Gólyafészek a Jahn Ferenc Kórházban
2013-03-12 - Saját szobát kapott tizenharmadik születésnapjára a százhalombattai Gólyahír Egyesület. A Jahn Ferenc Kórházban átadott helyiségben az örökbefogadó szülők és az örökbefogadásra váró újszülött már az első napoktól zavartalanul élvezhetik egymás közelségét, hogy a korai kötődés mielőbb kialakuljon köztük.
A Gólyahír Egyesület 2000. március 11-én alakult Százhalombattán. Munkatársai segítséget nyújtanak a krízishelyzetbe került várandós nőknek, és amennyiben ennek ellenére sem tudják vállalni az újszülött felnevelését, örökbefogadó szülőket keresnek számára. Működésük 13 éve alatt 646 gyermek nyílt örökbeadásánál közreműködtek. A 647-ik kisbaba örökbeadási dokumentumait éppen a Gólyafészek március 11-i átadásakor írták alá az illetékes gyámhivatalban, miközben ő a csecsemőosztályon várta, hogy hazavigyék.
 
A társadalom jobban elítéli a gyermeküket örökbe adó anyákat, mint azokat, akik az abortusz mellett döntenek – mondta Mórucz Lajosné alapító elnök -, pedig ennek fordítva kellene lennie. A Jahn Ferenc Kórházban azonban empátiával és szeretettel fordulnak hozzájuk, mivel az életet választják, miközben saját életük többnyire legfájdalmasabb döntését kell meghozniuk.
 
Sokan közülük sosem tudják feldolgozni a gyermekükről való lemondással járó traumát, ezért a kórházban dolgozó elhivatott szakemberektől minden támogatást megkapnak, hogy jó döntést hozzanak. Gyakran ott derül ki, hogy van intézményesült segítség, lehetőség, hogy mégis változhat a család vagy az apa hozzáállása – mondta Szentgallay Zoltánné részlegvezető főnővér, aki szakdolgozatát is ebből a témakörből írta.
 
Barbócz Ilona kórházi védőnő egyebek mellett a nyílt örökbefogadások koordinálásáért is felelős. Külön figyelmet szentel azoknak a szülő nőknek, akik veszteséggel indulnak haza. "Ki ítélkezhet felettük? – kérdezi. Szerintem csak az, aki átélt hasonlót." Nagyon fontos, hogy otthon is kapjanak támaszt a válság feldolgozásához, ha egyáltalán van hová hazamenniük. Minden esetben felajánlja: visszatérhetnek, ha meghallgatásra, tanácsra van szükségük.
 
Az intézmény húszpercnyi távolságra van az egyesület százhalombattai krízisotthonától, ahol a titkolt terheseknek biztosítanak menedéket. Ez is szerepet játszik abban, hogy a gólyababák jelentős része a dél-pesti kórházban születik.
 
A kórház vezetése egy használaton kívüli szobát ajánlott fel az egyesületnek, amely gondoskodott új bútorról, szaniterről, linóleumról és festésről. A legtöbb helyen a kezelőben ismerkedhet egymással az új család, de van, ahol csak arra nyílik lehetőség, hogy időről időre lássák a kisbabát. A Gólyafészekben akár egész nap együtt lehetnek, miközben az újszülött gondozását, táplálását is megtanulják a szülők.
Az egyesületnél jelenleg négyszáz pár várakozik örökbe fogadásra, átlagosan 3-4 év alatt juthatnak gyermekhez. Az elmúlt években a civil szervezet jelentős szerepet vállalt abban is, hogy a nyílt örökbefogadás jogi szabályozása jobban szolgálja a résztvevők érdekeit. A hamarosan elfogadásra kerülő családjogi törvény például több olyan módosítást tartalmaz, amelyekre Mórucz Lajosné tett javaslatot. Ezek közül nagyon fontosnak tartja a titkolt terhesek védelmében hozott intézkedéseket, így azt, hogy az újszülött személyes dokumentumait ne az életet adó anyának postázzák ki, hanem a területileg illetékes gyermekvédelmi szolgálatnak. Jelentős előrelépésnek tartja, hogy míg korábban a helyi önkormányzatoknál zajlott a gyámügyek intézése, most a megyeszékhelyeken található járási hivatalokhoz került, amivel egyszerűbbé és hatékonyabbá vált. A jövőben – a családon belüli örökbe adás kivételével - csak civil szervezet közreműködésével valósulhat meg nyílt örökbe adás, amivel Mórucz Lajosné szerint megelőzhető az újszülöttek adásvétele, az ember ugyanis nem árucikk.
Az egyesület sokféle módon támogatja a nem kívánt gyermekkel várandós nőket. Megpróbálnak támogatót keresni a családban, anyaotthoni elhelyezésről gondoskodnak, adományokból bútort, kelengyét biztosítanak, ha arra van szükség. Élelmiszert csak az elmúlt egy évben kérnek tőlük, ilyenre korábban nem volt példa. Működésüket elsősorban az szja felajánlásokból fedezik, tavaly – a többi hasonló profilú civil szervezettel együtt - másfél millió forintos támogatást kaptak a minisztériumtól a törvény-előkészítésben végzett tevékenységük elismeréseként. Munkatársaik nem kapnak fizetést, az örökbefogadó szülőktől anyagi támogatást semmilyen formában nem fogadnak el, tudásával, szakértelmével azonban számos anyuka és apuka járul hozzá a szervezet sikereihez. Csányi Tamás programozó matematikus, aki három gyermeket köszönhet a Gólyahírnek, azt mondja, olyan az egyesület, mint egy segítőkész nagy család. Feleségével mindig sok gyermeket akartak, a Gólyahír azonban csak kettőt támogat. A harmadikkal óriási szerencséjük volt, a 17 éves életet adó anya szúrta ki őket egy egyesületi honlapon. Nekik akarta adni a kislányát, a Gólyahír vezetősége pedig - rendhagyó módon - szavazott a kérdésről - ötből négyen igennel.
 
Csányi Tamás szerint Móruczné Gabinak csodálatos érzéke van a gyerekek és a szülők összepárosításához, és ez nemcsak gólyahíres mítosz. Meg lehet nézni a rendszeres találkozókon, mennyire hasonlítanak!
 
2011-ben 808 örökbefogadás történt Magyarországon, tízzel több, mint a megelőző évben. A kormány hálás azoknak a civil szervezeteknek, amelyek közreműködnek a szülők és a gyermekek egymásra találásában és a gyerekek érdekében igyekszik egyszerűsíteni az örökbefogadást – mondta Asztalosné Zupcsán Erika szociálpolitikáért felelős államtitkár. Egyebek mellett bevezették az örökbefogadási gyest. A hat hónapos támogatás azoknak jár, akik 3-10 éves gyermeket fogadnak örökbe, és az a célja, hogy könnyebben összeforrjon az új család.