Nevelj fát és fejlődj vele!
2013-06-18 - Az ország Zöldszíves pedagógusait a százhalombattai Pitypangos Óvoda látta vendégül június 7-én és 8-án.
A Zöld Szív Ifjúsági Természetvédő Mozgalmat 1989-ben Pomázról indította Orgoványi Anikó, környezeti nevelő, képzőművész. Az elnökasszony köszöntötte a közel tíz településről, köztük százhalombattai társintézményekből érkezett pedagógusokat, és örömét fejezte ki, hogy a vezetőváltás után is gördülékeny a Pitypangos óvoda és a mozgalom kapcsolata. A találkozón megjelentek a korábbi igazgatók, Kőrösi Lászlóné és Zsidákovits Katalin, akik elültették és gondozták a környezeti nevelést a Pitypangos Óvodában.
 
Dr. Victor András, a mozgalom alelnöke adta át a "Nevelj fát!" pályázat óvodai kategóriájának első díját, amit a Süni csoport érdemelt ki ötletes és hiteles munkájával. A gyerekek magoncokról őshonos fákat szaporítottak. A teljes folyamatot fényképekkel, rajzokkal, leírásokkal dokumentálták, majd egy lombos fát formázó tablóra rendezték. A csoportban dolgozó Pakodiné Pulai Éva elmesélte, Lakatos Gézáné néhány óvodással a "Fa ünnepe" című jóga-koreográfiával életre is keltette a történetet, illusztrálva, hogy a környezeti nevelés fontos eszközei a művészeti ágak, a testkultúra gyakorlati alkalmazása is. Orgoványi Anikó egy olyan fácskát adott át a győzteseknek, aminek egyszer ugyan eltört a törzse, de sikerült feltámasztani – mintegy jelképeként a nehéz helyzetben lévő, de a természeti értékekért töretlenül küzdő mozgalomnak.
 
A házigazda intézmény egy fenyőfacsemetét és oklevelet kapott, valamint a találkozó megrendezéséért a Zöldszíves zászlót, amit Sebestyén Mihályné intézményvezető nagy örömmel vett át. Köszönetnyilvánítás közben elmondta, a 2012/2013-as nevelési évben újabb 102 óvodással és néhány családdal gyarapították a Zöldszívesek közösségét. A fanevelés láthatóan mindenkit megérintett, mert a Pitypangos Óvoda is magonciskolai fácskákat ajándékozott a vendégeinek.
 
A találkozó résztvevői az első napon megismerkedtek a város jelenével és múltjával, a hagyományőrzés helyi formáival, Jankovits Márta, Sági Susann és a Forrás Néptáncegyüttes segítségével. Este az Óvárosi Tagóvoda "szállodává" alakult, ahol lefekvés előtt Kovács Marianna mesemondó, a Hamvas Béla Városi Könyvtár munkatársa vidám történettel kívánt kellemes éjszakát.
 
A vendégek a második napon bejárták a várost – a Régészeti Parkot, a "Matrica" Múzeumot, és közvetlen szomszédságában meglátogatták a Zöld óvodaként ismert Kipp-Kopp Óvodát. "Sűrű volt a program – nyilatkozta Sebestyén Mihályné. Annyi érték van a városban, melynek belső és lényeges tartalmát meg kellett mutatni vendégeinknek." Ez a nap végig aktív tevékenységekkel telt. A Csónakázó-tó partján szenzitív, azaz érzékekre alapuló, fejlesztő játékokat játszottak, ellátogattak a Mezőföld Csücske Alkotóműhelybe, ahol találkoztak a Felhőjárók Drámacsoport különleges világával. Pogány Gyula, volt képviselő az önkormányzat szerepvállalását ismertette a gyerekek környezeti nevelésének területén. Würth Pál, mint lelkes falu- és természetvédő vetítéssel illusztrált előadást tartott a város környékének védett növényeiről, természeti kincseiről.
 
Az élményszerzés és kikapcsolódás mellett, a Zöldszíves szakmai találkozó elsődleges célja, hogy a pedagógusok olyan módszereket sajátítsanak el, amikkel a gyerekeket minél közelebb vihetik a természethez. Ennek leghatékonyabb módja a közvetlen, aktív cselekvés, a tudat és az érzékelés összekapcsolása.