A fakörhintától az elektronikus naplóig
2012-09-18 - Lassan három hét telt el azóta, hogy ismét benépesültek a tantermek az oktatási intézményekben. A százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnáziumban érdekes újdonságokat is tartogat a 2012-2013-as tanév.
"Két évvel ezelőtt, kísérleti jelleggel, két osztályunkban bevezettük az elektronikus napló használatát. A szülők, tanárok és gimnazista diákjaink pozitív tapasztalatai alapján az elmúlt tanévben a teljes felső és gimnáziumi tagozatra, az idei tanévben pedig, a 3. és 4. évfolyamra, valamint az SNI-s osztályokra is kibővítettük a felhasználók körét" – mondta Mester Emilné igazgatóhelyettes.
 
Az e-napló segítségével gyermekeik órarendjét, a tantermek beosztását, a tanítási órák anyagát, az érdemjegyeket, a hiányzásokat és késéseket percnyi pontossággal nyomon követhetik a szülők. A pedagógusok ezen a rendszeren keresztül is felhívhatják a figyelmet egy közelgő dolgozatra, naprakészen oszthatnak meg minden információt. Az adatvédelmet személyes belépési kódok biztosítják. A szülők és a tanárok szükség esetén, könnyebben, gyorsabban kapcsolatba léphetnek egymással, egyre többen az e-naplóban egyeztetnek időpontot a fogadóórára, vagy tájékozódnak a tananyagról, ha gyerekük beteg. A pedagógusok számára az adminisztráció jelentősen csökkent, a program ugyanis képes átlagot számolni, adatokat összesíteni, rendszerezni.
 
Míg az e-napló az oktatómunkát segíti, a szeptemberi Arany-kaland kiváló lehetőség a közös játékra, mozgásra, az osztályközösségek alakítására. A program előkészítését ötödik alkalommal vállalta a szülői munkaközösség. Márkus Gabriella, az SZM választmányának elnöke elmondta, hogy a programokhoz az önkormányzat ifjúsági alapjáról pályázati támogatást is nyertek. Idén először a Hamvas Béla Városi Könyvtárban is zajlanak majd az Arany-kalandok. A diákok könyvtárhasználati, város- és ország-ismeretükről is számot adnak majd.
 
A játék a kisgyermekek domináns tevékenysége. Segítheti a tanulásban való aktívabb részvételt, és vitathatatlan közösségformáló szerepe is. Ezeket a pozitív tulajdonságokat szeretnék az alsó tagozat pedagógusai kihasználni a 2012-2013-as tanév során, amely a "Játék éve" lesz az Aranyban. Szeptemberben minden osztály ellátogat a Barátság Kulturális Központba, ahol megismerkednek az Ünnepek és hétköznapok Pest megye és Budapest tárgyalkotó népművészetében című tárlattal. Az őszi szünet előtt fakörhinta, gólyalábasok és asztali logikai játékok érkeznek az iskolába a Népi Játékok Fesztiválja keretében. A kétszázhúsz diák tavasszal a múzeumban ismerkedhet a régi korok elfeledett népi játékaival, júniusban pedig a Mezőföld Csücske Alkotóműhely várja őket népi játszóházzal. A programsorozat jól kiegészíti a néprajz és néptánc tananyagot, és igyekszik bemutatni a gyerekeknek a szabadidő tartalmasabb eltöltésének, az együtt játszás örömének új formáit is – mondta Novákné Tamás Gabriella munkaközösség-vezető.