Zöldpillangó sampon nélkül
2013-01-16 - Ha már megpróbáltuk mosószer és öblítő nélkül, és a takarítószereket is természetesre cseréltük, miért ne próbálhatnánk ki az egyszerű, otthon is fellelhető anyagokat a személyes higiéné területén, például a hajmosásban?
Nagyanyáink a szódabikarbónára és az esővízre esküdtek, olcsó volt, egyszerű, állítólag működött, és ne feledjük, a légynek se ártott! Ezzel szemben a kémiailag előállított sampon vegyszer, a bőrt általában kiszárítja, a hajat pedig visszazsírosodásra készteti. Ezért van, hogy aki sampont vesz, kilencven százalékban balzsamot is használ, hiszen a haja kiszárad, nehezen fésülhető, vagyis teljesen zsírtalan lesz, emiatt ráadásul sebezhetőbbé válik mindenféle környezeti ártalommal szemben. A szódabikarbóna oldja a különféle szennyeződéseket, sőt a zsírt is, mégis kevésbé árt a hajunknak. Öblítésként az almaecetes víz semlegesíti, szintén zsíroldó, és visszaállítja a fejbőr pH-ját.
 
Nézzünk néhány receptet!
 
Egy üres flakonban keverjünk össze 1 evőkanál szódabikarbónát 2,5 dl meleg vízzel, egy másikban 1 evőkanál almaecetet 2,5 dl víz meleg vízzel. Vizezzük be a hajunkat, majd tegyünk rá a szódabikarbónás vízből (hajhosszúságtól függően, akár az egészet). Masszírozzuk jól a hajunkba, majd öblítsük le. Utána öntsük rá az almaecetes vizet, ezt is masszírozzuk be, majd öblítsük le!
 
Két evőkanál szódabikarbónát keverjünk össze vízzel addig, amíg paszta állagú nem lesz. Ez a mennyiség közepes hosszúságú hajhoz elég. Az elkészült pasztát 20-30 másodpercig masszírozzuk a fejbőrbe, majd hagyjuk 1-2 percig a hajon! Végül öblítsd le. Egy rész almaecetet vagy citrom levét öntsünk egy flakonba, adjunk hozzá 4 rész vizet! Rázzuk össze! Adhatunk hozzá illóolajakat is (akár többféléből is egy-két cseppnyit), attól függően, mit szeretnénk elérni. Zsíros hajra citrom, levendula, rozmaring, ciprus, bergamott, korpás fejbőrre teafa, levendula, eukaliptusz, száraz hajra ylang-ylang, eukaliptusz, geránium, rozmaring, rózsafa, hajhullás ellen, hajerősítésként rozmaring, zsálya, cédrus, boróka, kamilla, levendula, sötét hajszín élénkítésére rozmaring, cédrus, világos hajszín élénkítésére citrom, kamilla ajánlott. Az öblítő keverékkel mossuk át a hajat, hagyjuk rajta fél percig, majd öblítsük át!
Az öblítő keverékbe állítólag tehetünk különféle növényi részeket is, de ilyenkor ne közvetlenül hajmosás előtt készítsük el, hogy a hatóanyagoknak legyen idejük kioldódni, és természetesen, használat előtt érdemes leszűrni. Ki lehet próbálni az egész fahéjat, zsíros hajra cickafarok, csalánlevél, citromfű, mentalevél, kamilla, korpás fejbőrre oroszlánszájvirág, bojtorján, száraz hajra vadgesztenye ajánlott.
A borsmenta hajvíz minden hajtípusnak jót tesz. Keverjünk össze 1 rész almaecetet 2 rész vízzel, és adjunk hozzá félrésznyi szárított borsmentát. Lassú tűzön főzzük tíz percig, majd szűrjük le. Hajmosás után dörzsöljük be a még nedves fejbőrbe, akár rajta is hagyhatjuk.
 
Tojássampon hozzávalók: 1 tojássárgája, 1 tojásfehérje felverve, 1 citrom leve (itt is tehetünk hozzá kis gyógyteát, mézet vagy sört), pár csepp illóolaj. Villával összekeverjük a hozzávalókat, majd pár percig jó alaposan belemasszírozzuk a benedvesített hajba és fejbőrbe. Utána alaposan öblítsük le vízzel. Ecetes lemosás nem fontos. A tojás táplálja, kíméletesen tisztítja a hajat, a citromlé pedig oldja a szennyeződéseket és a zsírt, a megfelelően kiválasztott illóolaj pedig plusz ápolóhatással bír.
 
Végül szappansampon, amihez bármilyen natúr szappan, almaecet, víz (vagy gyógytea) és illóolaj kell. Először bármilyen szappannal alaposan hajat mosunk és a habot pár percig rajta hagyjuk. Vízzel leöblítjük, majd zárásként himalájasós szappannal is megmossuk. A meglepően sok sós habot szintén rajta hagyjuk 2-3 percig. A végén nagyon fontos az ecetes öblítés, amibe illóolajat is teszünk. Ettől napokig illatozunk!