Munkahelyteremtés - Hegedüs Róbert szerint sürgősek a tennivalók
2012-11-05 - Talán még az egészségünknél is fontosabb kérdéssé vált, hogy lesz-e miből megélniük, lesz-e munkahelyünk, amiből el tudjuk tartani a családunkat. Ezzel a gondolattal kezdődik dr. Hegedüs Róbert összefoglalója arról a másfél éve zajló vizsgálatról, amely Százhalombatta foglalkoztatási helyzetét tárta fel.
Az önkormányzati képviselő a jövőben kormánytisztviselőként dolgozik tovább, a helyi foglalkoztatáspolitikai stratégia megalkotását, a hangsúlyozotton sürgető beavatkozás elindítását viszont továbbra is feladatának tartja. Bízik benne, hogy ehhez a képviselő-testület felhatalmazását, támogatását is elnyeri.
 
Az összefoglaló tanulmány, amelynek egy-egy példányát a képviselő-testület tagjainak is átnyújtotta másfél éves munka eredménye. Készítői nem valami befejezésének, hanem egy hosszú távú folyamat kezdetének szánták.
 
Munkájuk során több önkormányzatnál jártak, konzultáltak a szakminisztériummal, segítséget kaptak a Pest Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központ Érdi Kirendeltségétől.
 
A tanulmányból kiderül, a százhalombattai főfoglalkoztatók helyzetét egyre gyorsuló átalakulás jellemzi. A foglalkoztatottak száma jelentősen csökken. A foglalkoztatáspolitikai munkacsoport szerint az önkormányzatnak minden eszközt meg kell ragadnia a munkahelyteremtés érdekében, "gőzerővel" kell keresni a lehetőségeket.
 
A problémákat szinte mindenki érzékeli, de ez "még mindig nem fordult cselekvésbe. A döntéshozók szándéka nem mutat egy irányba, a struktúrák átalakítása még el sem kezdődött."
 
A foglalkoztatáspolitikai munkacsoport jelentése szerint komoly gond, hogy "egydimenziós város vagyunk", amely nincs tisztában saját identitásával. A tartós munkanélkülieket egyre nehezebb visszavezetni a munka világába, ami egyes városrészek gyorsuló elszegényesedéséhez, hanyatlásához, akár kriminalizálódásához vezethet. Százhalombatta "fordított tölcsér", amely kilöki a képzett munkaerőt, mert nincs számára perspektívája. A helyére kvalifikálatlan munkaerő érkezik. Nem ez a fejlődés iránya.
Megoldás lehet a "marketing", amely reális vízióra, jövőképre épül, de ehhez tudni kell, hová is akarunk eljutni. Fontos lenne az adminisztratív környezet megváltoztatása is, amely jelenleg egyáltalán nem kedvező.
 
Egy másik vélemény alapján városunk alapvetően mesterségesen létrehozott élettér, amely az iparra épült. Amennyiben az ipar összeomlik, akkor a város is, az a törekvés, hogy önfenntartóvá váljunk, itt nem megvalósítható.
 
A pozitív elmozduláshoz a fejekben is rendet kellene tenni. Sok elképzelés, beidegződés ugyanis mérhető anyagi terheket jelent. Össze kellene hangolni az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok tevékenységét, elfelejteni a sokat dédelgetett sportturizmus, mint gazdasági sikerágazat ötletét, mert ezek nélkül lehetetlen az alapok újragondolása.
 
Vonzóvá kell tenni a várost a foglalkoztatásnövelő betelepülő vállalkozások számára, a helyi vállalkozókat pedig ösztönözni kell a helyben lakók foglalkoztatására, hogy a lokális előnyünk ne csak ígéret, kihasználatlan lehetőség maradjon, hanem munkahelyteremtő ténnyé váljon.
 
Napjainkban azok a települések vannak előnyösebb helyzetben, amelyek előrelátóan cselekedtek, így például rendelkeznek szabad területekkel, ahova terjeszkedhetnek. Százhalombatta számára földrajzi adottságai miatt ilyen jellegű keretei végesek.
 
Elengedhetetlen a város vezetőinek, a civil szervezeteknek és a helyi cégeknek az élénkebb, konstruktív, valódi párbeszéden alapuló együttműködése. Egyre fontosabb a tevékenységek összehangolása.
A súlypontokat át kell helyezni a fenntartható működés oldalára, amely különösen vonatkozik a fejlesztésekre és beruházásokra. Az újabb jóléti kiadási terhek magunkra vállalása helyett az önfenntartás, a termelés és foglalkoztatás hosszú távú lehetőségeinek megteremtésére kell felhasználni a kapacitásainkat.
 
Városunkban az egzisztenciálisan veszélyeztetett csoportok száma egyre nő. A jelenlegi válságos helyzetnek a középfokú végzettséggel rendelkezők, a női munkavállalók és a pályakezdők a legnagyobb számú áldozatai. Az adatok alapján szinte naponta, ugrásszerűen növekszik a munkanélküliség.
Dr. Hegedüs Róbert jelentése a legsürgetőbb tennivalók felsorolásával zárul. Ez szerint a foglalkoztatás-növelés területén fokozott együttműködés szükséges a városvezetés részéről, munkahely-telepítés szükséges a Batta Ipari Parkban és a rendelkezésre álló területeken, építeni kell a foglalkoztatást célzó nemzeti és nemzetközi kapcsolatok, tartalékot kell képezni munkahelyteremtésre és megőrzésre, vállalkozást segítő, ösztönző rendszert kell kidolgozni, szorosabb együttműködést kell kialakítani a gazdaság szereplőkkel, egységes, inspiráló városi lobbira van szükség. Mindemellett szükség van informatív kommunikációs jelzőrendszerre a naprakész munkaerő-gazdálkodás érdekében, az önkormányzatnak megoldást kell keresnie a helybeliek, különösen a nők és a pályakezdők foglalkoztatottságára, intenzívebben be kell kapcsolódnia a nemzeti közmunkaprogramba, és hosszú távú várospolitikai programot kell alkotni a foglalkoztatás növelése érdekében.
 
"Története során a város képviselő-testülete bizonyára számtalan esetben volt nehéz döntési helyzetben, jövőjét tervezve, ezúttal is így van. Ezért van szükség minden fellelhető és együttműködésre képes közéleti tapasztalatra, és a városra oly jellemző bátor kezdeményezésre és fiatalos munkabírásra. Ehhez a felelős, nehéz munkához ajánlom magam együttműködő partnerüknek" – zárja a foglalkoztatáspolitikai jelentést dr. Hegedüs Róbert.