Lépésről lépésre
2014-03-04 - Civil aktivisták készítettek tanulmányt egy Százhalombattán megvalósítandó ifjúsági közösségi tér és alkotóközpont szükségességéről és lehetőségeiről. Március 3-án tárgyaló asztalhoz ültek a városvezetés és a kezdeményezés képviselői. A kötetlen beszélgetés során felajánlották a fiataloknak, hogy első lépésként a Barátság Kulturális Központ felújított közösségi terében kezdjék el azt a tevékenységet, ami idővel akár egy önálló ifjúsági intézményt is megalapozhat.
A város nyilvánossága a február 10-i közmeghallgatáson értesülhetett az elképzelésről, ahol Fazekas Levente, képzőművész, a SZIKE titkára szólalt fel. Vezér Mihály polgármester kérte a fiataloktól, mutassák meg, mekkora a támogatottsága az elképzelésnek, és tűzzenek ki egy időpontot, amikor az önkormányzat illetékeseivel együtt, megvizsgálják az ötletet.
 
Az Ifjúsági Műhely többféle létező igényt is kielégítene. A városban igen magas szintű képzőművészeti oktatás zajlik méltatlan körülmények között; átlagon felüli az amatőr zenészek, együttesek száma, akik garázsokban próbálnak, sokszor zavarva a környéken lakókat. A képzőművészek magukra vállalnák a város kortárs képzőművészeti gyűjteményének gondozását és egy galéria szakmai működtetését. A zenészek egy stúdió fenntartásával nem csak a helyi együtteseknek nyújtanának segítséget, hanem szolgáltatásként is fel tudnák azt kínálni.
 
Százhalombattán a fiatalok számtalan sport- és alkotócsoport közül választhatnak, ha már megfogalmazódott bennük erre az igény. Ugyanakkor arra nincs lehetőségük, hogy más közösségek tagjaival találkozzanak. Nem találnak a városban rendszeres, tartalmas kikapcsolódást, ezért a szabadidejüket többnyire Budapesten töltik. Ennek, az egyéb veszélyek mellett az is igen nagy kockázata, hogy kötődéseik fellazulnak, gondolataik elszakadnak Százhalombattától. Nagyon nagy – pénzben is kifejezhető – problémát jelentenek, akik az adottságok és juttatások ellenére sem érzik magukénak a várost, nem becsülik értékeit, rongálnak unalmukban vagy a figyelemfelkeltés kedvéért.
 
A közösségi tér komplex kulturális kínálatának célja, hogy találkozzanak a fiatalok kortársaikkal, azok érdeklődési körével, hogy az értékközvetítés az arra fogékonyabbakon keresztül eljusson azokhoz is, akiket más formában nem ér el ez a szándék. Bevonva őket a város vérkeringésébe, kialakítsa, fejlessze lokálpatriotizmusukat.
 
A terv aktualitását növeli, hogy január 31-én vált elérhetővé a 2014-2020 közötti időszakra kidolgozott Pest megyei Területfejlesztési Program, amiben többek között a közösségfejlesztés is fontos szerepet kap.
 
Az elmúlt hetekben a kezdeményezők Facebook oldalt indítottak és aláírásgyűjtést szerveztek, aminek köszönhetően 1114 támogatót gyűjtöttek.
 
Vezér Mihály polgármester a március 3-i találkozón leszögezte, a tanulmányban felvázolt önálló intézmény létrehozása minimum két évet venne igénybe, ezért azt javasolja, hogy lépésről lépésre induljon el a projekt. Felvetette, miért nem tudja ellátni a feladatot a jól felszerelt, erősen támogatott BKK. Sinka László alpolgármester szerint fontos, hogy a működés mögött egy erős, önálló közösség álljon, saját szabályokkal. A találkozón részt vett a városi média is. Mazumel Ferenc, a HTV ügyvezetője, mint egykori színjátszó arra emlékeztetett, hogy az ő idejében csak akkor kaptak helyet a várostól, amikor már eredményeket tudtak felmutatni. Fazekas Levente több városi közösséget, csoportot is felsorolt, akikkel felvette a kapcsolatot, és akiknek helyre lenne szükségük. A BKK szerinte kiválóan betölti azt a funkciót, amit felvállalt, de az a réteg, akiknek az Ifjúsági Műhely közösségi programjai szólnának, egészen másfajta megszólítást, megközelítést, intézményi struktúrát kíván. Ridzi Júlia építész, a tanulmány egyik készítője megerősítette, hogy a mai 15-25 évesek egészen újszerű és komoly kihívásokkal találkoznak, problémáikat a BKK nem tudja felvállalni, mivel fizikailag és ideológiailag is független helyre van szükségük.
 
Kovács Krisztina, a BKK igazgatóhelyettese felolvasta Szigetvári József igazgató szakmai állásfoglalását, amiben elismerte az igény jogosságát, és felvázolta a jövőbeni együttműködés lehetőségét.
 
Szél Pál, az Ifjúsági, Sport, Kulturális és Közrendi Bizottság elnöke arra biztatta a kezdeményezőket, érjenek el sikereket, ezzel is erősítve legitimációjukat. Szalai Attila ifjúsági tanácsnok is támogatandónak ítélte a terveket, de emlékeztetett az IKSZ egykori bukásának okaira, a deviáns elemek beszűrődésére. Szél Pállal együtt ennek megelőzését kérték.
 
A képviselők emlékeztettek arra a felelősségre is, ami a közpénzzel való gazdálkodással jár. Néhány hét múlva folytatódhat az egyeztetés a városvezetés az Ifjúsági Műhely képviselői között.