Meddig megyünk el?
2012-07-20 - Nyáron mozgásba lendül az ország, útra kelünk vízpartra, hegytetőre, határokon belül és túl, biciklivel, autóval, repülővel, magányosan, családdal vagy idegenvezetővel, kempingbe vagy sokcsillagos szállodába. Hogyan nyaralnak a battaiak? Mi ennek eredtünk nyomába.
Mielőtt elhagynánk a várost, érdemes helyben is körülnézni! Többek egybehangzó véleménye, hogy a százhalombattai strand a legolcsóbb és a legkellemesebb a környéken. Nem véletlen, hogy a látogatók hatvan százaléka a környező településekről érkezik.
 
- Lehet, hogy sok helybeli jön hozzánk, de még többen a fővárosból és a környékről – tájékoztat Horváth Istvánné, a Városi Szabadidő Központ gazdasági vezetője. A battaiak talán Ráckevére vagy a Velencei tóra járnak.
 
Az idei a SZÉP-kártya-használat első nyara. Fontos tudni, hogy igénylésekor már előre át kell gondolni, hogy mire – vendéglátásra, szállásra, szabadidőre – szeretnénk fordítani a keretet. Bevezetése is hozott változást a hazai utazási szokásokban.
 
Fazekasné Horváth Tímea, a Domi Tours utazási iroda vezetője 17 éve foglalkozik utazásszervezéssel. A belföldi nyaralásokról eddig kevés közvetlen tapasztalatot szerzett, mert ezeket többnyire otthonról, maguk intézik a battaiak. A SZÉP-kártya bevezetése óta azonban egyre többen keresik fel az irodát. Mivel nem minden szálláshely fogadja el közvetlenül a kártyát, érdemes rajtuk keresztül intézni a foglalásokat. Minden korosztály, akár egész családok számára is népszerűek a belföldi wellness-üdülések. Egyes helyeken, főleg a nyugati országrészen, ahova korábban többnyire külföldiek jártak, egy időben nem is készítettek magyar nyelvű ismertetőket. Mostanában azonban igyekeznek visszacsábítani a hazai vendégeket.
 
A Balatonon és környékén viszont emelkedtek az árak – tájékoztat az irodavezető, aki szerint a magyar tengernél olcsóbb és izgalmasabb külföldi nyaralást választani.
 
A tudatosabbak már január-februárban lefoglalják az időpontokat, amikor a legtöbb iroda előfoglalási kedvezmény biztosít. A körutazások hamar megtelnek. Leginkább az ötven felettiek kedvelik, hogy kényelmesen, idegenvezető segítségével, egy héten vagy néhány napon át ismerkedhetnek egy-egy régió épített vagy természeti értékeivel. A Domi Tours rendszeresen szervez egynapos buszos kirándulásokat közeli helyekre, és – talán a szűkülő anyagi lehetőségek miatt is egyre többen választják ezeket. A busz reggel indul és még éjszaka vissza is tér, így nem kell szállásra költeni, mégis gazdagabbak lehetünk például egy bécsi sétával, vagy a Plitvicei-tavaknál töltött néhány órával.
A gazdasági válság természetesen hatással volt utazási szokásainkra, mint ahogyan az uniós bővülés is. A válság előtt Horvát- és Törökország volt a legnépszerűbb úticél, mostanában inkább Tunézia és Görögország. "A rossz hírek ellenére még mindig a görög szigeteken a legolcsóbb a nyaralás, és a görögök most talán még a megszokottnál is kedvesebbek" – mondja az irodavezető, aki nemrég járt arrafelé. Tunézia mindig kedvelt célpont volt, ahol jó áron jó ellátást kap a pihenésre vágyó vendég. A török riviéra viszont sokat drágult az utóbbi időben, így csökkent iránta az érdeklődés. Néhány éve Horvátországban szöktek irreálisan magasra az árak, ott viszont mostanra kissé konszolidálódott a helyzet.
 
A rendszerváltás előtt rengetegen jártak Bulgáriába, mert ott a magyarok gazdagnak érezhették magukat. Uniós csatlakozásuk óta sokan vissza is tértek oda nosztalgiázni, de mivel a körülmények továbbra is "balkániak", hamar elmúlt a lelkesedés.
 
"Montenegro viszont gyönyörű! Sokan nem is tudják, hogy Európában egyedül ott található olyan földhasadék, ami hasonló az amerikai Grand Kanyonhoz – lelkesedik Tímea. Persze, tudni kell, hogy ez a terület is a Balkán része, a mienktől eltérő kultúrával, de a közelmúltban például már láttam szemeteskukát a tengerparton. Igaz ugyan, hogy Montenegro is drágult az elmúlt évekhez képest."
Kérdésemre kiderül, hogy Albánia iránt évekkel ezelőtt egyetlen ember érdeklődött a battai irodában, Tímeáék viszont Montenegróból egy határ menti tavon keresztül átlátogatták oda is. "Mintha egy régi filmet láttunk volna: tehenet tereltek az utcán, egy ember rúdon dohányleveleket cipelt, a főút egyszer csak egy rozoga fahídon folytatódott, hogy azt sem tudtuk, rá merjünk-e hajtani. Sokfelé jártunk már, soha nem találkoztunk kéregetőkkel, de Albániában összeszorult a gyomrom, amikor láttam őket. Nagyon szegény ország."
 
Megnehezíti az utazások szervezését, hogy a MALÉV megszűnése óta sok európai városba nincsenek közvetlen járatok. Lehet, hogy olcsóbbak a "fapados" jegyek, de szigorúak a feltételek, és minden módosítás, pluszszolgáltatás – csomag, bankkártya-használat – további költségekkel jár.
Egzotikus tájakra, a Föld másik oldalára általában szeptember és április között járnak a százhalombattaiak is. A legdivatosabb régóta Thaiföld, akár körutazás, akár nyaralás a cél. Népszerű még a Maldív-szigetek, Brazília és Mexikó is, de ezeket az utakat nem az átlagos keresetűek választják. Az elmúlt másfél évtizedben többnyire ugyanaz a vendégkör utazott ezekbe az országokba.
Amikor szeptemberben elindul az iskola, visszaesik a forgalom. Síelni nem járnak olyan sokan, és azok is inkább maguk szervezik az utat. Ugyanez érvényes a kalandtúrákra, a Domi Toursnak ezekről sincsenek információi.
 
Van azonban azoknak, akik rendszeresen így járják a világot. Egyiküket – nevezzük Gábornak – a Föld túlsó oldalán, az internet segítségével sikerült utolérni. Szerinte kétféle egzotikus utazó létezik: az egyik elutazik a tengerpartra, ott tölt egy kis időt, majd hazajön. A másik a "backpackers", aki hátára veszi a zsákot és nekivág a nagyvilágnak. Gábor és barátai most Ázsiában járnak. Szerinte a legnagyobb nehézség információhoz jutni: mi mennyibe kerül, hogyan lehet eljutni helyekre, mit érdemes megnézni, mit szabad enni és mi az, amit muszáj megkóstolni. Javaslata szerint, aki tud angolul, vegyen egy Lonely Planet kiadványt, amiben minden választ megtalál. Európából rengeteg fiatal választja ezt az utazási módot, ezért mindenhol olajozottan működik a rendszer. Ritka, hogy valamiért nagy erőfeszítést kellene tenniük. "Szokások helyett inkább szabályok vannak" – fogalmaz Gábor. "Néha élvezzük egy hotel kényelmét, néha pedig bungalóban alszunk, és hideg vízben fürdünk. Törekszünk rá, hogy a legjobbat kapjuk a pénzünkért és spóroljunk, ha tudunk."
 
A Domi Tours-ot, mint Százhalombatta egyetlen utazási irodáját, időnként felkeresik a városunkba érkezők, különösen Summerfest idején. Fazekasné Horvát Tímea elmondta, nagyon sajnálja, hogy többszöri megkeresésük ellenére sem kapnak a városi intézményektől ismertetőket, prospektusokat, pedig szívesen propagálnák a helyi értékeket a hozzájuk betérő vendégeknek.