Hamvas borest
2013-12-11 - Hamvas Béla írja Interview című írásában: "Amit teszek és gondolok, de főként, amit élek és írok, annak mértéke számomra nem az emberi történet. Magasabban akarok megmaradni."
Azt beszélik, Hamvas kijelentette, ne nevezzenek el róla intézményt, ne állítsanak neki emléktáblát. Ezt elsősorban a kor – a hatvanas évek elején járunk – hivatalos névadási gyakorlata mondatta vele, ami nem általános értékek, az emberiség javára áldozott életek, pusztán pillanatnyi pártcélok és -érdekek mentén történt.
A százhalombattai könyvtárban 1997-ben indult a népfőiskolai sorozat, azaz a Hamvas Béla Szabadegyetem, ahol mára közel kétszáz előadás hangzott el, mind valamilyen síkon kapcsolódva Hamvas szellemiségéhez. Két évvel később eljött az ideje nevet választani az intézménynek is. Baka Györgyi költő, a könyvtár akkori munkatársa, a szabadegyetem kezdeményezője kikérte Dúl Antal, Hamvas kiváló ismerőjének és közvetítőjének véleményét, és felkereste Kemény Katalint, az író feleségét, aki kifejezetten örült, hogy egy olyan intézménytől érkezett a megkeresés, ahol férje szellemi hagyatékát eddig is méltón ápolták. A városi könyvtár 1999. december 1-jén ünnepélyes keretek között vette fel Hamvas Béla nevét, amit évről évre boresttel ünnepelnek, egyúttal ilyenkor kapják meg okleveleiket a népfőiskola látogatói.
Az idei ünnepségen irodalmi összeállítás hangzott el Kis Pál István szekszárdi költő verseiből és Hamvas Béla írásaiból a szerző, Baka Györgyi és József Rozsnyai Júlia tolmácsolásában, amit lelkesen fogadott a közönség. Kis Pál István költő és borínyenc a szekszárdi borok dicséretét zengte. Az est jókedvben és a szellemi megismerés hangulatában telt, amit Hamvas Béla mottóul választott gondolata így fejez ki: "Ami a közösséget egybetartja, az a lények fölött levő törvény. De ami a közösséget megalkotja, az a lényekben élő barátság."