Önként és dalolva
2014-01-20 - Több mint egy éve indult el a közösségi szolgálat. A kezdeti, elvi ellenkezés után, a diákok felfedezték az önkéntesség értékeit és szívesen vesznek részt a programban. A tapasztalatokról kérdeztük az iskolákat, a befogadó intézményeket és a diákokat.
A tanulóknak 50 közszolgálati órát kell igazolniuk középiskolás éveik alatt. E nélkül ugyanis 2016-tól – bár letehetik az érettségi vizsgát – nem kapják kézhez a bizonyítványukat. A program célja az érdek nélküli közösségi értékek megismertetése a fiatalokkal. Ennek felelnek meg a választható területek is, az egészségügy, az oktatás, a kultúra, a környezet- és természetvédelem, a szociális, sport és szabadidős tevékenységek. Fogadó szervezet lehet bármelyik – akár nemzetiségi – önkormányzat vagy költségvetési szerv, bármely magyarországi székhelyű civil vagy egyházi szervezet, vagy közszolgáltatást nyújtó, kulturális, szociális vagy gyermekvédelmi intézmény. Szervezetektől függetlenül gazdasági vállalkozás vagy magánember is köthet megállapodást a középiskolákkal. A partnereket a diákok is javasolhatják.
 
Fontos, hogy a tanulók nem vehetnek részt termelő tevékenységben. Számos lehetőség közül választhatnak, hogy az 50 órát különböző helyeken, más-más feladatokkal tölthessék el, így minél szélesebb körű tapasztalatokat szerezzenek.
 
A százhalombattai Arany János gimnáziumban 5 osztály, azaz körülbelül 150 diák érintett. Az intézmény közel negyven fogadó szervezettel kötött szerződést, és a gimnazisták az iskolán belül is több lehetőséget találnak. Segítenek az SNI és a RAK, valamint az alsó tagozat tanulóinak, részt vesznek a szelektív hulladékgyűjtésben, sport és közösségi programok szervezésében, lebonyolításában. Iskolán kívül leginkább kulturális, szociális vagy egészségügyi területen, sportegyesületeknél vagy vállalkozásoknál tevékenykednek.
 
A Széchenyi István Szakközépiskola és Gimnáziumból 9 osztály, összesen 272 diák vesz részt a programban, akik közel húsz szervezet vagy intézmény közül választhatnak. Többnyire környezet- és természetvédelmi területen szorgoskodnak, valamint érdi és battai sajátos nevelési igényű és sérült fiataloknak segítenek, az időseket pedig a számítógépekkel ismertetik. Többen közreműködnek közművelődési programokban és a "Matrica" Múzeum munkájában is. A SZISZKI-sek már a 2013-as árvízvédelemben is részt vettek Százhalombattán és Érden, de a katasztrófavédelemmel az együttműködés igazán 2014-től válik teljessé.
 
A "Matrica" Múzeum eddig összesen hat iskolával kötött együttműködési megállapodást: az Arany és a SZISZKI mellett, az érdi Vörösmarty és a Gárdonyi gimnáziummal, a dunaújvárosi Dunaferr és a budapesti Öveges szakközépiskolával. A SZISZKI-ből körülbelül egy osztálynyi diák vesz részt rendszeresen a múzeum életében, a többiből alkalmanként érkezik egy-két tanuló. A múzeum munkatársai tájékoztatják az osztályfőnököket, milyen tevékenységekre lenne lehetőség, a tanárok pedig meghirdetik a diákok között. Egyszerre általában két-három gyerek számára tudnak feladatot adni hétköznap délutánonként. Ez lehet ásatási leletek tisztítása, rendezvények segítése, családi napok fotózása, segítség kérdőívekkel kapcsolatban, pakolás vagy kézműves anyagok előkészítése. Az önkéntes órákat a tanulók erre a célra rendszeresített füzetben vezetik, amire igazoló pecsétet kapnak, de a múzeumban is adminisztrálják a részvételt.
 
A Hamvas Béla Városi Könyvtár az Arany János gimnáziummal, a SZISZKI-vel és az érdi VMG-vel ápol intenzív kapcsolatot. Eddig tizennyolcan regisztráltak, akik főként korábbi könyvtárlátogatók közül kerültek ki. Elsősorban a biblioterápiai foglalkozások előkészítésében és lebonyolításában vesznek részt, a témákat maguk kezdeményezik, résztvevőket toboroznak a további találkozókra. Mindez azért is fontos, mert a tapasztalat szerint ez a korosztály látogatja legkevésbé a könyvtárat. Emellett, a korábbi gyakorlatnak megfelelően, a Magyar Olvasás Társaság önkéntes programjával összhangban, felolvasásokat is szervez az intézmény, amiben szintén részt vesznek a diák önkéntesek.
 
A százhalombattai Hulladékkommandóval eddig az Arany János és az érdi Vörösmarty gimnázium kötött megállapodást, de várnak további jelentkezőket is. Az érdi gimnáziumból egy diák úgy fogalmazott, azért csatlakozott a battai civilszervezethez, mert így "a kellemest tudom ötvözni a hasznossal". Nem csak a kötelezettségét teljesíti, hanem tehet valamit a környezet védelméért, a természet értékeinek megóvásáért is.
 
A SZISZKI egyik végzős diákja a 2012. évi Summerfesten az Önkéntes Ördögökkel kezdte a közösségi munkát. Az így kialakult kapcsolat révén később diákmunkát is ajánlottak számára. Jelenleg hostessként dolgozik a Barátság Kulturális Központ rendezvényein.
 
Az idei évtől új szereplő a fogadó intézmények között a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, ahol a komoly biztonsági előírások, az óriási felelősség miatt saját szabályrendszert dolgoztak ki és hangoltak össze a törvénnyel, ugyanis több gimnazista náluk szeretné teljesíteni az önkéntes szolgálatot. Erről a lehetőségről az Arany János gimnázium honlapján (arany.battanet.hu) bővebben olvashatnak a diákok és szüleik.