A Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tevékenysége számokban
2013-02-08 -
A tűzoltóságok életében 2012 meghatározó év volt, hiszen állami irányítás alá kerültek a hivatásos önkormányzati tűzoltó-parancsnokságok, ami új hatósági és műveletirányítási szemlélet kialakításával is együtt járt. A tavalyi év és az előző évek adatainak összevetése alapján elmondható, hogy az integráció és az ehhez kapcsolódó új hatósági és műveletirányítási szemlélet beváltotta a hozzáfűzött reményeket.
Igazgatóságunk illetékességi területén 5 katasztrófavédelmi kirendeltség (Cegléd, Érd, Gödöllő, Monor, Vác), 9 hivatásos tűzoltó-parancsnokság (Cegléd, Dabas, Érd, Gödöllő, Monor, Nagykáta, Szentendre, Szigetszentmiklós, Vác) és 4 önkormányzati tűzoltó-parancsnokság (Pomáz, Nagykőrös, Ráckeve, Vámosmikola) látja el a feladatokat.
 
Fontosabb adatok
 
2012-ben tűzesethez több, műszaki mentéshez viszont lényegesen kevesebb riasztás érkezett, mint egy évvel korábban. A tűzoltókat 2012-ben 4968-szor riasztották tűzhöz (2011-ben 4134-szer vonultak), műszaki mentés viszont 572 esettel kevesebb volt, mint egy évvel korábban. 2012-ben 2568, 2011-ben 3140 alkalommal segítettek baleseteknél a tűzoltók. Fontos adat, hogy csaknem 558 olyan alkalom volt, amikor a lakók már a tűzoltók kiérkezése előtt felszámolták a tüzet, vagyis - a számok szerint- egyre felelősebben és aktívabban gondoskodnak önmaguk biztonságáról.
 
2012-ben 13 ember vesztette életét tűzben, amíg műszaki mentések során 59 halottat emeltek ki kocsikból, (vagy vízből) a beavatkozó egységek.
 
A legnagyobb gondot a tavasszal megjelenő szabadtéri tüzek okozták megyeszerte, a riasztások számának növekedése egyértelműen tavasszal jellemző. Márciusban 1572 alkalommal, áprilisban 547-szer, májusban 359 esetben kellett tűzoltóinknak vegetációs tüzek kapcsán beavatkozniuk. Sorozatos avar, nádas és aljnövény-tüzek oltásához szinte naponta riasztották a tűzoltókat. Ez problémát jelent közbiztonsági, környezetszennyezési, levegőtisztasági, lakhatási, szociális szempontból, valamint tetemes költséget jelent a vonulás, vízfelhasználás tekintetében is. A legnagyobb horderejű tűz 2012-ben a tápióbicskei esemény volt, melynek során 67 hektár területen a fenyvesben csaptak fel a lángok, egységeink több órán át küzdöttek a lángok megfékezésével. Annak érdekében, hogy ez a tendencia megálljon, majd megforduljon, minden eddiginél nagyobb figyelmet kell idén fordítani a szabadtéri tüzekkel összefüggő megelőző, tájékoztató és figyelemfelhívó tevékenységre.
 
Tavaly a katasztrófavédelem az egész országban ellenőrizte a belterületi vízelvezetők, árkok állapotát, számba vette, hol vannak veszélyes fák vagy fasorok. A vízelvezető rendszerek ellenőrzése során 241 kockázati helyszínt tártunk fel. 17 javító kötelezés született (általában egy kötelezésen belül több helyszínt is megjelöltünk), amelyek jellemzően az árkok, átereszek tisztítását, a vízfolyási akadályok, iszaprétegek eltávolítását, átereszek pótlását, vagy cseréjét írta elő. A belterületi, közút menti elhanyagolt fák, fasorok felülvizsgálata során jelen időig 309 kockázati helyszín kapcsán 51 javító kötelezést állapítottunk meg. Ezek a kötelezések az elhanyagolt fák kivágására, visszavágására, valamint gallyazásra vonatkoznak.
 
A települések kockázatértékelésen alapuló besorolásának eredményeként a megye 187 települése közül 6 település "I.", 62 település "II." és 119 település "III." kategóriába került. (Az I. kategória a legkockázatosabbat jelöli.)
 
A 2011. évben alakult és rendszerbe állított Pilis Mentőcsoport 2012. 03. 27-29-e között sikeres Nemzeti Minősítő Gyakorlatot hajtott végre. A csoportot igazgatóságunk 3 szervezet (önkéntes mentő és tűzoltó egyesületek, gazdálkodó szervezetek) közreműködésével hozta létre, melyek speciális városi kutató-mentő képességekkel, árvíz-védelmi, mentőkutyás, mentőbúvár és egészségügyi részleggel rendelkeznek. A újonnan alakult (országos) HUSZÁR mentőcsoportban 17 fővel vesznek részt.
 
Jelentősen csökkent a téves és a szándékosan megtévesztő jelzések száma is. Ez nagyban köszönhető a megyei műveletirányításban szolgálatot teljesítő kollégáknak, akik hatékonyan szűrik a bejelentéseket. A modern berendezések segítségével rögzíthetőek a hívások, kimutathatók a hívók telefonszámai, és a kollégák pszichikai felkészültsége, tapasztalata is segít abban, hogy percek alatt kiderüljön, ha valaki félre akarja vezetni a tűzoltókat. Komoly visszatartó ereje van azoknak a tavaly életbe lépett jogszabályi módosításoknak is, amelyek lehetővé teszik, hogy a téves jelzést kezdeményezőt a költségek megtérítésére kötelezze a hatóság, a telefonon szórakozókkal szemben pedig szabálysértési eljárást indítson.
 
 
Egyéb változásokat is hozott 2012, hiszen hatályba lépett az új katasztrófavédelmi törvény. Létrejött az egységes iparbiztonsági hatóság, amely ellátja a veszélyes üzemek és a veszélyesáru-szállítás hatósági kontrollja mellett a kritikus infrastruktúrák felügyeletét is. 2012. január 1-én megyénkben 3 db alsó küszöbértékű és 8 db felső küszöbértékű veszélyes anyagokkal foglalkozó üzem volt. Tavaly a veszélyes üzemek beazonosítása és hatósági felügyelet alá vonása érdekében 125 esetben végeztünk üzemazonosítási szemlét szakembereink. Az elmúlt évben a katasztrófavédelem kiemelt feladata volt a veszélyes áruk szállításának ellenőrzése is. 2012-ben 1610 közúti járművet ellenőriztek a megyében, és 279 vasúti szerelvényt vizsgáltak át a munkatársaink. Ezek során 5 alkalommal szabtak ki bírságot és 14 esetben indítottak hatósági eljárást hiányosság vagy szabálytalanság miatt. A veszélyes áruk vízi szállítását 2012. évben önállóan 4 alkalommal ellenőriztünk szállítás közben, összesen 11 hajót vizsgáltunk, melyből 6 db tartozott az ADN hatálya alá.
 
A Pest MK Igazgatóságon 2012. december 31-i adatok szerint 746-an dolgoznak, tiszthelyettesként 479-en, tisztként 139-en, zászlósként 99-en teljesítenek szolgálatot, rajtuk kívül 29 közalkalmazott és 18 közfoglalkoztatott tevékenykedett tavaly a szervezetnél.