Minden magyar ünnepe
2012-08-22 - Akik a hosszú, forró hétvége ellenére itthon maradtak, igazán élmény dús, színes, magyaros programokkal gazdagodhattak augusztus 20-án Százhalombattán. A városi ünnepség keretében átadásra került a Kultúráért Százhalombatta Díj, valamint a Barátság Kulturális Központ által újonnan alapított Zenálkó Etel Közművelődésért Szolgálati Díj is.
Augusztus 20. a magyarok legrégebbi ünnepe. Igazi méltóságát 1891-ben kapta meg, amikor Ferenc József munkaszüneti nappá nyilvánította. Szerepe, tartalma az évszázadok során többször változott, de alapvetően megmaradt Szent István államalapító ünnepének, melyről minden magyarok lakta település igyekszik méltón megemlékezni.

Százhalombattán az ünnepi forgatag négy helyszínen zajlott. A Szekeres József Rendezvényközpont parkolójában a látogatók kedvükre válogathattak a népművészeti vásározók termékei között, vagy a fesztivál sátorban pihenhettek meg a fellépők kiváló műsorait nézve. A Damjanich utca lezárt belvárosi szakaszán, "A magyarok utcájában" komoly támadás érte a járókelők ízlelő és szagló szerveit. A rétestől a kolbászig, a bortól a pálinkáig szinte minden hungarikummal megismerkedhettünk.

Hotel Traning parkolójában kialakított "Mezőföldi falu a városban" program keretében a Mezőföld Csücske Alkotóműhely közreműködésével bárki élvezhette az egykori falusi élet miliőjét. Szőhetett, fonhatott, varrhatott, kipróbálhatta az egykori diákélet tanszereit. Itt látták vendégül a világhírű kalocsai és Kalocsa környéki pingáló és írókázó asszonyokat, akik szépséges alkotásaikkal nyűgözték le a nézelődőket. A népi színjátszás kedvelői pedig különböző színműveket élvezhettek vagy válhattak részesévé.

Kora este, a Szent István teret megtöltő nagyszámú városlakó érdeklődése mellett kezdődött a hivatalos városi ünnepség. Vezér Mihály polgármester megnyitóbeszédében Szent István életének fontosabb mozzanatairól szólt. Mint mondta, akkor nekünk, magyaroknak itt a Kárpát-medencében döntenünk kellett, hogy a keleti vagy a nyugati kereszténységhez csatlakozunk, vagy épp semlegesek maradunk. Szent István és apja Géza – ma már tudjuk – helyesen gondolta, hogy semlegesek nem maradhatunk. Géza fejedelem halála után kirobbant hatalmi harc tulajdonképpen a keleti és nyugati kereszténység küzdelme volt a hatalomért, mert Vajk a nyugati, míg Koppány a keleti kereszténységet vette fel. A testvérek közötti harc Koppány legyőzésével és halálával végződött, de ma már ebből a testvérháborúból és Szent István tetteiből levonhatjuk a megfelelő következtetéseket. Tudnunk kell megbocsájtani, magyar magyarnak soha ne legyen ellensége, és nagyon fontos, hogy a sorskérdésekben együtt, egyetértésben kell döntéseket hozni.
Szent István ünnepe egyúttal az új kenyér ünnepe is. A helyi katolikus, református és szerb ortodox egyház képviselői megáldották és megszentelték az új aratású búzából készült első kenyeret.
Ezt követően Szigetvári József, a Barátság Kulturális Központ igazgatója bejelentette, minthogy augusztus 20. a népművelők napjai is, ezért az önkormányzat hozzájárulásával az idén először, de hagyományteremtő céllal Zenálkó Etel Közművelődésért Szolgálati Díjat is átadnak ezen a napon. Az elismerést minden évben a BKK kollektívájából egy művelődésszervező és egy technikai munkatárs kaphatja meg. Szigetvári József azért tartja fontosnak ezt a díjat, mert míg a közönség szórakozik, a kulturális központ maroknyi kis csapata óriási munkát végez a háttérben. A díj névadója, Zenálkó Etel az 1920-as években volt tanítónő Százhalombattán és az ifjúsággal való törődése a mai napig példaértékű.
Az első Zenálkó Etel művelődésszervezői díjat aktív népnevelő munkájáért, számos civil csoport és a Sérültekért Alapítvány létrehozásáért Cseh Kornélné kapta. A technikai munkatársak díját Vass Józsefné, titkárságvezető kapta, aki már az egykori Dunai Kőolajipari Vállalat területén működő Barátság Művelődési Házban is dolgozott.

A Kultúráért Százhalombatta Díjat ez évben Sárdi Istvánnak nyújtotta át Vezér Mihály polgármester. Sárdi István 1985-től alapító tagja a Forrás Néptáncegyüttesnek, táncosként belföldön és külföldön is sokat tett azért, hogy rangot és hírnevet szerezzen városunknak. Mindig, minden helyzetben példaértékű munkát végzett. Jelenleg az Arany János Általános Iskola és Gimnázium munkatársa, ahol kezdetben néptáncot tanított, jelenleg az intézmény informatikai rendszerét üzemelteti.

Sárdi István köszönetet mondott mindazoknak, akiknek szerepe van az őt ért kitüntetésben, majd egykori táncos társával, Zsille Dórával, a Forrás Néptáncegyüttes igazgatójával táncra is perdültek. A városi ünnepség magyar táncegyüttesek produkcióival zárult.

Az estet a Szent István téren Benkó Dixiland Band világszínvonalú koncertje koronázta meg, majd a Damjanich utcában rendezett utcabállal ért véget Százhalombattán az Augusztus 20-i ünnepség.