Születéstől felnőttkorig
2013-11-26 - Kilencedik alkalommal szervezte meg a százhalombattai Szülők Fóruma Egyesület a "Születéstől felnőttkorig – Gyermekeink testi-lelki egészsége" című konferenciát november 21. és 23. között.
A konferencia pénteki, szakmai napját az érdi Dizseri Tamás Habilitációs Központ sérült felnőttekből álló Csengettyűs együttesének műsora nyitotta meg, majd Sárközi Márta, az Érdi Tankerület igazgatója adott útravalót a tanácskozáshoz, ismeretlen szerző írását felidézve, "egy gyermek intelmei szüleihez" címmel. Végül Michl-Palotai Krisztina, az EMMI Szociális, Család- és Ifjúságügyi Államtitkárságának munkatársa foglalta össze a kormány legutóbbi családtámogatási intézkedéseit, valamint kiemelte a Szülők Fóruma által végzett szakmai munka, a korai fejlesztés jelentőségét.
 
Ezt követően Valkusz Pál, az egyesület Társadalmi Elnökségének elnöke átadta az Aranyszárnyú Írisz díjat Kővári Valériának. A Szülők Fóruma gyógypedagógusa kisugárzásával és munkájával kivívja a gyermekek szeretetét és kollégái tiszteletét egyaránt – hangzott el a méltatásban. Három éve végezte el a Szegedi Tudományegyetem gyógypedagógiai szakán a tanulásban akadályozottak szakirányt. Kislány kora óta tudta, hogy gyerekekkel szeretne foglalkozni. Gondolt a logopédia-szakra is, de az épp nem indult abban az évben. Miután végzett, egy véletlen találkozásnak köszönhetően értesült, hogy a Szülők Fóruma gyógypedagógus munkatársat keres. Számára fontos, hogy boldog természetességgel végezze a feladatát, amit nem is tekint munkának, sokkal inkább hivatásnak.
 
Az ünnepélyes programelemeket követően, szakmai előadások kezdődtek. A meghívott szakembereket százhalombattai kollégáik mutatták be és ajánlották a hallgatóság figyelmébe. A közönséget részben a szervezők – Szülők Fóruma Egyesület, Városi Családsegítő és Gondozási Központ, a Védőnői Szolgálat –, részben helyi és környékbeli települések nevelési intézményeinek, társszervezeteinek munkatársai és képviselői tették ki. Érdekes volt észrevenni, hogy a Szülők Fórumánál több olyan kolléga is dolgozik, akik maguk is sérült gyermekeket nevelnek. Schmidt Monika, az egyesület elnöke elmondta, először véletlenül alakult így, de amikor például a munkaügyi központon keresztül kerestek új munkatársat, olyan szakembert ajánlottak, aki maga is down-szindrómás gyereket nevel. Ez a körülmény mindenképp erősíti a kollektíva érzékenységét, problémamegoldó képességüket.
 
A nyitó előadást – Becsey János kétszeres paralimpiai bajnok úszó bemutatkozását – meghallgatta az Arany János gimnázium diákjainak egy csoportja is. A centrális parézissel született sportoló dr. Litavecz Annával, az EMMI titkárságvezetőjével közösen tárta fel történetét, hogyan jutott a reménytelenségből a dobogó csúcsára. Ember Zsuzsanna, városi egészségnevelő, a VCSGK megbízott vezetőhelyettese a lankadatlan pozitív életszemléletet hangsúlyozva vezette fel a beszélgetést.
 
"Ha meghalljuk a hiszti, dac, makrancosság kifejezéseket, beleborzongunk – mondta Tamás Emília, a Kőrösi iskola igazgatója. Szeretnénk, ha lenne csodaszer, amivel legalább csitíthatnánk." A témáról Uzsalyné Pécsi Rita neveléskutató tartott sodró lendületű előadást, akit tavalyi nagysikerű szereplése után, közönségkívánságra hívtak vissza a szervezők.
 
"Az autizmus vagyok, és azt teszem, ami nekem tetszik..." – egy képzeletbeli monológgal ajánlotta a hallgatóság figyelmébe Megyesiné Takó Irén, az Arany János iskola SIN-RAK tagozatának vezetője Mátyásné Szenek Mónika gyógypedagógus előadását. A tapasztalt szakember bátran szembemegy az autizmussal, azon dolgozik, hogy ez a zárt világ minél több ember számára megnyíljon, könnyebbé téve ezzel az autisták és környezetük életét.
 
A Széchenyi István szakközépiskolából érkezett pedagógus megkeresése alapján hívták meg dr. F. Földi Ritát, a Károli Gáspár egyetem docensét, hogy a hiperaktivitásról és a képességzavarokról, azok diagnosztikájáról és terápiájáról tartson előadást. Tájékoztatóját Sebestyén Mihályné, a Pitypangos Óvoda vezetője a gyakorlatban alkalmazható ismeretek, a szülőkkel való együttműködés fontosságát hangsúlyozva vezette fel. Az előadóval összhangban, ő is kulcskérdésnek tartja a mozgást a megoldás felé vezető úton. "A mozgás sok mindenre orvosság, de nincs olyan gyógyszer, amely a mozgást helyettesítené."
 
A mozgássérült gyermekek többségi nevelésben való integrálásáról Fehér Gyöngyi konduktor, a Pető Intézet Általános Iskolájának igazgató helyettese számolt be. Schmidt Monika ajánlójában arról beszélt, milyen büszke arra, hogy maga is konduktor, hogy az egyetlen szellemi hungarikummal teljessé lehet tenni a mozgássérült gyermekek életét és a többségi iskolába sikeresen integrálni őket.
 
A gyermekek megismerésében és nevelésében nagyon fontos a család szerepe, a szülői háttér megismerése – vallja Zsidákovits Sándorné, a Pitypangos Óvoda volt vezetője, aki Bajka Zsuzsa pszichológus, családfelállító személyiségfejlesztő előadását ajánlotta a közönség figyelmébe. "A nap záró előadása távolabbról kapcsolódik a szakmához, ilyenkor igyekszünk mindig valami meglepetéssel megkoronázni a konferenciát" – mondta Schmidt Monika, a konferencia házigazdája.
 
Szombaton kis csoportokban Pálos Anna képzőművész, művészetterapeuta és Kovács Mariann biblioterapeuta vezetésével önismereti foglalkozásokon vehettek részt az érdeklődők.
 
Schmidt Monika missziójának tartja, hogy minél több szakmai rendezvényen részt vegyen, megismerje a hazai szakembereket. Számára természetes, hogy már most a jövő évi konferencián gondolkodik. Sikerüket igazolja, hogy évről évre egyre többen vesznek részt a találkozókon. Eljönnek, akik jó tapasztalatokkal gazdagodtak az előző alkalmakon és általában további kollégákat hoznak magukkal. (Fotó: Melegh Márta)