A legvidámabb barakk - Előadás négy részben
2013-09-16 - A Hamvas Béla Városi Könyvtár Archívuma szeptembertől új sorozatot indít, amelynek a címe A legvidámabb barakk. A 2013-ra tervezett előadások 1945-től vázolják a magyar történelem fontosabb állomásait.
Az első előadásból, Élet a háború után. A kommunista hatalomátvétel 1945-1947 között címmel kiderült, hogyan építették ki hathatós szovjet segítséggel a proletárdiktatúrát Magyarországon. Sorra vettük ennek lépéseit: Hallhattuk Rákosi Mátyás hangját 1945-ből, amikor is arra buzdított, hogy a választásokon a kommunisták mellett kell voksolni. Hallhattuk Tildy Zoltán, a köztársasági elnök esküszövegét is, akit nem sokkal később koholt vádakkal eltávolítottak. A hallgatóság megismerkedett olyan kifejezésekkel, mint "kriptokommunista", "szalámitaktika" és "kékcédulás választások".
 
A második előadás címe: A Rákosi-rendszer. Munkássors a proletárok paradicsomában. Korabeli filmhíradón láthatjuk, hogyan ünnepelte az ország Sztálin legjobb magyar tanítványának 60. születésnapját. Megvizsgáljuk a pártállam kialakulásának lépcsőit, illetve azt, hogyan lett az ország a vas és acél országa. Megismerkedhetünk a "kulák", a "padlássöprés", a "tagosítás" kifejezésekkel. Megnézzük, hogy milyen helyzetet teremtett Sztálin 1953-ban bekövetkezett halála Magyarországon, ezzel együtt eljutunk Nagy Imre reformkísérleteinek vizsgálatához. A film és hangfelvételeken túl számos korabeli anekdotát hallhatnak az érdeklődők.
 
A harmadik előadás az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeit veszi sorra, naponkénti felbontásban az országos, és vele párhuzamosan a helyi eseményekkel. Megvizsgáljuk, hogy a "Ruszkik, haza!" feliratoktól hogyan jutunk el a "Forgószél" hadműveletig, illetve addig, hogy a Time magazin az év emberének választja a magyar szabadságharcost.
 
Az idei év utolsó előadása az Élet a Kádár-rendszerben: "A legvidámabb barakk" Gazdasági változások, mindennapok címet viseli. Ebben felvázolom a rendszer kialakulását, főbb csomópontjait. Megvizsgáljuk, hogy miért és hogyan kapta ezt a jelzőt a korábbiakban már említett kifejezés. Itt már számos korabeli fotó, dokumentum áll rendelkezésre, amelyekkel a helyi viszonyokat is be lehet mutatni. Hiszen, ne feledjük, hogy településünkön is ezekben az években indultak a nagy ipari beruházások.
 
A következő évben mélyebbre ásunk a Kádár-korban, és megismerhetjük a mindennapokat: bepillantunk a magánélet különböző szegletibe. (Divat, életmód, kultúra, zene, szórakozás)
Az előadások során minden korosztály talál a maga számára érdekességet: nosztalgiát a gyerekkor iránt, a hosszú hajú lázadás korszakát, vagy csak nagy rácsodálkozást, hogy: "Jé, a szüleim is voltak fiatalok, és hordtak csöves farmert!"
 
Minden egyes előadás végén az érdeklődők Olvass a sorok között címmel könyvajánlót kapnak, amelynek könyveit a Hamvas Béla Városi Könyvtárban megtalálják, és lehetőség szerint ki is kölcsönözhetik. Emellett az elhangzott hanganyag meghallgatható a Hangtárban.
 
Minden érdeklődőt sok szeretettel várok a további előadásokra:
Szeptember 26.: A Rákosi-rendszer. Munkássors a proletárok paradicsomában
November 14.: Az 1956-os forradalom és következményei
December 12.: Élet a Kádár-rendszerben: "A legvidámabb barakk" Gazdasági változások, mindennapok
 
Kovács Edina
történész
Városi Archívum
Hamvas Béla Városi Könyvtár