Telephelyet kapnak a speciális mentők
2013-07-29 - Megoldódni látszik a Százhalombattán székelő Pest Megyei Speciális Mentő és Önkéntes Tűzoltó Egyesület régi gondja, a képviselő-testület júniusban ugyanis úgy döntött, hogy új telephelyet biztosít számára. A Damjanich és a Vörösmarty út sarkán található, városi tulajdonú családi házba költözhet az egyesület, hogy pontosan milyen feltételekkel, arról még folyik az egyeztetés.
 
A 2007 óta működő karitatív szervezet az idei évben is többször a város segítségére sietett. Elakadt gépjárműveket mentettek a márciusi hóviharban és tizenhárom napos megfeszített munkát végeztek az árvízi védekezés során. Jelenleg egy Móricz Zsigmond közi társasház alagsori helyiségében székelnek. Bár a helyiségben mind az eszközök, mind pedig a 24 órás ügyeletet ellátó önkéntes tűzoltószolgálat tagjai elférnek, a járművek, elsősorban a tűzoltóautó tárolása régóta gondot okoz.
 
A 15 tonnás speciális jármű és annak felszerelése ugyanis érzékeny a hidegre, télen nem lehet benne vizet tárolni, mert belefagyhat, ha pedig riasztáskor töltik fel a tartályt, az 3-4 perc veszteséget okoz – mondta Andorkó Tibor Gyula, a Pest Megyei Speciális Mentő és Önkéntes Tűzoltó Egyesület alapító elnöke.
 
Az egyesület 2008 óta több alkalommal is segítséget kért a várostól telephelyproblémája megoldásához, egyebek mellett a jelenleg számukra ítélt ingatlan átépítésére is terveket adtak be – egyeztetve a városi főépítésszel. Legutóbb idén júniusban kérelmezték, hogy a korábbi óvárosi óvoda üresen álló épületébe költözhessenek, mivel azonban a város más célra kívánja hasznosítani, az említett saroktelken található, kisebb épületet, az egykori fényképészműhelyt ajánlották fel számukra.
Andorkó Tibor elmondta, hogy a használatba vétel pontos részleteiről egyelőre nem született megállapodás, de nagyon örülnek a lehetőségnek, hiszen a ház gyakorlatilag a város közepén található, minden fő közlekedési útvonalhoz közel. A tervek szerint garázst építenek hozzá a tűzoltóautó számára, és egyéb átalakításokat is végeznek, hogy alkalmas legyen eszközeik, járműveik és ügyeletük befogadására. A költségeket elsősorban felajánlásokból szeretnék előteremteni, de a különböző kulturális és sportrendezvények egészségügyi biztosításából és a nem fő foglalkozású létesítményi tűzoltók képzéséből, valamint pályázatokból saját bevételük is van.
 
Az önkéntes tűzoltó egyesületek egyébként nagy hagyománnyal bírnak az országban, több száz ilyen működik, némelyiket 50-100 éve alapították, helyismeretüknek és lokális felkészültségüknek köszönhetően mindenhol fontos szerepet töltenek be a hivatásos katasztrófavédelem mellett. A százhalombattai egyesület 2007 júniusában kezdte meg munkáját tizenegy fővel, akik korábban már mind dolgoztak önkéntes segítőként különböző szervezetekben. Kezdetben mindenki a saját autóját, felszerelését használta a mentések során, főként ár- és belvízi illetve viharkárok felszámolásában és eltűnt személyek felkutatásában vettek részt.
 
Első tűzoltóautójukhoz 2008-ban jutottak hozzá. Technikai felszereltségük évről évre javult, főként az egyesületi tagok és más személyek felajánlásaiból, illetve az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és a tűzoltószövetség pályázati lehetőségeinek köszönhetően. Tagjaik kezdetben a Fővárosi Tűzoltó Parancsnokság önkéntes tűzoltói tanfolyamain készültek fel, 2010 óta saját képzéseket szerveznek a katasztrófavédelmi igazgatóság hozzájárulásával. Többségük rendőr, hivatásos tűzoltó, egészségügyi dolgozó, vagy egyéb közszférában tevékenykedik. Mára feladataikat három elkülönített szakmai csoportban – az önkéntes tűzoltói, az egészségügyi és a speciális mentési szolgálat keretében - látják el. Negyvenegy fős hivatalos tagságuk mellett 14-18 évesekből álló ifjúsági tűzoltócsoportot is működtetnek, aminek az utánpótlás-nevelés a fő célja. Önkéntes tűzoltói tevékenységüket Százhalombattán, Ercsiben, Ráckeresztúron, az M6 és a 6-os út kijelölt szakaszán végzik, de az ország más területein is nyújtottak már segítséget, például a márciusi rendkívüli havazás során.
 
Együttműködési megállapodást kötöttek az Érdi Katasztrófavédelmi Kirendeltséggel, emellett számos mentőegyesülettel és civil szervezettel hangolják össze tevékenységüket. Csatlakoztak a Budapesti Tűzoltó Szövetséghez, illetve a Budapesti és Agglomerációs Polgárőr Szervezetek Szövetségéhez is.
Az egyesület egészségügyi szolgálata 12 főből áll, közöttük mentőorvos, mentőtisztek, felnőtt és gyermek szakápolók, mentő gépkocsivezetők találhatók. Feladatukat egy rohamkocsival és két vegyes használatú mentőorvosi gépjárművel, valamint egy mentő motorral látják el.
 
Az egyesület megalakulása óta több mint ötszáz mentésben vett részt. A tagság árvízi munkálatokban tanúsított helytállása többeket arra késztetett, hogy támogassa tevékenységüket. Két magánszemély adományának köszönhetően bővítették kommunikációs rendszerüket, a főtéri kávézóban szervezett jótékonysági koncert bevételéből pedig egy korszerű GPS berendezést vettek.
 
Andorkó Tibor abban bízik, hogy az új telephely átalakításához, felújításához is megtalálják a forrásokat, és jövő ilyenkor már ott végezhetik önkéntesen vállalt, karitatív munkájukat.