Maják kora itt és most
2013-07-12 - Szent kukoricaföld, falfestmények, zikkurat, türkizmozaikkal kirakott maszkok, maszkokkal díszített ékszerek és táskák. Maják vették birtokba a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házat július 8-tól. Az utolsó napon, július 19-én Kukorica Fesztiválra várják az érdeklődőket.
Tizenkét éve, hogy elkezdődött Nagy Rozália, a Barátság Kulturális Központ művelődésszervezője kezdeményezésére a nyári kézműves világjárás az óvárosi közösségi házban. Az elmúlt években váltak állandó társaivá Poszpisek Márta, grafikusművész, Kócsiné Skultéti Éva, népi játék és kismesterségek oktató és Gere László, drámapedagógus.
 
A tematikus tábor minden évben egy-egy nép kultúrájában vezeti be a gyerekeket két hétre. Az épp tucatnyi év során a gyerekek körbejárták már többek között az indián, a görög, a török, a japán világot, valamint különböző történelmi korokban is kalandoztak. A négy táborvezető számára minden téma újabb kihívás, lelkesen készülnek az év során, hogy új izgalmakkal és érdekességekkel bilincseljék le a gyerekeket.
 
Nehezíti a dolgukat, hogy a korosztály igen széles, az idei több mint harminc táborozó között akad hat éves óvodás és tizenöt éves kiskamasz is. Sok közöttük a visszatérő, közülük kerülnek ki a tábori segítők, az a néhány gimnazista, akik önkéntesként dolgoznak a vezetők mellett.
 
A közösségi ház falain a maja kultúráról szóló ismeretterjesztő olvasmányok, minden helyiségben előkészített alapanyagok – türkizszínre festett tojáshéj mozaikhoz, agyag medálok és maszkok, kukorica levelek, színes gyöngyök, fonalak, eszközök és kellékek széles és kreatív tárháza.
 
A gyerekek minden nap újabb és újabb történeteken keresztül, mesékbe foglalva vagy dokumentumfilm segítségével ismerkednek a maja történelemmel, földrajzzal, hagyományokkal, szimbólumokkal, a nyelvvel, énekekkel, sporttal, a teljes kultúráról kapnak széles szeletet. Majd az elméleti ismereteket a gyakorlatban alkalmazzák. A táborozók három csoportban, egymással párhuzamosan vesznek részt a különböző foglalkozásokon, például ház- és zikkurat-makettet építenek, hagyományos maja labdajátékot játszanak, maszkokat dekorálnak, ékszereket, használati eszközöket és kultikus tárgyakat készítenek, próbálnak a táborzáró jelenetekhez.
 
Idén "Kukorica fesztivál" adja a keretet a utolsó nap délutánján, amikor a gyerekek bemutatják szüleiknek és az érdeklődőknek, mivel foglalkoztak a két hetes időutazás során. A kiállítás mellet felelevenítik a maja ünnep- és hétköznapokat három kisjelenetben, amelyeknek szövegét, jelmezeit és díszleteit mind maguk készítették. A búcsúlakomán a szent eledelből, kukoricából készült finomságokat kínálnak és fogyasztanak az addigra ízig-vérig maja-gyerekek.