A MOL Szakmai Naptól a schönbrunni kastélyig
2013-01-07 -
Beszámoló az OMNYE legutóbbi programjairól
 
"Sűrű" programot bonyolított le az Olajipari Műszaki Nyugdíjas Egyesület az év utolsó heteiben. November 30-án került sor a hagyományos évenkénti OMNYE-MOL Szakmai Napra a Dunai Finomítóban. A MOL illetékes vezetői tájékoztatták tagjainkat a cég aktuális helyzetéről, eredményeiről és gondjairól és válaszoltak a kérdéseinkre.
 
Elsőként Pethő Zsolt, a Downstream (finomítást, logisztikát és kereskedelmet magába foglaló terület) ügyvezető igazgatója ismertette a százhalombattai szervezeteket is érintő új szervezési és szervezeti elképzeléseket, döntéseket. Az átalakítás célja a globális és a helyi, lokális funkciók elkülönítése, a létrehozott új szervezeti egységek az úgynevezett "zászlóshajók" hatáskörének és önállóságának a növelése, a döntési folyamatok egyszerűsítése. Egy ilyen fontos zászlóshajó a magyarországi downstream szervezet, amelynek fő célkitűzése 2014-ig: visszakerülni Európa élvonalába, példaképpé válni a MOL Csoporton belül és a régióban. Az átalakítás halaszthatatlan volt, mivel az utóbbi két évben az ipari válság, az üzemanyagok iránti kereslet drasztikus csökkenése miatt rohamosan csökkent a cégcsoport nyeresége. A tervezett eredményjavulás költség oldalának 60 százaléka az energia és egyéb költségek csökkenéséből származik és csak 15 százalékot képvisel belőle a létszámcsökkentés hatása. A létszámcsökkentés nem cél, hanem a fenti kedvezőtlen folyamatok következménye. Az ügyvezető igazgató egyben cáfolta a finomító esetleges bezárásáról elterjedt rémhíreket.
 
Kapusy Pál, a MOL Csoport környezeti és fenntarthatósági vezetője érdekes új összefüggéseket mutatott be arról, hogy miként értékelik a különböző nemzetközi fenntarthatósági indexek a MOL Csoport teljesítményét és annak milyen hatása van a társaság megítélésére. A fenntartható fejlődés három dimenzióját veszik figyelembe: a környezetit, a társadalmit és a hosszú távú gazdaságit.
 
A legismertebb és legfontosabb a Dow Jones Fenntarthatósági Index, amelybe évente 57 iparág vállalatainak legjobb 10 százaléka kerül be. A MOL Rt. a régió első és egyetlen vállalataként 2009 és 2011 között bekerült ebbe a körbe, idén a versenytársak gyorsabb fejlődése és az értékelési módszertan változása miatt ez nem sikerült. A cél változatlanul: visszakerülni a legjobbak közé. Ehhez többek között javítani kell az olajelfolyások és gázszivárgások nyilvántartását és csökkenteni azok számát.
Befejezésül Galambos László a százhalombattai termelés régi-új vezetője beszélt a finomítóban történt és az ezután tervezett változásokról. Ő is hangsúlyozta, hogy a szervezeti átalakítás után nagyobb felelőssége és hatásköre lett az általa vezetett egységnek. Üzemek összevonásával, a vezetői szintek csökkentésével, az energiafelhasználás és a karbantartási költségek csökkentésével kívánják a hatékonyságot javítani. Mindeközben nem csökkenhet a termelési folyamatok és a berendezések biztonsága. Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy a finomítás területén 2011-ben a felére csökkent a munkabalesetek száma az előző évhez képest, 2012-ben pedig még nem volt ilyen balesetük. A megkezdett és tervezett létszámleépítésekről elmondta, hogy azokat részben nyugdíjazással és más területen felajánlott álláslehetőségekkel próbálják megoldani. Akinek megszűnik a munkaviszonya, azokat anyagi és átképzési segítséggel, álláskeresési tanácsadással próbálják támogatni.
Az előadások végén - annak ellenére, hogy sok nyitott kérdés maradt- joggal érezhették a résztvevők, hogy sok mindent jobban megismertek és megértettek a korábbiakhoz képest.
 
A Szakmai Nap közben került sor egyesületünk éves közgyűlésére, ahol elfogadtuk a vezetőség beszámolóját,a pénzügyi jelentést és jövő évi tervet, és megtartottuk a háromévente kötelező vezetőségválasztást. A titkos szavazás eredményeképpen négy korábbi elnökségi tag (Gyöngy Márton, Kovács Árpád, Kun János és Nádasy István) újra bizalmat kapott, míg ötödikként Pogány Gyula került be az elnökségbe.
 
December nyolcadikán izgatott gyermeksereg és nagyszüleik gyűltek össze az óvárosi művelődési házban a harmadszor megrendezett OMNYE Mikulás alkalmából. A várakozás izgalmát enyhítendő kézműves és rajzfoglakozás várta a gyerekeket, majd megérkezett a Mikulás, aki sorban átadta a több mint hetven 12 év alatti unokának az ajándékcsomagokat. A megunt játékokból ezúttal is játék-börzét tartottunk, a bevételt - tavalyhoz hasonlóan - a Sérültekért Alapítvány részére juttattuk el.
 
Évzáró rendezvényünk egy kétnapos adventi kirándulás volt Sopron-Bécs célpontokkal. A soproni hideg-szeles időt némi forralt bor magunkhoz vételével sikerült enyhíteni, ami segített abban, hogy megismerhessük a belváros nevezetességeit a helyi idegenvezető kalauzolásával. Másnap Bécs, a császárváros várt bennünket. Sokan közülünk először láthatták a híres bécsi adventi vásárt, a több helyszín közül ezúttal a schönbrunni kastély előtti teret kerestük fel. A helyi rizlingből készült forralt bor összehasonlító vizsgálata mellett jutott idő a kultúrára is. Másfélórás buszos városnézésen vettünk részt, majd a program zárásaként meglátogattuk a 2000-ben elhunyt híres építész, Hundertwasser által tervezett lakóépületet és bevásárló udvart.
 
Ez évi tartalmas egyesületi programjaink méltó befejezése volt ez a kirándulás. Most már előretekintünk a jövő évre, ezért jelmondatunk továbbra is: "Folytassa, OMNYE!"
 
Olajipari Műszaki Nyugdíjas Egyesület