Zöldpillangó a fecskék közt
2013-08-28 - Százhalombattán mára igen ritka látvány a cikázva csivitelő fecske, pedig néhány éve még a lakótelepen és a lőtér környékén is gyakran láthattuk őket. A Magyar Madártani Egyesület tíz évet jósol hazánkban a fecskék megmaradásának. Jelenleg, az egész országban kutatják, mi lehet az oka a fogyatkozásnak.
"Pár éve a lakótelepen, a villanydróton sorakoztak a fecskék, de az idén már nem láttam őket – mondja szomorúan Forintos Karola, a Battai Állatvédők Egyesületének aktivistája. Ez után majd jön a következő, mindig lesz egy kihalófélben lévő állatfaj. A nagy melegben rendszeresen felhívják a figyelmet a kutyákra, macskákra, de madáritatók csak elvétve akadnak a városban."
 
Az állatvédő szerint ez Százhalombattán összefügghet a rendszeres szúnyogirtással is, ami megszakítja a táplálékláncot. Másrészt, ahogy természetes élőhelyeik egyre jobban beszűkülnek, a fecskék a városban keresnek helyet fészkeiknek, de ezeket rendszeresen leverik, mondván kényelmetlen, mert az ablakba piszkítanak. E probléma megoldására több lehetőséget is kínál a Madártani Egyesület. Lehet kapni úgynevezett "fecskepelenkát", ami tulajdonképpen egy deszka, amit ki lehet helyezni az ablakszegletbe, a fecskefészek alá.
 
Ahonnan rendszeresen leverik otthonaikat, oda többé nem térnek vissza. Az Ifjúság útján, az üzletsoron például egy időben nagyon sok fecske élt, de a rendszeres átalakítások során többször megsemmisítették a fészkeiket, így elköltöztek.
 
A lakótelepi házak felújítása során eltűntek a panelrések, ahova pedig szívesen befészkelték magukat a sarlósfecskék. A madárállomány változásának természetes okai is vannak. Óvárosban a partfalban régen sok partifecske lakott, de a területet átvették a gyurgyalagok és elzavarták a kevésbé védett fészket építő madarakat. Jó hír viszont, hogy például egyre több örvösgalamb költözik be a város magas fáira.
Százhalombattán a madárbarátok jobbára a cinkékre, a rozsdafarkúra, a rigókra, tengelicekre figyelnek és ezekből a madarakból valóban nagyon sok található. A fecskék megtartásához speciális megoldásokra, illetve türelemre és alkalmazkodásra van szükség, mint például a fent említett "fecskepelenka" vagy a madárvédő egyesületektől szintén beszerezhető műfészkek.
 
Döbröntei Zsóka, a Kipp-Kopp Óvoda óvodapedagógusa, aki kollégáival együtt folyamatosan igyekszik bővíteni a gyerekek környezetvédelmi tapasztalatait, ismereteit. Lakótelepi otthonának erkélyére negyedik éve térnek vissza a molnárfecskék. Sok teendője nem akad velük, hetente cseréli a fészek alatt az újságpapírt, cserébe viszont csodás élményeket kap, amiről naplót vezet és rendszeresen fényképezi őket. Ezeket az anyagokat felhasználva mesél a fecskéiről az ovisoknak. A szakirodalom szerint a molnárfecskék 6-8 évig élnek és egész életükre választanak párt. Az idén május elején tértek vissza. Az elmúlt években mindig négy tojást raktak, most először ötöt. A fiókák 14 nap múlva keltek ki, Zsóka közelről megfigyelhette, hogyan gondoskodtak a szülők fáradhatatlanul a kicsikről, akik június közepén kezdtek repülni tanulni. Kivéve egyiküket, aki sérült szárnnyal született. Zsóka néhány napig csipesszel etette, majd bevitte a Budapesti Állatkertbe, ahol a továbbiakban gondoskodnak róla. Most azt figyelheti meg, ahogy a csapatok gyülekeznek a villanydrótokon és készülnek a téli vándorlásra. Tavaszra visszavárja a kedves vendégeket.