Bevezető a munka világába
2013-07-11 - Álláskeresőknek nyújt gyakorlati segítséget az a kétezer példányban megjelentetett információs kiadvány, amelyet a százhalombattai önkormányzat adott ki a járási munkaügyi hivatal szakmai közreműködésével. Az önkormányzat igyekszik megtalálni a maga szerepét és feladatait a növekvő munkanélküliség kezelésében – mondta el Pap Miklós települési képviselő, munkaügyi és foglalkoztatáspolitikai tanácsnok.
A képviselő-testület tavaly felállított foglalkoztatáspolitikai munkacsoportjába külső szakembereket, például szociológust, valamint a nagyvállalatok dolgozói érdekvédelmének vezetőit is meghívták. Az együtt gondolkozás célja, hogy lehetőleg csökkenjen, vagy legalábbis ne nőjön a városban a munkanélküliség.
 
El kell választani egymástól a szociális gondoskodást és a foglalkoztatáspolitikát – hangsúlyozta Pap Miklós, a munkacsoport vezetője -, és ez alapján kell megvizsgálni, milyen eszközök állnak a város rendelkezésére a jelenlegi, egyre romló helyzet kezeléséhez.
 
A regisztrált álláskeresők száma 2008 – a pénzügyi-gazdasági válság kialakulása - óta növekszik Százhalombattán. 2011-ben és ’12-ben átmenetileg csökkent, majd stagnált, de a nagyvállalatoknál bekövetkező leépítések hatására idén újra növekedésnek indult, és mára a 2010-es szintet is meghaladja. Jelenleg mintegy hatszáz munkanélkülit tartanak nyilván, amely a nem regisztráltakat és a teljes lélekszámot is figyelembe véve igen kedvezőtlen arány.
 
Az önkormányzat felismerte, hogy a foglalkoztatás csökkenése hosszútávon jelentős társadalmi kockázatokat rejt, ezért jött létre a munkacsoport és indult el a helyi foglalkoztatás igen komoly és alapos feltérképezése. A tavalyi évben elkészült egy jelentés, amely alapul szolgálhat a további lépések megtételéhez.
 
Pap Miklós szerint a helyi adók csökkentése és az ipari parki értékesítések elősegítése, vagyis a beruházó kedv élénkítése mellett az információáramlásban is fontos szerepe lehet az önkormányzatnak.
A Munka világa című füzet a jogosultságoktól a segélyeken át az önéletrajzig és az állásinterjúig számos hasznos, gyakorlati ismerettel látja el az álláskeresőket. Ingyenesen lehet hozzájutni a város számos pontján, így az orvosi rendelőben, az okmányirodában, a szabadidőközpontban, a főtéri postahivatalban és az ügyfélszolgálatokon, de az érdi munkaügyi központban, járási hivatalban, valamint tankerületi központban is. A terjesztéséről Pap Miklós személyesen gondoskodott, és mindenhol azt kérte, jelezzék, ha elfogyott a füzet, mert akár utánnyomására is lehetőség van.
 
A tartalmas kiadvány egyébként 500 ezer forintba került, és abból az 5 millió forintos keretből finanszírozták, amelyet a foglalkoztatáspolitikai munkacsoport idei működésére különített el a képviselő-testület.
 
Pap Miklós nagyon fontosnak tartja, hogy minél élénkebb kommunikáció alakuljon ki a foglalkoztatás témájában, hiszen, miként a kiadványban is olvasható, aki több információval rendelkezik, mert mer kérdezni és segítséget kérni, hatványozottan eredményesebb lehet a munkahelykeresésben.
 
A munkacsoport kezdeményezte, hogy egy honlapot is hozzon létre az önkormányzat, ahol mindig friss és releváns információhoz juthatnak az érdeklődők, emellett még az idei évben konzultációk szervezését és további tájékoztató kiadványok megjelentetését tervezik.
 
Ezek egyik kiemelt célcsoportja a fiatalok, a pályakezdők rétege lesz, hiszen ők rendelkeznek a legkevesebb tudással a munka világában való boldoguláshoz.
 
Mivel mára mindenhol alapkövetelménnyé vált a munkatapasztalat, a foglalkoztatáspolitikai tanácsnok javasolta a képviselő-testületnek: támogassák, hogy a városban minél több helyen foglalkoztassanak diákmunkásokat.
 
Egy kormányzati foglalkoztatáspolitikai programnak köszönhetően jelenleg hatvan-hetven diák végez szünidei munkát a Városi Szabadidő Központban, valamint a "Matrica" Múzeum és Régészeti Parkban. Fizetésüket csak előfinanszírozzák az intézmények, a költséget a szakminisztériummal számolhatják el.