Programok a Hamvas Béla Városi Könyvtárban
2013-09-20 -
Városi Archívum történelmi előadássorozata
"A legvidámabb barakk"
 
Szeptember 26. (csütörtök) 18:00
A Rákosi-rendszer. Munkássors a proletárok paradicsomában.
Előadó Kovács Edina történész, az Archívum munkatársa
Az egyes előadások látogatási díja: 500,- Ft
 
Magyar Népmese Napja
Szeptember 30. (hétfő)
A Magyar Népmese Napja alkalmából a hónap minden napján fogadjuk csoportok, osztályok bejelentkezését "hagyományos" mesefoglalkozásokra, és kínáljuk még a következőt:
 
Játsszunk papírszínházat!
 
A papírszínház egy jó módszer arra, hogy a gyerekek (és felnőttek) könnyebben, bátrabban mondjanak mesét. Kérjük a csoportokat, osztályokat válasszák ki kedvenc népmeséjüket, annak főbb jeleneteit rajzolják le és küldjék be könyvtárunkba! Előzetes időpont-egyeztetés után, mesefoglalkozás keretében a mesét együtt elmeséljük.
 
18:00 óra
Ahol a madár se jár... – meseest felnőtteknek
 
Az Ahol a madár se jár... mesemondó baráti kör tagjai immár öt éve havonta egyszer összeülnek mesélni Budapesten. Mesélnek, mesét hallgatnak, közbeszólnak, közösen segítik előbbre a mesét. A csapat szívét-lelkét mesemondók és mesehallgatók alkotják, de a kétféle ember közt nincs nagy különbség. A cél az, hogy ebben a kacsalábon forgó világban egy kicsit megállítsák az időt, beszélgessenek, meséljenek egymásnak, együtt örüljenek, együtt szomorkodjanak, mint abban a régi szép mesei világban volt ez szokás...
 
A részvétel díjtalan!
 
Színek, versek, hangulatok: barangolások Erdélyben
 
A Holnaposoknak, a Nagyváradon, 1908 tavaszán megalakult irodalmi társaságnak tisztelegve szeretnénk visszahozni azt a hangulatot, amelyben a különböző művészeti ágak együtt hatnak a résztvevőkre. Festmények, versek, novellák (egyszóval irodalom) kiegészítik, sőt erősítik egymást. Új rendezvénysorozatunkban az erdélyi képzőművészeti alkotásokat hasonló témájú versek, prózai szövegek illusztrálják, felelevenítve a XX. század nagy alkotói által megörökített tájat, városokat, épületeket, azoknak hangulatát, történetét, történelmét.
 
Festménykiállítás Takács Péter képeiből a hozzáillő irodalommal.
Előadók: József Rozsnyai Júlia könyvtáros és Takács Péter műgyűjtő
 
 
Október 01. (kedd) 18:00
Székelyföldi irodalom és képzőművészet
Az egyes előadások látogatási díja: 500,- Ft
 
Gyógyító sorok – biblioterápia-foglalkozások
A biblioterápia válogatott olvasmányok terápiás használatát jelenti. A csoportvezető által történő hangos felolvasás során a résztvevők lehetőséget kapnak arra, hogy egy-egy irodalmi alkotáson keresztül olyan érzésekről és gondolatokról beszélgessenek, amelyekről egyébként nem tudnának. A művek ismerete nem szükséges!
 
- "Megmondalak!" Foglalkozás kamaszoknak
1. foglalkozás: október 02. (szerda) 16:00-17:30
A foglalkozások látogatási díja: 500,- Ft
A csoportvezető: Kovács Marianna biblioterapeuta
Hamvas Béla Szellemi Szabadegyetem
 
Szakrális művészet
I. félév: Szakrális irodalom
 
Török Endre mélyreható gondolatával ajánlom az érdeklődők figyelmébe következő népfőiskolai félévünket. "Ha az emberi életnek van célja és értelme, márpedig lennie kell, különben semmi sem indokolná a létezését, akkor éppen ez lehet: helyrehozni az általa megfertőzött teremtést. A kérdés azonban az, meddig kell engednie a gonosz csábításának ahhoz, hogy az isteni képmás felülmúlja, letörje az emberben az eltévesztett szabadságban rejlő rabság állapotát, élete tűrhetetlenségének érzését?"
 
Remélem, hogy előadóink segítségével közösen tovább tudjuk gondolni a felvetett kérdést, miközben ismerkedünk a szakrális irodalom jeles alkotóival és műveikkel.
 
 
Október 3. (csütörtök) 18:00
 
Költészetünk szakrális vonulata a kezdetektől Nagy Gáspárig
Előadó: Cs. Varga István irodalomtörténész
A népfőiskolai képzés szervezője: Baka Györgyi
Az egyes előadások látogatási díja: 500,- Ft
 
Találkozások
Október 09. (szerda) 18:00
D. Tóth Kriszta író, újságíró a vendégünk.
Beszélgetés a Jöttem, hadd lássalak című új könyvéről.
Beszélgetőtárs: József Rozsnyai Júlia
Az egyes előadások látogatási díja: 500,- Ft
 
Országos Könyvtári Napok - október 07. – 13.
Összefogás a könyvtárakért!
 
Könyvtárunk csatlakozik október első hetében az Összefogás a könyvtárakért országos mozgalomhoz, melynek idei témája: könyvtárak az emberi kapcsolatokért. Kiemelten hívjuk fel a figyelmet a család, a barátság fontosságára, az összetartozás, az egymásra figyelés, a befogadás és elfogadás témáira.
 
 
Október 7. (hétfő) 10:00
Plasztikonok Győrből
 
Középkori vásári színházi formát választottak újragondolásra a Győri Nemzeti Színház művészei és stúdiósai. A plasztikonok gyorsan változó, ritmikusan meg-megmozduló vígjátéki állóképek, melyeket dobritmus és könnyed diákos stílusú narráció kísér. A nézők 3-5 perces produkciókból ismerhetik meg a meséket – és mindazt, ami az alkotóknak a témáról eszükbe jutott.
 
A részvétel díjtalan!
 
 
Október 09. (szerda)18:00
D. Tóth Kriszta "Jöttem, hadd lássalak"
 
"Megrendítő vallomás... Elgondolkodtat sorsról, vonzásról és választásról, látszatról és valóságról, és azzal a megnyugtató tanulsággal enged el, hogy rend van a világban és szeretet."
(Bookline)
Az est látogatási díja: 500,- Ft
 
 
Október 13. (vasárnap) 16:00-18:00
"Mesél-lek" foglalkozás – Könyves vasárnapon
Részvétel díjtalan
 
"Vers-műves"
Verses, kézműves foglalkozások kisgyerekeknek és szüleiknek.
 
 
Október 11. (péntek) 16:00-17:30
A foglalkozásokat vezeti: Kovács Marianna és Solymosi Éva gyermekkönyvtárosok
A foglalkozások látogatási díja: 500,- Ft