Zöldpillangó közösségi kertekben
2012-08-06 - A lakótelepen élőknek sem kell feltétlenül lemondaniuk a kertészkedés örömeiről. Százhalombattán is szép példákat láthatunk: panelek tövében viruló virágos kerteket, néhány hete a Liszt Ferenc sétányon még érett terméseivel ragyogott a sárgabarackfa.
A Kortárs Építészeti Központ (KÉK) 2010 óta foglalkozik a világszerte sok évtizedes hagyományra visszatekintő közösségi kert mozgalom magyarországi meghonosításával. A közösségi kertészkedés története Európa nyugati országaiban és a tengerentúlon a harmincas évek gazdasági kríziséig, majd az azt követő második világháborúig nyúlik vissza, amikor az élelmiszerhiány miatt egyesek az utolsó talpalatnyi földet is megművelték a házuk körül.

Az elmúlt években több fővárosi telken is elindult a közös kertészkedés, aminek személetét a résztvevők az élet más területein is gyakorolják. A környezettudatosság, az egymás munkája iránti tisztelet járulékos nyereség a színes virágok, fűszernövények, friss zöldségek és gyümölcsök mellé.

Budapesten a Millenáris Parkban és a Corvin sétányon összegrafitizett falak tövében virul a paradicsom, a paprika, a napraforgó – és a közösségi élet. Az ügy iránt fogékony városlakók délután és hétvégén nem zárják magukra a lakásajtót, hiszen a kert mindig ad munkát és okot egy kis aktív együttlétre. Másként óvják azt a területet, amit saját maguk gondoznak, így tevékenységüknek közbiztonsági haszna is van. A kezdeményezés természetességet csempész az emberi kapcsolatokba is.

A százhalombattai óvodákban, iskolákban kis kertekben, zöldségek, fűszernövények termesztésével törekednek a nevelők megismertetni a gyerekekkel a földművelés menetét és örömét.

A kapcsolódó szemlélet része a szelektív hulladékgyűjtés. A családonként néhány négyzetméteres parcellák örömmel nyelik el a szerves hulladékból összegyűlő komposztot is.

További nyeresége a közösségi kertek kialakításának a városokban parlagon heverő telkek hasznosítása, akár csak egy-két évre is, a területrendezésig, beépítéséig. Természetesen mindenképpen szakembert kíván, hogy bizonyos talaj- és fényviszonyok között, milyen növényeket érdemes ültetni, milyen védelmet igényelnek a speciális körülmények között.

Ha nincs elég hely, akár ládákban vagy hordókban is lehet kiskertet alakítani, amire akár a battai panelházak teteje is alkalmas lehet, persze körültekintő gondosság mellett. (A képek Budapesten, a nyolcadik kerületi Leonardo Kertben készültek.)