Madárbarát Pitypangosok a nagy dombon
2013-03-05 -
Százhalombatta egyik dombján áll a mi "csodapalotánk". Nagyon élvezzük itt a hétköznapokat, megtöltöttük gyerekzsivajjal környezetünket. Megéltük az első telet, a nagy hóeséseket, ami kicsalogatott bennünket a hatalmas udvarunkra, a "varázsdombra", aminek nagy vonzereje van gyermekeink körében. Már ősszel is imádták megmászni, fel- és lefutni róla, lehempergőzni.
 
Sok kisgyermek itt próbálgatta kis "szárnyait" az első "repüléseket". Hóval persze még izgalmasabb rajta csúszkálni fenéken, szánkón, csúszkán egyaránt.
 
A téli játék örömeit a hóemberépítést, hóangyal-készítést is nagyon élvezték.
 
Izgalmas, de egyben felelősségteljes feladatot vállaltunk fel gyermekeinkkel. Óvodánk udvarát úgy próbáltuk "beültetni" növényekkel, fákkal, hogy az a madarak számára is megfelelő élőhelyet biztosítson. Tavasszal még folytatódni fog a telepítés. Célunk, hogy elnyerjük a "Madárbarát kert" címet. A Madárbarát kert feltételeinek megteremtéséhez az alapokat már ősszel leraktuk és ennek tükrében tevékenykedünk folyamatosan. Első körben megismertettük óvodásainkkal a környezetünkben gyakran előforduló, itt élő madarakat. Nézegettünk képeket, fotókat, beszélgettünk arról, miről ismerhetőek fel. Meséket, verseket is hallgathattak, tanulhattak.
 
Madáretetőket telepítettünk olyan helyekre, hogy a gyermekek napközben a csoportszobákból is figyelhetik a kismadarakat, madárfürdető, itató is rendelkezésre áll a kis látogatók számára. Madárodút is helyeztünk ki udvarunkra.
 
Természetesen a madáretetőket folyamatosan töltöttük és töltjük tavaszig. Megjelentek a tél folyamán cinkék, verebek, vadgalambok és varjúk. A Madarász Ovi foglalkozásain szerzett ismereteket is igyekszünk beépíteni a mindennapjainkba.
 
Óvodánk egy szegletében létre hoztuk a "Zöld faliújságot" zöld hírekkel, ahol az érdeklődők hasznos, érdekes tanácsokat, információkat kapnak a környezetünk tudatos megóvásáról, a természetes anyagok használatáról, az egészséges életmódról, gyerekek egészségével kapcsolatos információkról, természetvédelemről.
 
További célunk a "Zöld Szíves Ifjúsági Mozgalomhoz" csatlakozni. Folyamatosan gyűjtjük az anyagokat, alakítjuk a csoportszobákat, az óvoda udvarát, hogy megfeleljünk a feltételeknek.
 
Idén megalakult a Szülők Klubja, ahol az érdeklődők hasznos tanácsokat kaphatnak a gyermekek fejlődéséről, fejlesztéséről, neveléséről. Gondok, problémák közös megbeszélésére is lehetőség adódik ezeken a foglalkozásokon.
 
A szelektív hulladékgyűjtés bevezetése is tervünk között szerepel. Szeretnénk a szülőket is bevonni a Pet-palackok szelektív gyűjtésébe, ami újrahasznosításra kerül.
 
Szándékunkban áll óvodánkban is jelzéssel ellátott kukákat elhelyezni, hogy kis óvodásaink gyakorolhassák a szemét szelektálását.
 
Egészségünk megőrzése érdekében minden nap fogyasztunk gyümölcsöt, zöldséget, magokat, csírákat, és edzésben tartjuk testünket, lelkünket!
 
Kevés gyermeknek adatik meg, hogy ilyen környezeti lehetőségben nevelkedjen, ahol a természet a közvetlen közelében van: múltunk régészeti emlékei, dombok, mezők, vadvirágok, tücskök, bogarak... Minderre lehetőségük van a falusi óvodásoknak mind amellett, hogy egy új, modern óvodába járnak.
Az aulában ikonok árulkodnak arról, hogy az óvodánkban a szerb identitás megőrzésével, ápolásával is foglakozunk.
 
Márciusban több nyílt napot is tervezünk, ezeken az alkalmakon az érdeklődő szülők betekinthetnek óvodánkba, a mindennapjainkba, kérdezhetnek, érdeklődhetnek, megismerhetnek bennünket.
Várjuk szeretettel a leendő óvodásainkat szüleikkel együtt!
 
A Pitypangos Óvoda óvárosi kollektívája nevében Czindrichné Kovács Szilvia óvodapedagógus