Zöldpillangó a ház körül
2013-10-02 - Évszakváltáskor nem csak ruhatárunkat érdemes felkészíteni a télre, hanem otthonunkat is. Míg a szoknyák és a szandálok a szekrény mélyére kerülnek, és lassan a télikabátok, valamint a csizmák előszobánk alkotórészeivé válnak, addig arra is érdemes odafigyelnünk, hogy közvetlen környezetünket miként változtatjuk meg a hűvösebb idő, a tél beköszöntével.
Jó, ha tudjuk, a borongós, hideg téli napok korántsem csak hangulatunkra lehetnek rossz hatással. A hó, a jég és a hideg számos kár forrása lehet a házban és a ház körül. Szerencsére nem nehéz ezekre kellőképpen felkészülni. Íme, néhány jó tanács, hogyan tegyük otthonunkat egyszerűen télbiztossá.
Először is érdemes megnézni, hogy házunkban, lakásunkban hol találhatóak olyan helyek, ahonnan elillan a meleg levegő. Miután megtaláltuk ezeket a helyeket, akkor érdemes ezeket leszigetelni valamilyen módon, pl. egy garázs esetén például egy pokróc is megteszi. A telet megelőző ősz a falevelek lehullásának időszaka. Ez a mindenki által ismert tény a mi szempontunkból azért érdekes, mert a levelek könnyen eldugaszolhatják az ereszek lefolyóit. A bennük emiatt megrekedő víz pedig megfagyva könnyen megrepesztheti a csöveket. Éppen ezért fontos az eresz teljes kitisztítása a fagyok beállta előtt. Ezek után érdemes figyelmet fordítani a hidegnek kitett csővezetékek leszigetelésére is, mivel ha azok esetleg elfagynak, akkor annak helyreállítása komoly kellemetlenségeket és költségeket okozhat. A tetőt sem árt megnézni, törött cserepek, vagy meglazult bádogozás után kutatva. Ha van törött cserép a tetőn, és netalán a leeső hó megolvadna, akkor az adott esetben beázást is okozhat, nem beszélve a tető faszerkezetének károsodásáról.
 
A következő lépés a bel- és kültéri ajtók cseréje lehet, mivel a régi ajtók egy idő után elvetemedhetnek, és nem zárnak már jól, ami lakásunk szigetelésére is negatívan hathat. Ha nincs elegendő pénzügyi forrásunk a cserére, akkor az ajtók körbeszigetelésével is segíthetünk a meleg benntartásával - ez lényegesen költségkímélőbb alternatíva. Következő pontként pedig a régi ablakokkal is kell kezdenünk valamit, ebben az esetben kicserélhetjük az elvetemedett nyílászárókat, vagy ha korlátozottabb pénzmennyiséggel rendelkezünk, akkor lefesthetjük azokat, már ezzel is javíthatunk a szigetelésen. Úgy is csökkenthetjük költségeinket, ha redőnnyel, spalettával vagy zsalugáterrel igyekszünk csökkenteni a kiáramló hőmennyiséget. Emellett belülről drapériákat, vastag függönyöket is akaszthatunk az ablak elé, mellyel ugyancsak csökkenteni lehet a fűtésszámlát.