Közmeghallgatás - Nem nyúlunk a tartalékhoz
2013-02-15 - Átmenetileg sem tervezi a tartalékvagyon bevonását a költségvetésbe a százhalombattai képviselő-testület, amely 8,5 milliárd forintból gazdálkodik 2013-ban. A pénzügyi tervekről Vezér Mihály polgármester közmeghallgatáson számolt be február 11-én a Városházán.
A bevételeknek mindössze 8-10 százalékát teszi ki az állami támogatás, 75 százalékban adóból származnak. Az egy évvel ezelőtti emelés és a törvényi változások következtében éves szinten 2 milliárd forinttal nőtt az önkormányzat adóbevétele.
 
Személyi jellegű kiadásokra és járulékokra 1,9 milliárdot, felhalmozási támogatásokra pedig 150 millió forintot tervez költeni a város. Utóbbiból 60 milliót az első lakáshoz jutók támogatására, 7 milliót munkáltatói kölcsönre, 20 milliót a családi házak energiatakarékos felújítására, 5 milliót pedig az egyházak felújítási költségeire szánnak. Dologi kiadásokra 3,3 milliárd, működési támogatásokra pedig 566 millió forintot különítettek el. Míg a fenti összegek nagyságrendileg nem változtak, 50 millióval, 170 millióra csökkent az ellátottak pénzbeli támogatására elkülönített kiadás. Néhány korábbi önkormányzati feladat – mint az ápolási díj, a gyermekvédelem és a gyámügy – ugyanis a járási kormányhivatalhoz került.
 
Beruházásokra és felújításra 1,5 milliárd forintot tartalmaz a költségvetés tervezete. 480 millió a szennyvíztelep rekonstrukciójának önrésze, 108 millió forintot beruházásra, 300 milliót út- és járdarekonstrukcióra, 40 milliót parkfelújításra és 10 milliót a játszótéri eszközök pótlására, cseréjére. A gyalogátkelőhelyeket – különösen a gyermekintézmények közelében – biztonságosabbá teszik.
Telek- és ingatlanvásárlásra 235 millió forintot különítettek el. 200 millió forintos általános tartalékot hoztak létre, céltartalékokra pedig 900 millió forintot különítettek el, amelyből a bajba jutott társasházakra 50 milliót terveznek költeni.
 
A költségvetés ágazatok szerint a következő támogatásokat biztosítja 2013-ban. A HPV, a rotavírus és a bárányhimlő elleni oltásra 35 milliót szánnak. Az egészségügy működtetésére 300 millió jut, amelyből 36 millióval az alapellátást, 47 millióval a 24 órás ügyeletet, 40 millióval a védőnői szolgálatot, 12 millióval a betegszállítást, 46 millióval az egynapos sebészetet és 78 millióval a szakellátást támogatják.
Szociális kiadásokra összesen 670 millió forint jut. Ebből 470 milliót használhat fel a Városi Családsegítő és Gondozási Központ, 18 millió forintot a Sérültekért Alapítvány és 10 milliót a támogató szolgálat.
 
Közoktatásra 800 millió forintot költ a város, az óvodák működtetésére 442, az iskolák és a középiskolák dologi kiadásaira – mivel ezek szakmai irányítása az államhoz került – 313, a Pesovár alapítványi iskola működésére pedig 36 millió forintot különítenek el.
 
Sportra 650 millió forint jut. Ebből 470 milliót a Városi Szabadidő Központ működésére, 114 milliót sporttámogatásra és 65 milliót a VSZK felújítására, eszközbeszerzésére terveznek költeni.
 
Kulturális célokra ugyancsak 650 millió forintot különítenek el, amelyből 442 millió fedezi az intézmények működését, 25 millióval támogatnák a Summerfest, 20 millióval a Battai Napok megvalósítását. A helyi média működtetésére 130 millió forint jut, amelyből 76 a Halom Televízió, 32 a Rádió6 és 20 millió a Hírtükör költségvetési támogatása.
 
Több igazgatási szolgáltatás – így az okmányiroda és az építéshatóság – állami irányítás alá került, de a százhalombattai önkormányzat mindent megtett azért, hogy a lakosságot ne érintsék negatívan a változások. Lakossági felvetésre Vezér Mihály elmondta: folyamatosan vizsgálják az uszoda és a konferenciaközpont beruházások tetemes bankhitele előtörlesztésének lehetőségét, de mivel a betéti kamatok jelenleg is magasabbak, mint a hitel kamatai, a forintárfolyam pedig akár emelkedhet is a jövőben, jelenleg nem tűnik célszerűnek az előtörlesztés. Jobban megéri állampapírba fektetni a város pénzét.
 
Ugyancsak lakossági észrevételre javasolta, hogy a Polgárok Háza tanácstermét, ahol judotermet alakítottak ki, továbbra is bérbe vehessék a pártok, civil szervezetek és egyéb közösségek, és ne csak a sportolók használják.
 
A polgármester arról is tájékoztatott, hogy bár elkészültek a vasútállomásra építendő buszpályaudvar tervei, azok nem valósulhatnak meg, amíg el nem dől, pontosan hová is kerül a néhány éven belüli vasútfejlesztés új nyomvonala. Mint mondta, ebben a ciklusban biztosan nem épülhet meg a buszváró.
Ismét napirendre került a polgárőrség támogatása, amivel kapcsolatban Vezér Mihály arról tájékoztatott, hogy az ügyészség álláspontja szerint szabályosan jár el az önkormányzat, vagyis a szervezet képviselete törvényes.
 
Babják Béla, a Dunamenti Erőmű szakszervezeti vezetője a két nagyüzemnél folyó elbocsátásokról szólva felvetette: a foglalkoztatás bővítésének az eddigieknél nagyobb hangsúlyt kell kapnia az önkormányzat céljai között. Javasolta, hogy a város kapcsolódjon be a Dunamenti biokert projektjébe, amely 8 milliárd forintból valósulna meg és 200 személynek biztosítana munkát.
 
Vezér Mihály hangsúlyozta, az önkormányzat tisztában van vele, hogy a jelenlegi 550-560 regisztrált munkanélküli száma megduplázódhat 2014 nyarára, és azt is tudják, hogy ez milyen súlyos veszélyt jelent a város fejlődésére. Éppen ezért az eddigieknél sokkal komolyabb lépéseket terveznek annak érdekében, hogy az ipari park tízhektáros szabad kapacitását minél előbb olyan cégek kössék le, amelyek munkát és megélhetést biztosítanak a százhalombattaiaknak.
 
Rajkai Ágnes, a Műszaki Iroda vezetője az út-, járda-felújítási program főbb elemeit ismertette. A tervek szerint idén elindul és három év alatt befejeződik a kerékpárút-hálózat teljes felújítása. Komplex rekonstrukció valósul meg a Hága László úton, valamint a Vörösmarty utca – Dunafüredi út csomópontban is, és szilárd burkolatot kap az Emese utca.
 
A résztvevők több kisebb-nagyobb közlekedési és útkarbantartási problémát is felvetettek, emellett újból kritika érte a kutyatartási kultúrát, valamint a vasúti és buszjáratok összehangolását. Előbbivel kapcsolatban a polgármester a közterület-felügyelők határozottabb fellépését kérte, utóbbival kapcsolatban Rajkai Ágnes elmondta: minden év elején nyomatékosan kérik a VOLÁN-tól a járatok vonatokhoz igazítását és a késések kiküszöbölését, ennél azonban többet nem tehetnek, az önkormányzat ugyanis már nincs megrendelői pozícióban.