Hrabal humora - Pap János előadása a könyvtárban
2013-11-13 - "Nincs komikum a sajátosan emberin kívül. Egy táj lehet szép, elragadó, felséges, csúf vagy jelentéktelen; nevetséges sohasem lehet. Nevethetünk egy állaton, de csak azért, mivel valami emberi magatartást vagy kifejezést veszünk észre rajta" -vallja Bergson.
Mégis mi a nevetés, honnan fakad? Lehet-e nélküle élni? Mi a humor forrása? Mi mindenen és hányféleképpen lehet nevetni? Ezekre a kérdésekre keresi a választ egy nevetéskutató. Jelen esetben Pap János, aki a Hamvas Béla Városi Könyvtár vendégekét a humorról, ezúttal Bohumil Hrabal sajátos humoráról tart előadást, november 19-én, este hat órakor.
 
Számos méltatója szerint, ha Hrabalt olvasunk, azonnal értjük a humorát, hiszen a történetei nemzetköziek. Azaz a keleti blokk tipikus történetei. Hősei, a mi hőseink, az elmesélt események, nálunk is történhettek volna.
 
Hogy kicsoda Hrabal? Hétköznapi ember vagy író? Vasutas, segédmunkás, aki ír, vagy író, aki kipróbál mindent az életben, hogy legyen témája? Mindenesetre, Vaclav Havel, azt írta róla, hogy Hrabal olyan intenzitással létezik, ami arra kényszeríti, hogy az íráson keresztül fejezze ki önmagát. Azért ír, mert él.
Hrabal ezt így fogalmazta meg: "Mindig arról írok, ami csodálatra méltó történik velem, ami irigylésre méltó történt másokkal. De az emberben levő játékosság nem engedi, hogy bizonyos képzelőerővel ne másítsam meg az események menetét, hogy az autentikusságba ne szórjam a pontosító fantázia élesztőgombáját, ahogy a must borrá, a zöld sör érett sörré változik." Valószínűleg így keverte ki azt a sajátos humort, ami a védjegyévé vált.
 
Ha szeretnének nevetni, hrabali történeteket hallgatni, megtudni, hogy mióta és miért létezik humor az irodalomban, akkor Pap János, a Liszt Ferenc Akadémia akusztika tanára és nevetéskutató előadása erre kiváló lehetőség. Ne hagyják ki! Várjuk Önöket!