Engedély a próbafúrásra – Batta hévizet keres
2006-02-20 - A nyolcvanas évek közepén az érdi Glavati István elhatározta, hogy termálvizet talál Ófaluban. Tervét sokan megmosolyogták, mások egyenesen könnyelműnek titulálták, amiért képes volt a család teljes vagyonát beleölni a próbafúrásba. Az idő végül őt igazolta: megtalálta a vizet, épített rá egy termálfüdőt és egy szállodát, amely azóta is a szomszéd város egyik idegenforgalmi nevezetessége. Nemrég Százhalombattán is megszületett a terv, hogy próbafúrást kellene végeztetni, a hozzáértők szerint ugyanis a mi városunk alatt több rétegben is található termálvíz.
- A Városi Strand nagymedencéjének lefedése körüli huzavona adta az ötletet – mondja Bakos Ernő képviselő. – Nem is maga a lefedés került rettentő sokba, hanem az üzemeltetés, a fűtés. Elkezdtem gondolkodni, nem lehetne-e geotermikus energiával megoldani ezt a problémát. Geológiai térképeket nézegettem, és mert láttam, hogy a budai termálvízbázis a mi városunk alá is benyúlik, indítványoztam, hogy nézzük meg, nem lehetne-e kinyerni azt a vizet.

- Milyen úton indult el?
- Az interneten találtunk egy vízkutatással és fúrással foglalkozó céget, megkerestük őket, és kaptunk egy szakembert, aki eljött Százhalombattára, hogy szemrevételezze a terepet. Kiderült, hogy a téglagyárnál volt régen egy kút, amely mintegy háromszáz méterről hozta fel a vizet, de ennél mélyebb fúrásokat még nem végzett senki. Ezek után készült egy szakvélemény.

- Biztató megállapításokat tartalmazott?
- Igen. Két termálvízréteget említ. Az egyik a miocén rétegben, 800-1000 méteres mélységben található, 45-50 fokos, és valószínűleg gyógyvíz minőségű. A másik 1500-1600 méterre van a föld felszínétől, és a dél-budai karsztvíz-bázissal függ össze. Onnan nyeri a vizet több fővárosi fürdő, így a Gellért fürdő is. Ebből a mélyebb rétegből 80-90 fokos víz nyerhető, azonban az onnan való vízkivételt szigorúan szabályozza a törvény. Csak meghatározott kvóta alapján lehet kiemelni, és a használat után vissza kell préselni ugyanazt a mennyiséget.

- Mi lesz a következő lépés?
- Pályázati úton kiválasztjuk a céget, amelyik a próbafúrást elvégzi. Bízom benne, hogy egy-másfél hónap múlva megkezdődhet a munka. Az 1500 méteres fúráshoz szükséges engedélyünk megvan, a fúrás során kőzetmintákat, vízmintákat kell gyűjtenünk, kielemeztetni a vizet, és az eredmények döntik majd el a továbbiakat.

- Van-e kockázata ennek a beruházásnak?
- Természetesen van, mert előfordulhat, hogy eredménytelen lesz a próbafúrás, de azt hiszem, hogy ennek kicsi a valószínűsége. A szakvélemények szerint nagy az esély, hogy legalább az egyik, de akár mindkét szinten találunk termálvizet.

- Ha minden szerencsésen alakul, hogyan tovább?
- Ha eredményes lesz a próbafúrás, beadhatjuk a pályázatot a geotermikus energia hasznosítására, valamint a vízkivételre. Ha fel tudjuk mutatni a vízlelőhelyet, uniós pályázati forrásokat is megcélozhatunk. A terv az, hogy két kutat alakítunk ki, hogy mindkét szintet elérjük, emellett szükség lesz egy harmadik kútra, amelyen keresztül visszajuttatjuk a vizet a bázisba.

- Mennyi időt vesznek igénybe az előkészületek? Mikor tudjuk meg az eredményeket?
- Bízom benne, hogy a próbafúrás hamarosan megkezdődhet, és az elemzések eredménye sem várat magára sokáig. Nyárra már egészen biztosan tudni fogjuk a választ arra a kérdésre, hogy rendelkezik-e Százhalombatta termálvízzel. Utána elkezdhetünk gondolkodni és tervezni, hogy mihez kezdjünk vele.