Tavaszi nagytakarítás a zöldpillangóval
2013-03-19 - Éppen négy éve indult útjára a Hírtükör Zöldpillangó rovata, amely arra hivatott, hogy környezettudatos ötletekkel segítse a hétköznapjainkat annak érdekében, hogy együtt óvjuk meg bolygónkat a káros hatásoktól. A zöldpillangóval ezúttal együtt fogunk neki a húsvéti nagytakarításnak.
Nem véletlen, hogy hagyomány a húsvét előtti nagytakarítás - ebben az időszakban amúgy is ösztönös késztetést érzünk a megtisztulásra. Nagyobb kedvvel állunk neki otthonunk felfrissítésének, amikor a természet is hatalmas energiákat mozgat meg, hogy új ruhába öltözzön. Így a tavaszi megújulás lendületében jól esik egy kicsit több energiát fordítani a lakásra. Akadnak olyanok, akik csupán másfél órával szánnak több időt a tavaszi ráncfelvarrásra, mint egy átlagos takarításra, de sokan egy teljes hétvégét vagy akár több napot is eltöltenek a lakás felfrissítésével. Mint minden mással kapcsolatban itt is az arany középút megtalálására érdemes törekedni, nem szabad, hogy az ünnepek előtti takarítás mumussá váljon.
 
Érdemes a tavaszi nagytakarítást egy kis lomtalanítással is összekötni. Elsőként válogassuk át a ruháinkat, és amit már nem veszünk fel, adjuk oda egy szeretetszolgálatnak. A felhalmozódott magazinokat, papírokat is szortírozzuk, a feleslegesnek ítélt, soha nem használt dolgokat pedig költöztessük át a pincébe vagy a padlásra, esetleg egy tárolóba. Ha valami hibás, javíttassuk meg vagy dobjuk ki, de ne rakosgassuk.
 
Ha készen állunk, érdemes rangsort készíteni az előttünk álló feladatokról. A takarítás fő szabálya: fentről lefelé, és bentről kifelé takaríts, így nem koszolod össze azt, amit egyszer már megpucoltál. Fontos az is, hogy takarítás közben/után szellőztess, így a por kiszáll, míg a lakás megtelik friss levegővel.
 
A nagytakarítás legfontosabb pontja, az ablakok lemosása
 
Ha itt a tavasz, akkor a legjobb, ha a napfény akadálytalanul behatol a lakásba, ehhez pedig el kell tüntetni a téli koszt az üvegekről. A leghatékonyabb a kétlépcsős ablakmosás, amikor először tiszta vízzel és ronggyal lemossuk az üveget, hogy a port eltávolítsuk. Hagyjuk megszáradni, majd a végén ecetes vízzel és tiszta, száraz ronggyal áttöröljük. Jobb, ha az ablakok lemosása előtt levesszük a függönyöket, és ha már levettük őket, érdemes bedobni őket a mosógépbe - nemcsak a kellemes illat miatt, világosabb lesz így a lakás, hiszen a függönyök rengeteg port nyelnek el a fűtési szezonban és észrevétlenül beszürkülnek. 
 
Az ajtók és szekrények lemosása vegyszer nélkül
 
Aki szeretné elkerülni a tisztítószer használatát, sima vizes ronggyal felszerelkezve indíthat támadást az ajtók felületén összegyűlt kosz ellen. A makacs szennyeződések azonban rendszerint kifognak ezen a kissé fapados módszeren. Jó hír, hogy ráakadtunk egy olyan módszerre, amely felveszi a versenyt a vegyszeres takarítás eredményességével, ugyanakkor környezetkímélő és költséghatékony: a mikroszálas törlőkendő. A mikroszálas eszközökhöz nem szükséges (sőt, sok esetben tilos) tisztítószert használni, elég a kendőt bevizezni. A víz fellazítja, a milliónyi kis "hurok és horog" éles éle feldarabolja és foglyul ejti a szennyeződést, amit az anyag magában tart. A parányi elektrosztatikus szálak elektromos töltésük révén mágnesként vonzzák magukhoz a port, a porszemeket az anyag magában tartja. Karc nélkül tisztít, így akár kényes felületeken és szárazon is használható. 
 
A szobában raboskodó növények fürdetése
 
A szobanövényeket nem éri a frissítő tavaszi zápor, így hát néha fürödniük kell. Nem olyan gyakran, mint nekünk, de azért néhány havonta jót tesz nekik egy zuhanyozás. A poros levelek nemcsak elhanyagolt benyomást tesznek, hanem a napfényt sem képesek olyan jól hasznosítani, megéri tehát néha rendbe tenni őket. 

A könnyebben mozgatható cserepeket állítsuk a konyhai mosogatóba vagy a fürdőkádba, és zuhanyozzuk meg őket röviden - langyos, legfeljebb kézmeleg vizet használjunk. Hogy megakadályozzuk a cserép földjének eláztatását és a föld kimosását, a cserép felszínét borítsuk be alufóliával vagy nejlonnal. Öblítsük le a növény törzsét, hajtásait, virágait, leveleinek mindkét oldalát. A fürdetés után hagyjuk néhány percig pihenni a növényt, míg lecsöpög róla a maradék víz. Ilyenkor akár újságpapírra is állíthatjuk, hogy ne a földre csöpögjön.

 A nagyobb növényeknél - amelyeket nem akarunk vagy tudunk cipelni - csak a dézsás-szivacsos fürdetés lehetősége marad. Egy darab puha ronggyal vagy szivaccsal töröljük át finoman a levelek felszínét, amíg fényesek nem lesznek. 

Kivételek mindig vannak, a vastagabb, szőrös levelű növények levelét - például az afrikai ibolyáét - inkább száraz tollseprűvel vagy ecsettel portalanítsuk. Tévhit, hogy a boltban kapható levélfényező spray-k pótolják a fürdetést, a valóságban ezek a szerek ártanak a növényeknek, teljesen eltömíthetik a pórusaikat. A tiszta langyos víz és egy puha rongy a legtökéletesebb eszközök.
 
A szőnyegek és lakástextilek frissítése
 
Bátran alkalmazzuk nagymamáink módszerét: poroljuk ki a szőnyeget. Ezen kívül távolítsunk el makacsabb foltokat a szőnyegből, végezzünk nagyon alapos porszívózást. Ha nem tartozik a heti takarítás rutinjához, akkor időszerű lehet az ágyneműk kiszellőztetése, az ágytakarók, plédek, díszterítők tisztítása.
 
Fürdőszobai ellenségeink
 
A baktériumok és a vízkő. Ha szeretnénk elfelejteni a drága és nem éppen környezetbarát, maró anyagokat vagy foszforsavat tartalmazó tisztítószereket, sokkal egyszerűbb, ha ezt a két feladatot egyetlen tisztítószerre a bízzuk: bevett módszer a 20%-os ecetsav alkalmazása, amely egyáltalán nem ártalmas a környezetre. A csempéről vagy csaptelepekről a vízkőlerakódásokat eltávolíthatjuk ecetes vízzel, a padló vízkőtelenítése a fürdőszobában lehet szükséges, szintén ecetes vízzel.
 
A legnagyobb falat, a konyhatakarítás
 
A tavaszi nagytakarítás legnyűgösebb feladata a konyha rendbehozatala, de a tiszta konyhában nagyobb kedvvel kezdünk neki a húsvéti sütés-főzésnek. Érdemes kipakolni és kitörölgetni a konyhaszekrényeket, kiselejtezni a kétes szavatosságú élelmiszereket, rendet tenni az edények között, elmosni a ritkán használt eszközöket. Azokon a felületeken, amelyek ételeinkkel érintkeznek végképp semmi helye az agresszív vegyi anyagoknak, a szekrényeket és a hűtőt szappanos vízzel érdemes kitörölni. A mikrohullámú sütőbe egy tál citromos vizet kell tenni, a citromos gőz ugyanis feloldja a rászáradt szennyeződést és így könnyebben kitörölhetjük nedves ruhával. A konyhában súrolószerként alkalmazható a fürdőben már bevált ecet és szódabikarbóna, tűzhelytisztításra szódabikarbóna vagy mosószóda és víz keverékéből készített pasztát használhatunk. 
 
A közérzetjavító portalanítás
 
A pormacskák minden eldugott helyre befészkelik magukat, nem árt, ha elhúzunk minden bútort és letöröljük a szekrények tetejét és hátlapját. Ehhez a művelethez nedves rongyot használjunk, lehetőleg mikroszálas törlőkendőt, hogy elkerüljük a poros víz szétmaszatolását. A dísztárgyak portalanításához a műanyag, nyeles tollseprűket ajánljuk, amelyek elektrosztatikusan feltöltődnek, és magukhoz vonzzák a port. 
 
Hogyan ápoljuk a bútorokat?
 
Ha azt szeretnénk, hogy dédunokáink is láthassák kedvenc bútorainkat, bizony nem elég portörléssel gondoskodni tisztaságukról. A nemes fából készült bútorok tisztítására és fényesítésére alkalmas a tejjel megnedvesített vászondarab. Használhatunk méhviaszt, növényi olajakat és citromot is - egyszerű bútorfényezőt készíthetünk egy rész citromfűolaj és három rész olívaolaj keverékéből. (Olívaolaj helyett használhatunk méhviaszt, ami kellemes illatot is ad a bútornak.) A régi, kopott konyhabútort szebbé és tisztává tehetjük, ha lemossuk szappanos, mosószódás oldattal, majd tiszta vízzel leöblítjük és szárazra töröljük. Tölgy- és mahagónibútor ápolására jól bevált módszer, ha langyos sörrel töröljük le.
 
Hogyan gondozzuk a nemes fapadlót?
 
A lakkozott parketta előnye, hogy nedves feltörléssel könnyen tisztántartható, ám az olajos vagy viaszozott felület nem gátolja a fa természetes lélegzését és így a kisebb sérülések is könnyebben eltüntethetők róla. Hátránya, hogy aki az olajat választja, annak igen gyakran kell kezelnie a felületet, először olajjal, majd speciális viasszal, amelyek barkácsáruházakban is beszerezhetők. Olyat érdemes venni, amely nem tartalmaz egészségre káros anyagokat. Ezek gyártója méhviaszt, növényi olajokat, természetes kaucsukot és ásványi festékanyagokat használ, amelyek évszázadok óta használatosak a fa védelmére és tökéletesen beváltak.