Szelektív etikett
2013-07-29 -
Kezdhetném úgy az írásomat, hogy évek óta büszkélkedhet a városunk szelektív hulladékgyűjtő szigetekkel, de sajnos ez nem volna igaz. Mármint szigetek vannak, a lehetőség adott, a város gondoskodott róla. Büszkék azonban nem lehetünk rá. Pedig kevés ilyen hely van Kishazánkban, ahol ennyire nagy gondot fordítanak erre a lehetőségre, és ilyen színvonalon.
 
A probléma velünk van, a használókkal. Tulajdonképpen nem tudjuk rendeltetésszerűen használni ezeket, egész egyszerűen a hozzáállásunkból fakadóan. Nem is értem, hogy miért gondoljuk azt, hogy ez a hely a kommunális hulladékunknak pont megfelel. Vagy a halott házi kedvenceink tetemeinek (!). Vagy a megunt lomjainknak. Gondolom, nem kell senkinek kiveséznem, hogyan is szoktak kinézni ezek a helyek az elszállítás előtti napokban.
 
Nevében az íze, ha sokat mondogatjuk magunkban, lehet, hogy előbb-utóbb rájövünk, hogy mire is való a SZELEKTÍV HULLADÉKGYŰJTŐ.
 
 

Gyűjthető

Nem gyűjthető

A gyűjtés módja

Papír

Csomagolódoboz, boríték, hullámpapír, reklámújság, újságpapír, napilapok, magazinok, iroda- és géppapír, leporelló, telefonkönyv, könyv

Címke, matrica, indigó, faxpapír (hőérzékeny), műanyag ablakkal vagy címkével ellátott boríték

(FONTOS!) A papírral nem keveredhet szalag, madzag, műanyag szatyor. A papír nem lehet olajos, zsíros, vagy egyéb élelmiszerrel szennyezett!

Műanyag

Ásványvizes, üdítős palack, étolajas flakon, samponos, öblítős flakonok, tusfürdős, mosószeres flakonokat, műanyag kupakok. (PET palackok)

Fóliák, joghurtos, vajas, margarinos, tejfölös dobozok, műanyag rekeszek.

A műanyagról nem kell eltávolítani az esetleges kupakot, címkét!

Üveg

Italos üveg (fehér, barna és zöld), bébiételes üveg, befőttes üveg, lekváros üveg (fém kupak nélkül)

Ablaküveg, jénai, tükör, TV képcső, szélvédő, kerámia, kristály, üvegedények és pohár, villanykörte, szemüveg, katedrálüveg, agyagedény

Az üvegről el kell távolítani az esetleges fedőt, kupakot és címkét!

Alumínium

Sörös, üdítős alumíniumdoboz, tetra pack italos kartondobozok, tejes, üdítős doboz, amelynek belseje alumíniummal vagy fóliával borított

Festékes, növényvédő-szeres doboz, nehézfémeket tartalmazó tárgyak, konzervdobozok

 
 
 
 
 
(forrás: Szákom Kft. honlapja)
 
Némi adalék az elhelyezés módjáról annak érdekében, hogy gördülékenyebben működjön a lerakás, elszállítás, és az azt követő szétválogatás folyamata:
- nem árt a műanyag palackokat, flakonokat, alumínium italos dobozokat, tejes és üdítős dobozokat, stb. ÖSSZETAPOSVA behelyezni a konténerbe, hiszen nem árulok el vele nagy titkot: ÍGY TÖBB FÉR BELE, később telik meg, következésképpen MÁSOK IS bele tudják tenni a magukét. Nem utolsó sorban otthon is kevesebb helyet foglal az elszállításig.
- a TEJES- és ÜDÍTŐS DOBOZT, valamint a hasonlóak bármennyire is úgy gondolná az ember NEM A PAPÍROSBA KELL TENNI, hanem az ALUMÍNIUMOS gyűjtőbe!
- a műanyag zacskónak nincs helye a műanyagos konténerben, hiába könnyebb a végén oda dobni.
- a veszélyes hulladékokat sem a szelektív szigeteknél kell elhelyezni, csakúgy, mint a már említett állattetemet, lomot, sittet, kommunális hulladékot, stb. (Erre a célra hulladékudvar áll a lakosság rendelkezésére, melynek megváltozott nyitva tartási rendjéről a SZÁKOM Kft és a Hírtükör online oldalán tájékozódhatnak! – a szerk.)
- a szelektív hulladékgyűjtők mellett, ahogy azt mindannyian tapasztalhatták, EMBEREK laknak (akiket nem irigylek) sokszor elég KÖZEL. Ennél fogva nyilván zavarhatja őket a MÁS EMBEREK által oda lerakott, sok esetben BÜDÖS egyéb hulladék, melynek koránt sem ott volna a helye.
- az általunk lerakott és a Szákom Kft. által elszállított hulladékot tovább válogatják, mielőtt felhasználják. Ezért sem túl etikus egyéb kommunális vagy nem oda való szemetet suvasztani a szelektív közé, hiszen KINEK VOLNA KEDVE ABBAN TURKÁLNI?
 
Köztudott, hogy a szelektíven történő hulladékgyűjtéssel kevesebb kommunális hulladék keletkezik. A városi hulladéklerakó kapacitása korlátozott, már-már lassan betelik. Nagy valószínűséggel, ha nem lesz mód a városban elhelyezni a későbbiekben a szemetet, máshová kell szállítani, ami többletköltséget jelent, amit MI, VÁROSLAKÓK fogunk megfizetni.
 
Ennél fogva egészen nyilvánvaló, hogy minél jobban különválogatjuk a saját házunk táján keletkezett hulladékot és az arra alkalmas gyűjtőbe tesszük, van esélyünk, hogy később szoruljunk rá a szemét elszállítására és az ezzel járó díjak emelkedésére.
Gyűjtsünk okosan, hogy ne öntsön el minket a szemét!
 
Üdvözlettel, 
Nagy-Furcsa Orsolya