Öt éves a Hulladékkommandó
2014-01-07 -
Százhalombatta környezettudatos város, és a legfontosabb, mindennapi életünkön túl, a turizmusnak magas színvonalon való tartásához és további fejlesztéséhez pedig egyszerűen nélkülözhetetlen a tiszta környezet! A Hulladékkommandó önkéntesei ugyan kevesebb időt szentelnek már a város tisztántartására, de ez nem jelenti azt, hogy nincsenek jelen.
 
A civil szervezet 5 évvel ezelőtt alakult, a város közigazgatási területére "szakosodva", ma már azonban tevékenységüket kiterjesztették a régióra és azon túlra.
 
A Hulladékkommandó továbbra is együttműködik mindazon szervezetekkel, hatósággal, akikkel az elmúlt 5 évben és azokkal, akik most fejezték ki együttműködési szándékukat. A széles összefogás keretein belül, Százhalombatta egész körzetében majdnem teljes egészében sikerült felszámolni az utak mentén az illegális hulladéklerakókat, amelyek elcsúfították csodálatos természeti környezetünket. A szemét azonban mindig újraképződik, amelyet csak álladó figyeléssel és további munkával lehet legyűrni, illetve felszámolni, de az aktivisták kedve nem lankad – nyilatkozta az egyesület elnöke, Tápai Mónika.
 
Az eredmények nem csekélyek, hisz’ míg a megalakulás első éveiben kimagasló számban kezdeményeztünk szabálysértési eljárást, ma már Százhalombattán jóval kevesebb alkalommal kell közreműködnünk. Ez jelentheti az eredményességünket, de a városlakók környezettudatosságának javulását is. Ami azonban sajnálatos, hogy a szelektív hulladékgyűjtőket nem megfelelően használják: ugyanis a szigeteknél helyezik el a legtöbb illegális hulladékot - ami országosan is igaz -, s ezzel jelentősen kockáztatják a szelektív hulladékgyűjtés sikerét. Azok, akik például a háztartási szemetüket a szelektíven összegyűjtött üvegekre vagy műanyag palackokra öntik, gyakorlatilag tönkreteszik mások igyekezetét, és a többiek (az igyekvő többség) anyagi kárára szabadulnak meg a szemetüktől. Arról már ne is beszéljünk, hogy néha még a szelektív hulladékgyűjtő szigetet is megrongálják (volt eset, amikor felgyújtották).
 
A Hulladékkommandó sikerét fémjelzi, hogy 2012-ben a Pest megyei Önkormányzat Pest megyei "Környezetvédelmi díj" elismerésben részesítette a csapatot, ezen túl pedig "Faluért díjat" kapott Tápai Mónika, az egyesület alapítója és mozgatórugója. Az elismeréseken túl, számos település hívja segítségül a szakmai csapatot. Így Budafokon heti egyszeri járőrözést tartanak, melynek eredményeképpen 2013. októbertől december végéig 64 esetben kezdeményeztek a feltételezett elkövetőkkel szemben eljárást. A különböző településekkel folyamatos egyeztető tárgyalásokat folytatnak.
 
Az idei évben sem maradhatott el a környezeti nevelés sem. A nemzetközi világnapokhoz kapcsolódóan szerveztek programokat, elindították az ÖKO műhelyt és több iskolában tartottak környezetvédelmi témában előadást.
 
Egyre több oktatási intézmény köt együttműködési megállapodást a szervezettel, és egyre több diák vesz részt az érettségihez kötelező önkéntes munka teljesítésében a környezetvédőkkel.
 
A civil szervezet tagdíjakból, támogatásokból, és pályázatokból tartja fent magát, mégis újabb és újabb programokat szerveznek, egyre több résztvevővel. A siker titkáról Tápai Mónika úgy nyilatkozott, hogy minden tag valamiben jó, amit hozzá tud tenni az egyesület működéséhez. Egyszerűbben fogalmazva, a siker maga a tudás! És kell hozzá egy nagy adag önzetlenség, hisz mindenki a saját szabadidejét áldozza fel, hogy az egyesület jól működjön. Ez az igazi mozgatórugója a civil szervezetünknek.
Amellett, hogy önzetlenül adják szabadidejüket a környezetért, az idei évben rendkívüli módon ünnepelték fennállásuk 5. évfordulóját.
 
A születésnapot azokkal töltötték, akik az elmúlt 3 évben mindig segítették a kommandó munkáját. Most van itt az idő, hogy mi is segítsünk ezeknek az embereknek. Ezért nem csak a saját örömünkre ünnepeltünk, hanem megünnepeltük azokat, akik szintén önzetlenül adták a munkájukat. Ebben az évben a Magyar Vöröskereszt Hajléktalanokat Ellátó Integrált Intézmény lakóinak főztünk meleg ételt – tájékoztatott Koszta Andrea, az egyesület elnök-helyettese.
 
Az idei év abból a szempontból is sikeres volt, hogy ÖKO műhely foglalkozásokat tartottak nagyobb városi rendezvényeken, hatalmas érdeklődéssel. A kézműves foglalkozás háziasszonya, Izsák Katalin úgy nyilatkozott, hogy a városlakók igénylik a városi rendezvényeken az ötletes kézműves foglalkozásokat. Sokan keresték meg gyermeknapkor és a Battai Napokon is a standjukat. Ezért indult el az ÖKO műhely az Arany János iskolában, bár oda nagyon kevesen mentek el.
 
Az önkéntesek az idei évben is mindkét alkalommal végigkísérték a lomtalanítási időszakot. Vigh Zsolt és Cséri Beáta önkéntesek kerékpárral járták végig a várost. Azt tapasztaltuk, hogy a köztérre kihelyezett lomok jó része szelektálható hulladék volt, ebből is inkább a kartondobozok és PET palackok. Szomorú, hogy ennyi értékes hulladékot láttunk kidobva. A városban nagyon sok gyűjtősziget van kialakítva, egy kis sétával mindegyik megközelíthető, nem is értjük, miért nem odahelyezték?! – nyilatkozták.
 
December közepén rejtett figyelést tartottak Százhalombatta határaiban annak érdekében, hogy a fatolvajokat, főként a fenyőfákat eltulajdonítókat rajtakapják.
 
A civil szervezet önkéntesei kimagasló teljesítményt nyújtottak az elmúlt években. A vezetőség minden évben kiválasztja a legjobb önkéntest. 2009-ben Kiss Imre, 2010-ben Koszta Andrea, 2011-ben Gáspár János, 2012-ben Cséri Beáta és Vigh Zsolt, 2013-ban Mészáros László érdemelte meg a csapat elismerését.
 
Jelenleg a százhalombattai általános iskolákban zajló kupakgyűjtési akciót koordináljuk, és készülünk az ez évi fontos programokra – nyilatkozta Gáspár János, az egyesület tagja.
 
Az egyesület keresi azokat az önkéntes, vállalkozó szellemű fiúkat és lányokat, fiatalokat és felnőtteket, akik szívesen részt vennének segítőként, csapattagként. Hulladékkommandó