnál, az alapellátás biztosítására berendezkedett európai cégek – mint a Dunamenti is – nem tudnak lépést tartani az Eurázsiából érkező olcsó elektromos árammal. Emellett az uniós – különösen a németországi – támogatási rendszernek köszönhetően jelentősen megnőtt a megújuló energiaforrások aránya. Ha süt a nap, vagy fúj a szél, a hagyományos erőművek által termelt áramnak nincs piaca. Az alacsony CO2 kibocsátási költség előnyös helyzetbe hozta a széntüzelésű erőműveket, míg a gáz árát továbbra is magasan tartják a korábban megkötött hosszútávú szerződések. Ezek azonban 2015-ben lejárnak.
 
A Dunamenti Erőmű ebben a súlyos gazdasági környezetben reorganizációs programot indított 2012-ben. Fejlesztésekkel, a segédüzemek rekonstrukciójával 55 százalékos költségmegtakarítást ért el, de leépítésre is kényszerült: 2011-hez képest 67 százalékkal csökkent a foglalkoztatottak száma. Komoly vita alakult ki a külföldi befektetők és a hazai tulajdonosok között a város hőellátásával kapcsolatban, amit csak áramtermelés mellett tudott biztosítani a vállalat. Erre azonban 2011 óta éppen télen nem volt igény, ezért "csak" a távhőszolgáltatás miatt termeltek, ami 4 milliárdos veszteséget jelentett a cégnek. Végül 2013-ban, 600 millió forintos beruházással az erőmű működésétől független, forró vizes kazánokat építettek, ami nagy rugalmassággal biztosítja a város számára a szolgáltatást.
A vezérigazgató véleménye szerint a németországi szél- és napenergia támogatási rendszer fenntarthatatlan, a pénzügyi szerkezetnek át kell alakulnia, különben eltűnnek a fosszilis energiára épülő erőművek. A megújuló forrásokból eredő áramtermelés bizonytalan, és az ingadozást a gyorsreagálású technológiák képesek kompenzálni. Újra kell gondolni a regionális energiapolitikát, el kell dönteni, akarnak-e egyáltalán Magyarországon áramot termelni.
 
Egy Brüsszel-közeli kutatóintézetben 200 fős csoport keresi a megoldást, hogy mi hozhat áttörést az energiatermelésben. A legnagyobb problémát továbbra is az okozza, hogy nem lehet tárolni a megtermelt áramot. Az egyik irány lehet, az "áramból gázt!" Amikor alacsony a kereslet és az áram ára, hidrogént termelnek, aminek a tárolása már megoldható, majd szükség esetén a gázt ismét villamos áram előállításra lehet fordítani. Hasonló a helyzet a kiürült olaj- és gázmezők hasznosításával. Ezekben a természetes földalatti üregekben nagy nyomással lehet beszorítani a gázt, amikor pedig szükséges, a rendszeren átengedve áramot termel.
 
Teljesen más, de járható irány lehet a decentralizált áramtermelés, azaz az otthoni erőmű, ami áramot, hideget és meleget állít elő. Németországban évente több mint tízezret adnak el ezekből a szerkezetekből, és a vezérigazgató is elgondolkodott a beszerzésén, amikor megismerte. A berendezés földgázzal üzemel, és annyi áramot termel, amennyire a háznak éppen szüksége van.
 
"A viharos tengeren már látni a kikötőt" – fogalmazott Jászberényi Zoltán. A külföldi tulajdonos – a GDF SUEZ – tavaly decemberben azzal indult el, ha talál befektetőt, eladja a csőd szélén álló vállalatot. Talált. A cég 25 százaléka jelenleg a részvényeseké, 25 százaléka a Magyar Villamos Műveké, 50 százaléka a részben magyar érdekeltségű új tulajdonosé.
 
A Dunamenti Erőműnél alkalmazott kombinált ciklusú gázüzemű berendezés nagyon rugalmas és költséghatékony. Erre lehet és érdemes alapozni a jövőt. Az új tulajdonos üzleti modellje járható – jelentette ki Jászberényi Zoltán. Nem kellett meglépni a leépítés tervezett harmadik ütemét, sőt, feladatokat kell visszahozni, ezért a jövőben 11 főt vesz fel az erőmű, és a tervek szerint az év közepéig további 100 fővel tölthetik vissza a létszámot.
 
A közönség soraiból az egyik hallgató jelezte, hogy véleménye szerint politikai döntés született, és kérdéses, hogy a választások után is életképes marad-e a jelenlegi elképzelés. A vezérigazgató úgy reagált, a gazdasági racionalitás, a kikerülhetetlen versenyhelyzet meg fogja adni a választ.

Hozzászólások
FÜSTBE MENT TERV? Többen a környezetemben találgattuk a hírtelen jobbra fordulását az Erőműnek, a Battai fórumon is találgatott az, kit még nem tiltottak ki, mondva csinált indokkal.
 
Több helyről lehetett hallani az elemzésekben, hogy kevés olyan tulajdonos volt, aki annyit áldozott a fejlesztésre, mint az előző konzorcium. Ez járhatott azzal is, hogy korszerűbb berendezéshez kevesebb felügyelet kell.
 
De közre játszhatott az is, hogy a tulajdonosok nemzetisége se volt megfelelő ajánló levél,/ Francia nyelvű, Suez nevezetű céggel rúgta össze a port Pécsen az ottani vezetéssel a víz miatt Tettye vízmű lett/.
 
No, szóval, aki nem velünk az ellenünk, így hát kóstolgatták az fejlesztés alatt álló,sok zajjal és porral járó bontás tulajdonosát. Ráadásul az a fránya gazdaság is szánkózott a lejtőn, így kevesebb energia kellett, amit minél olcsóbban kellet beszerezni, azt is Lajtán túlról. A németek, a megtérülő energia előállítását preferálják. Főleg a nap és szél erőművekbe gondolkodnak, / no Paks/ez olcsó, de ráz. Szóval a fölös áramot eladják, mi megvesszük, csökkentve a magyar erőművek termelését (Battai a 2 legnagyobb magyar honba), létszám racionális (de szépen mondtam), családok, sorsa nehezül. Kellene fizetni, a Hart sújtotta, város kisegítette ház törlesztését, gyerkőc suliját hő erő gépész szeretne lenni, stb.. Ugorjunk, az idei meghallgatáson a polgármesterünk említette, hogy várhatóan, több lesz a város bevétele,/majd 10 milliárd/ mert új tulajdonos, vezetés, várható a Csenterics úton. Majd picivel később kiderült, hogy az energia szektor egy addig hátérben tevékenykedő gáz vásárlással-eladással foglalkozó cége szállt be az üzletbe. A céget a kormány támogatja, mert hazai, ez így helyes, csupán az a baj, amit a kérdezők feltesznek."Miért most? Miért is kellett ezzel eddig várni?
 
Hát azé, feleim az úrban mondják az okosabbak, mert így olcsóbban meg lehetett venni, a leharcolt 10 fő alá, csökkentett céget. Egy csőd felé tántorgó céget nehéz áron eladni, főleg ha piac nyista.
A tavalyi, üzem látogatás alkalmával építették a 2 forró vizes kazánt, amit az óta beüzemeltek. Építő munkásokon kívül a műszerterembe volt 4-5 dolgozó.
Az idegen vezető mérnök említette nem termelik, veszik, azt a picinyke áramot a hajtja, a turbinákat azoknak forogni kell, meg ne hajoljon állás közben a tengely.
Sokakban felmerülhet, a kérdés miért kell családoknak sötét napok elé nézni, azért mert egy megszorongatott céget olcsóbb eladni, de venni meg pláne, tűzhöz közel állóknak.
Hány család életét keserítette meg ezen hozzáállás, hány gyerek adja fel álmát a továbbtanulás terén,pedig hőerőgépész volt az álma.
 
Viszont van egy jó hírem, ahogy kinéztem az ablakon megállapítottam, gőz van (babám), beröffentették a kazánokat a választásokra. Most már rá is vonatkozik a plakát szlogen, ő is jobban teljesít.
 
2014.04.04.
Nagy Péter