Tények és tévhitek
2014-02-17 - Százhalombatta város kialakulása igen sajátos, így a helyi múlt emlékeit gyűjtő és feldolgozó Városi Archívum anyaga is az. A Hamvas Béla Városi Könyvtár részlegének működése egyedülállónak tekinthető az országban. Február 25-én folytatódik a Legvidámabb barakk című előadássorozat, és az idei évtől általános és középiskolások számára történelmi tévhiteket tisztázó interaktív foglalkozások is indulnak.
A könyvtáraknak mindenhol feladatuk a helytörténet papíralapú emlékeinek gyűjtése, Százhalombattán a feldolgozás módja jelenti az óriási különbséget, ugyanis az könyvtári szempontok szerint történik – tájékoztatott Kovács Edina, a Városi Archívum történésze. A SZIKLA könyvtári adatbázis-kezelő rendszer segítségével az interneten megkereshetők a Városi Archívumban fellelhető dokumentumok: 1950-től kezdődően lapkivágatok az országos sajtóból, a helyi orgánumok, a városról szóló vagy helyi szerző által írt kiadványok, szakdolgozatok, a városlakók által behozott fényképek, filmfelvételek. Az archívum igyekszik összegyűjteni mindent Százhalombattával kapcsolatban, például egy 1994-ben készült amerikai film, a Royce DVD-jét is őrzik, aminek egyes jeleneteit a Téglagyárban forgatták.
 
Átlépve városunk határait, új sorozatot is indított az archívum. Számos legenda, tényként kezelt tévhit kering a köztudatban történelmi eseményekkel, személyekkel kapcsolatban. "Nem én beszélek 45 percig, inkább kérdezek. Azt szeretném, ha a diákok maguktól jönnének rá a válaszokra" – mondta Kovács Edina, az interaktív foglalkozások elindítója. A jelenlegi összeállításban hat, képekkel és filmbejátszásokkal illusztrált beszélgetés – Szent Istvántól, a Trianoni békeszerződés körülményein keresztül, Kádár János hétköznapjaiig – dolgozza fel a magyar tényeket, további hat pedig a világtörténelem egyes részleteit, összefüggéseit - például Néró, Hitler és Sztálin személyiségén keresztül – járja körbe. A játékfilmes adaptációk például jó alapot adnak a sztereotípiák tisztázására, a valós körülmények feltárására. Ezek az alkalmak érthetőbbé, kézzelfoghatóbbá teszik a tanulók számára a tanórákon elhangzottakat, amik kiegészülnek a helyi vonatkozásokkal is. A tervek szerint félévente újabb témákkal bővül a kínálat.
 
A Legvidámabb barakk című előadássorozat a második félévben a hatvanas évektől folytatódik. Gyökeresen átalakult az életmód, növekedett a szabadidő, amit sokan további jövedelemszerzésre – fusizás, háztáji gazdaság – fordítottak. Márciusban, a második előadás középpontjában a korszak különböző kikapcsolódási formái, a művelődés és tömegkultúra színterei állnak majd. A humor a témája az április előadásnak, ami a korszak ellentmondásainak levezetésére, a ki nem mondható dolgok kimondására szolgált. Végül májusban a sorozat hazatér: a Százhalombatta város születéséről és mindennapjairól szóló előadás a Városi Archívumban fellelhető bőséges háttér anyagon – filmek, fotók, újságcikkek, aprónyomtatványok – alapul.