Csak tiszta forrásból
2012-10-10 -
Az Olajipari Műszaki Nyugdíjas Egyesület októberi klubestjén ismét megtelt a Dunafüredi Közösségi Ház. A "Kedvenc zeném" sorozat folytatásaként ezúttal Strausz Kálmán karnagy volt a vendégünk. Pogány Gyula, a zenei programok szervezője ismertette az előadó pályájának főbb állomásait a Fiatal Énekesek Kórusától a Magyar Rádió Énekkarán át a Honvéd Férfikarig. Számtalan nemzetközi verseny, lemezfelvétel és külföldi vendégszereplés illetve betanítás fűződik Strausz Kálmán nevéhez. Tevékenységét Liszt-díjjal ismerte el a magyar állam, lakóhelye, Százhalombatta pedig díszpolgárságot adományozott az ismert zeneművésznek. Az előadó a fentieket azzal egészítette ki, örömmel tölti el, hogy a városi Liszt Ferenc Vegyeskarnak két időszakban, alapítását követően, majd napjainkban lehetett és lehet jelenleg is a karnagya.
 
A Bartókról és Kodályról szóló előadása témáját meglepetésnek szánta, ezért az előre nem is lett meghirdetve. Bevezetésül a magyar népdal szépségéről és kultúránkban játszott szerepéről beszélt. Nem csoda, hogy a népdal, a népzene olyan nagy hatással volt a két zeneszerzőre, hogy egész későbbi munkásságukat meghatározta. Mindketten népzenekutatóként és gyűjtőként is ismertté lettek. Bartók az egész Kárpát-medence zenei anyagát térképezte fel gyűjtőútjain, beleértve a román, a szlovák és más népek dalait is, míg Kodály csak magyar zenével foglalkozott.
 
Bartókot a Cantata Profana oratórikus mű bemutatásával hozta közelebb a hallgatósághoz az előadó. Hallhattuk a versszöveget régi hangfelvételről a zeneszerző előadásában, majd a teljes zeneművet az előadó által vetített gyönyörű fotók kíséretében.
 
A szöveg arról szól, hogy az apa kilenc fia elindul szarvasra vadászni, és az erdő sűrűjében szarvasokká válnak. Apjuk a keresésükre indul, találkozik a kilenc csodaszarvassal és hazahívja őket. Ám ők soha többé nem térnek haza, mert, aki egyszer megízlelte a szabadságot, "az nem iszik pohárból csak tiszta forrásból." Jelképes mondat ez, mivel Bartók is csak tiszta forrásból merítette zenei anyagát – a népdalból és a népzenéből.
 
Az élvezetes, több mint egyórás előadás alatt szó esett aktuális kérdésekről is, mint például az iskolai ének-zeneoktatás. Amíg Japánban és Kínában milliók ismerkednek meg a Kodály-módszerrel, addig nálunk az egyre jobban háttérbe szorul, és heti egy ének-zeneóra van az iskolákban.
 
Az előadás végén azzal búcsúztunk Strausz Kálmántól, hogy remélhetőleg minél hamarabb sor kerülhet a folytatásra egy másik zenei téma kapcsán.
 
A klubest további részében megbeszéltük a következő programjainkat, így a decemberi bécsi ádventi kirándulást. Október végén sor kerül a hagyományos MOL szakmai napra is, ahol a finomító látja vendégül egyesületünket és a MOL Nyrt. vezetőitől kaphatunk tájékoztatást a vállalat aktuális helyzetéről.
Börzsei János ismertette a nyár elején kiküldött kérdőívek tapasztalatait, ezekben a tagságot érdeklő témákról és hobbikról feltett kérdésekre lehetett választ adni. A válaszok kiértékelése segítséget nyújt majd a további programok szervezésében és tagtársaink munkába való aktívabb bevonásában. A hónap végi közgyűlés előkészítése céljából jelölőbizottságot választottunk a három év után esedékes vezetőségválasztás lebonyolítására. Láthat, hogy egyesületünk továbbra is nagy lendülettel dolgozik, tehát jelszavunk változatlanul: "Folytassa, OMNYE!"
 
Olajipari Műszaki Nyugdíjas Egyesület