Sportré - Valkusz Pál, vezérevezős
2013-02-18 - A százhalombattai Valkusz Pált aligha kell bemutatni a Hírtükör olvasóinak. A MOL Finomítás egykori igazgatója számos civil szervezetben tölt be vezető szerepet, edzőként több nemzetközi hírű kajakost nevelt ki, alapítása óta irányítja az országosan is kiemelkedő utánpótlásbázisnak számító Dunafüredi Vízisport Klubot, nem utolsó sorban pedig a mai napig élvonalban versenyez maga is. Az elmúlt tizenhárom évben több mint húsz magyar bajnoki címet, hét Eb aranyat és két világbajnokságot nyert. Januárban az év legjobb masters sportolója díjjal tüntette ki az önkormányzat.
- Hogyan fogadta az elismerést?
- Megtiszteltetetésnek vettem, hiszen városunkban gazdag a masters sportélet. Különösen jó érzéssel töltött el, hogy velem együtt Ádám fiam is a kitüntettek között volt a Happy Hands strandkézicsapat kapusaként, a díjamat pedig Hegedüs Róberttől, korábbi legsikeresebb tanítványomtól vehettem át, akivel ma is szoros a kapcsolatunk, együtt versenyzünk.
 
- A masters bajnoki címeket párosban és négyesben lapátolta össze. Csapatembernek vagy vezetőnek született?
- A civil életben és a sportban is csapatember vagyok, de mindig elöl ülök a hajóban.
 
- Min múlik, hogy ki irányít?
- Alapvető a ritmusérzék, a megfelelő csapásszám diktálása és, hogy a vezérevezős mennyire tudja átvinni a legénységre a saját elképzelését. Verseny előtt átbeszéljük a többiekkel a stratégiát, az erőbeosztást, azután irányítok. Nekem ez nem okoz nehézséget és általában jól sikerül.
 
- Rakusz Évával, Zsigmond Zsókával és Földházi Tiborral több, mint tíz éve veretlenek 200 méteren. Van olyan sporteredménye, amelyre különösen büszke?
- Óriási élmény volt számomra, amikor Hegével és Szegfű Norbival 2011-ben harmadikok lettünk a szegedi VB-n. Ötven felettiként nemcsak a hajónkból, de az egész mezőnyből "kilógtam", ráadásul a fiatalabb korosztály sokkal gyorsabb, mint az enyém. Ennek ellenére az első három hajó egy méteren belüli különbséggel ért a célba.
 
- Az idő bizony telik-múlik. Okoz néhány borús pillanatot az öregedés, vagy eszébe sem jut?
- Utóbbi! Azért, ha őszinte akarok lenni, nem ugyanaz az edzésteljesítményem, mint huszonöt éve. Nem terhelhető már ugyanúgy a szervezetem, kopik a sebességem, az állóképességem, de igyekszem karban tartani. Télen kondicionáló edzéseken van a hangsúly, és hetente legalább ötször úszom reggel. Ezerötszáz-kétezer méter a távom, de szeptember 1-jén csúnyán megsérültem a városi sárkányhajó-fesztiválon, ezért a gyógytornász javaslatára átmenetileg meg kell elégednem 1200-1300-zal. Tavasszal aztán beindul a kajakozás. Nyaranta evezéssel kezdődnek a napjaim, Hegével hatkor üdvözöljük az ébredező horgászokat, és legalább egy órát töltünk a Dunán. Mivel sokáig világos van, gyakran délután is edzünk. Ha a Magyar Bajnokság után az Eb-t vagy a VB-t is bevállaljuk, egészen augusztus végéig folytatjuk a felkészülést. Ha nem, maradnak a családi-baráti vízitúrák és a "kajakozgatás".
 
- A nagy hagyományokkal bíró DESE felszámolásakor főszerepet vállalt az értékmentésben, a Dunafüredi Vízisport Klub megalapításában. Az egyesület rövid idő alatt komoly utánpótlásbázissá nőtte ki magát. Milyennek látja a fejlődését?
- Töretlennek. Évek óta ötven-hatvan gyerek evez nálunk – attól függően, olimpiai év van-e. Ekkora hatással van rájuk, amit a tévében látnak! Minden évben több országos bajnoki címet nyerünk, korosztályos válogatottakkal, nemzetközi eredményekkel büszkélkedünk. Legutóbb Vass Peti párosban harmadik és ötödik helyet szerzett az ausztráliai ifjúsági olimpián. Őt is díjazták a sportgálán.
 
- Maga a sportág mennyire van a helyén?
- Évről évre változó. Jelenleg a férfi kajak szakág gyengélkedik egy kicsit, megszűntek a nagy műhelyek, a kis klubokban viszont nincs olyan éles verseny a sportolók között. Bízom benne, hogy a szövetség előbb-utóbb sikeresen oldja meg ezt a gondot.
 
- A városban mennyire számít megbecsült sportágnak a kajak?
- Erkölcsi elismerésben nincs hiány, anyagiakban nem dúskálunk. Mi is megéreztük a TAO negatív hatását, sok vállalkozás ugyanis érthetően csak a látványsportokra áldoz, mert anyagilag számukra kedvezőbb. Mi mindig feszes gazdálkodást folytattunk, beosztjuk, a javainkat, megteszünk mindent a sikerekért és igyekszünk láttatni az eredményeinket.
 
- Gondolt már arra, hogy komolyabb közéleti szerepet vállaljon?
- A politika nem nekem való. Gazdasági vezetőnek tartom magam.
 
- És ezek szerint meg is találja a számítását ezen a területen.
- A Győri Szeszgyár és Finomító Zrt. vezérigazgatója vagyok. Az elődöm, aki egyben a cég többségi tulajdonosa is, nagy gonddal választott utódot. Hónapokig egyeztettük az elveinket, elképzeléseinket. Két éve irányítom a céget, heti három napot Győrben, kettőt a budapesti irodában dolgozom. Élelmiszeripari, vegyipari és gyógyszeripari alapanyagokat állítunk elő, nyolcvan százalékban külföldre értékesítünk, sikeresek, nyereségesek vagyunk.
 
- Sikeres volt versenyzőként, edzőként, majd sportmenedzserként, sőt, immár masters versenyzőként is az. Irigylésre méltóan teljes a sportpályafutása és persze, nemcsak az. Ennyire szerencsés vagy ennyire tehetséges?
- Szerencsésnek tartom magam, és persze, kicsit megszállott is vagyok, tudom, hogy a sportban ez elengedhetetlen. A városban működő szinte valamennyi egyesületben megtalálhatók olyan, évek, évtizedek óta sikeres edzők, sportvezetők, akik szerelmesei saját sportáguknak, és megszállottak is egy kicsit.
 
- És melyikükről olvasna szívesen egy következő Sportréban?
- Vízi Csabát választanám, akiről kevesen tudják, hogy a ’80-as években a kajakosokat is edzette. Együtt jártunk a testnevelési főiskolára, ő az úszókkal folytatta a munkát, de a barátságunk azóta is megmaradt. Csaba nem indul a masters versenyeken, remélem elmondja miért.