Felkapcsolt fényszórókkal
2013-08-06 - Az ország legjobb közművelődési intézményei közé szeretné emelni a százhalombattai Barátság Kulturális Központot Szigetvári József igazgató, aki szerint az oktatáshoz, a színházakhoz és múzeumokhoz hasonlóan, a közösségi kultúraszervezés területén is jelentős átalakulás-átalakítás folyik.
A szocializmus "acélos" éveinek felülről irányított népművelését felváltó "nyitott házak" mozgalom kiteljesedése óta állni látszik az idő a közművelődés felett. Gyakorlatilag a rendszerváltás óta ugyanazt próbálja csinálni a szakma, miközben a kettő televíziós csatornát százhetvenkettő, a kulturális csoportokat pedig az internet virtuális közössége váltotta fel – magyarázza Szigetvári József. Az idő bizony kicsit sem állt meg, a népművelésnek pedig, amelyen senki sem kérte számon a teljesítményt, befellegzett mára. Többé nem lehet – mégoly színvonalas – előadásokat szervezni két embernek, az intézményeknek meg kell barátkozniuk az olyan fogalmakkal, mint a piackutatás, az elégedettség-mérés, a PR és marketing, vagy a minőségbiztosítás.
 
Aki pedig nem halad, ténylegesen lemarad. A kultúrafinanszírozás drasztikus beszűkülésével ugyanis az állami források egyre inkább néhány zászlóshajóra koncentrálódnak majd. A közművelődés területén zajló paradigmaváltás egyik kézzelfogható jele, hogy a kulturális tárca meghirdette az intézmények minőségi auditálásának – egyelőre csak – lehetőségét. Hasonló átalakulás a színházak és a múzeumok tekintetében már lezajlott, illetve jelenleg is zajlik, de ugyanez a helyzet a fesztiválokkal is. Ezekre is jóval kevesebb pénz jut, amit azonban rendszerbe foglalt minőségi elvárások alapján, válogatva osztanak ki köztük.
 
Ezeknek az elvárásoknak szeretne megfelelni a Barátság Kulturális Központ, amely egyebek mellett az elsők között szerezte meg a minisztérium minőségbiztosítási tanúsítványát. Ha eljön az ideje, a minőségbiztosítási díjra is pályázatot nyújtanak be, Szigetvári József ugyanis úgy gondolja, csak akkor biztosított az intézmény hosszú távú, fenntartható fejlődése, ha megállás nélkül "felkapcsolt lámpákkal" haladnak. A "látni és látszani" elve ebben az esetben a minőségi működésre, a folyamatos megújulásra és látványos eredményekre vonatkozik.
 
A BKK-ból egyébként olyan évtizedeket meghatározó munkatársak vonultak nyugdíjba, mint Cseh Kornélné igazgatóhelyettes, illetve Ulviczki Erzsébet szervező. A múlt hónapban a komoly szakmai múlttal rendelkező Keserű András személyében új szakmai igazgatóhelyettes kezdte meg működését. Az igazgató a technikai és egyéb területekre is igyekszik körültekintően kiválasztani az új munkatársakat és ebbe a kollektívát is bevonja. Miként ugyanis a közösen megfogalmazott credóban is hangsúlyozzák: közösen vállalnak felelősséget a működés, a "produktumok" minden egyes eleméért.
 
A művelődésszervezés napjainkra igen összetett szakmává vált, aminek nemcsak a művészettörténet vagy a kortárs kultúra, hanem a szerteágazó törvényi előírások, esélyegyenlőségi, biztonsági, szerzői jogvédő szabványok, de kicsit a marketing, kicsit a PR, kicsit a szociológiai is része. Ismerni kell a közönséget, vagyis a társadalmat és annak változó érdeklődését, igényeit, szokásait.
 
Ezt szolgálják egyebek mellett a rendszeres kitelepülések a strandra, ahol a látogatók több mint nyolcvan százaléka nem százhalombattai. Kilencven-kilencvenöt százalékuk pedig nem is hallott még a Régészeti Parkról vagy a Summerfestről. Jövőre talán közülük is lesz, aki jegyet vált a BKK egy-egy programjára, amelyeket egyébként már a Camponában is reklámoznak.
 
A közönségszervezés jelentős része azonban az Interneten és annak is a közösségi felületein zajlik. Az embereknek ugyanis ugyanúgy szükségük van közösségi létre, mint a görög színház fénykorában, csak másképp szeretik megélni azt. A közösségi élmény pedig nemcsak szórakoztat, hanem nevel is – hangsúlyozza Szigetvári József, akinek újításai – az ellenőrzött beléptetés, a kötelező ruhatár, a dolgozói egyenruha és a szigorúbb belső működési rend – kezdetben megosztották a városlakókat és a munkatársakat is, de mint mondja: "Minőségre úgy lehet szoktatni az embert, ha minőséggel találkozik."
Törekvéseit sikeres rendezvények igazolják vissza: teltházas közművelődési előadások, több száz résztvevős, interaktív városi ünnepségek, a Győri Balett Diótörője a kicsiknek, Jordán Tamás és Galkó Balázs verses műsorai a nagyobbaknak, kijevi Balsoj Balett – talán – mindenkinek.
 
A BKK már most is kiemelkedő szakmai színvonalat képvisel, amit az itt rendezett országos szakmai közgyűléseken is elismernek. Öt-tíz év múlva azonban a közé a néhány zászlóshajó közé kíván tartozni, amelyek regionális szerepükkel meghatározzák az országban folyó intézményesített közösségi művelődést.