Kivárás és reorganizáció
2013-03-01 - Továbbra sincs kedvező piaci helyzetben a Dunamenti Erőmű Százhalombattán. A cég vezetése reorganizációs projekttel igyekszik rugalmasabbá és ezzel gazdaságosabbá tenni a termelést. Emellett jövőre a G2 elnevezésű blokk nagyrevízióját tervezik, amitől azt várják, hogy a 2015-re prognosztizált gazdasági fordulatra a legmodernebb, megújult kapacitásokkal állhat startvonalhoz a nagyüzem. A Hírtükör olvasóit Jászberényi Zoltán vezérigazgató tájékoztatta.
- Hogyan sikerült a Dunamenti 2012-es gazdasági éve?
- Jelentősen megnőtt a villamos és hőenergia-értékesítésünk, az ebből származó bevétel 83,8 milliárd forintra emelkedett a 2011-es 58,7 milliárdhoz képest. Ezt a különösen meleg nyár mellett a Balkán irányú export emelkedésének köszönhetjük. Itthon és a régióban már kevésbé kedvező a piaci helyzetünk, ami valamennyi gáztüzelésű hőerőműről elmondható. Európában reneszánszukat élik a szénerőművek az olcsó szén és az egyelőre szintén alacsony árú széndioxidkvóta miatt. Észak- és Közép - Európában nagyon elterjedtek. Ezt a hátrányt tovább növeli az ipari recesszió, vagyis az eleve alacsonyabb fogyasztás.
 
A fentiek miatt a rendszerkiegyenlítésre korlátozódik a hazai szerepünk. Sajnos azonban ez számunkra kockázatosabb, mert a rendszerirányító MAVIR rövid távú tenderekben érdekelt, miközben mi hosszú távú szerződések keretében szerezzük be a gázt.
 
Megpróbáljuk kivárni a recesszió végét és elviselni a veszteségeket, de emellett stratégiát is váltottunk a hosszú távú eredményesség érdekében. Elindítottuk a Dunamenti Reorganizációs Projektet, amit házon belül már csak DPR-ként emlegetünk. A lényege, hogy áttérünk a kombinált ciklusú blokkjaink ciklikus üzemeltetésére, vagyis csak akkor indítjuk el a legnagyobb termelőkapacitásokat, ha el tudjuk adni az áramot. Mindehhez jelentős műszaki átalakításra van szükség, amire a következő egy évben 1-1,5 milliárd forintot fordítunk.
 
- A piaci igényekhez igazított ciklikus üzemelés mellett hogyan elégítik ki a város folyamatos hőenergia-igényét?
- Tavaly nyáron már megtettük az első lépést ebbe az irányba. Átalakítottuk a gázfogadó-állomáson található kisebb kazánokat, amelyekkel el lehet látni a nyári melegvíz-szolgáltatást. A következő fázis az lenne, hogy a téli hőtermelő kötelezettségünket teljesen leválasszuk a nagyteljesítményű blokkjainkról, ha ugyanis ezek folyamatosan üzemelnek, az áramot pedig veszteséggel adjuk el, az éves szinten 4-500 millió forint veszteséget jelent. Az a célunk, hogy egy független gazdasági szereplő bevonásával olyan kisebb kapacitású termelőegységet hozzunk létre, amely a szinergiák kihasználása folytán piacképessé teszi a hőenergia-termelést. Számos energetikai szakértő szerint egyébként ez lesz a jövőben a tendencia a távhő-előállításban. Tárgyaltunk a város vezetésével, úgy túnik számunkra, hogy megértették a távhő-szolgáltatás kockázatait, de egyelőre nem alakult ki a pontos üzleti modell, ezért tárgyalunk a potenciális gazdasági szereplőkkel, akik hosszú távon gazdaságosan tudják majd biztosítani a távhőtermelést, ha a Dunemanti blokkjai állnak. Az a tervünk, hogy 2014-re megvalósuljon ez a cél. Elkötelezettek vagyunk a szolgáltatás fenntartásában, amit jelez, hogy idén is megújítottuk a Szákom Kft-vel kötött szerződésünket.
 
- Visszatérve a 2012-es évhez, az export növekedése és a meleg nyár elegendő volt ahhoz is, hogy nyereségesek legyenek?
- A 2012-es üzemi eredményünk kevesebb volt ugyan a tervezettnél, de még cash flowban pozitív. Hosszú idő óta először sikerült megfelelni ennek a tulajdonosi elvárásnak, ami azon alapul, hogy a külső finanszírozásra nehezen számíthatunk, vagyis nincs friss tőke a szektorra jellemző rengeteg kockázat miatt. Az adózás azonban már messze többet elvitt, mint amennyi az üzemi eredmény volt. Felkészületlenül érte és nagyon negatívan érintette a céget a helyi építmény- és telekadó megemelése, amit tetézett az úgynevezett Robin Hood növekedése. Utóbbi önmagában 19 százalékkal növelte a költségeinket. Összességében az év végi adózás utáni eredményünk már nem pozitív. A sajtóban felreppent hírek, miszerint nem újítottuk meg az F blokk négy egységének az engedélyét, vagyis 810 megawatt termelési kapacitást számoltunk föl, igazak. Erre azért volt szükség, mert ezek a régebbi üzemegységek mindössze 36 százalékos hatékonysággal működtek. Az intézkedés 41 fős létszámleépítést is magával vont.
 
- Terveznek további elbocsátásokat is?
- A ciklikus termeléssel megváltozik az üzemvitel, nem biztos, hogy szükség lesz a jelenlegi teljes munkavállalói állományra. Mérlegeljük a további létszám-optimalizálást, aminek a mértékéről, üteméről egyelőre nem tudok nyilatkozni. Az eddigiekben azonban törekedtünk a legszorosabb együttműködésre a szakszervezettel és az üzemi tanáccsal, és ez a jövőben is így lesz.
 
Fontosnak tartom ugyanakkor hangsúlyozni, hogy a Dunamenti Erőmű nemcsak elbocsát és bezár, hanem fejleszt is. 2014 tavaszán elindítjuk a G2 blokk nagyrevízióját, amely 13-13,5 millió eurós beruházást jelent. Ha elkészül, a G3-mal együtt Magyarország legmodernebb energiatermelő egységeivel rendelkezünk majd. Ezzel kívánjuk biztosítani az üzem felkészítését a 2015-re várt gazdasági fordulatra, amikortól ismét nagyon versenyképes lehet ez a szektor.
 
- Folytatják az elavult üzemegységek bontását?
- A tavalyi évben egyik legfontosabb feladatunk volt a költségcsökkentés. Ennek érdekében történt az is, hogy megegyeztünk a bontásban résztvevő társaságokkal a projekt egy-két éves lassításában. A Csentericsen közlekedők láthatják a valóságos hegyekben álló kibontott vasat, amelyet az alacsony ár miatt nem értékesítettünk eddig. Tavasszal azonban sor kerül erre.
 
- A városi közmeghallgatáson elhangzott, hogy nagyszabású biokert projektbe fogna a Dunamenti, amellyel akár kétszáz új munkahelyet is teremtene. Valóban így van?
- A hírt egyelőre nem szeretném megerősíteni, mert ez a projekt nincs még abban a fázisban. Annyit azonban elmondhatok, hogy dolgozunk azon, miként lehetne összekötni az energiatermelést egy mezőgazdasági beruházással.