Rendőrségi beszámoló
2012-07-11 - Az elmúlt félév közrend, közbiztonsági helyzetét értékelte június 5-én tartott sajtótájékoztatóján dr. Öveges Kristóf, az Érdi Rendőrkapitányság vezetője és Kürti István Közlekedésrendészeti Osztályvezető a Százhalombattai Rendőrőrsön. Az adatok ismertetését követően a nyár veszélyeire hívták fel a figyelmet.
A beérkezett feljelentések alapján úgy tűnik, sikerült a betöréses lopások számát kedvező szinten tartani, és bizonyos elkövetési módok tekintetében csökkenés is kimutatható a térségben. Jelentősen – 120-ról 20 eset alá – csökkent a gépkocsilopások száma, amit nagy eredménynek tartanak. A bűncselekmények nagy részét – 3500-ból 2500-at – még mindig Érden követik el, azon belül is Ófaluban és Parkvárosban. Előbbi helyen némileg javult a közbiztonsági helyzet, ami annak köszönhető, hogy megtöbbszörözték a rendőri jelenlétet, és a februárban tartott lakossági fórumon elhangzottak is nagyban segítették a rendőrség munkáját. Az Érden és Százhalombattán kiépített térfigyelő rendszerek is sokszor jelentős szerepet játszanak egy-egy bűncselekmény felgöngyölítésében, és a tavaly szolgálatba állított új kollégák is egyre eredményesebben dolgoznak. Ami újdonság, hogy július elsejétől kutyás rendőr lát el szolgálatot az óvárosi körzeti megbízotti irodán, két hónapja pedig motoros rendőrrel is találkozhatnak a battaiak. A sajtótájékoztatón kiemelt figyelmet szenteltek a Százhalombattán történt rongálásoknak, hiszen az elmúlt hónapokban öt esetben is nyomozás indult. A graffitizőket, illetve az egyik bevásárlóközpont kirakatüvegének megrongálóit már kézre kerítették, a szelektív gyűjtőedények gyújtogatóit, illetőleg a csapadékvíz-elvezetést szolgáló folyókák megrongálóit még keresi a rendőrség. A nyomozók szerint helyi fiatalokhoz kapcsolódnak a bűncselekmények. Több csoport már látótérbe került, és a szórakozóhelyeket is folyamatosan ellenőrzik. Csoportosan elkövetett garázdaságért egyébként akár három év szabadságvesztés is kiszabható, a közterületen való graffitizés pedig kárértéktől függetlenül, minden esetben bűncselekménynek minősül.
 
A sajtótájékoztatón értékelték az elmúlt 2,5 hónap közlekedésbiztonsági helyzetét is. Az Érdi Rendőrkapitányság illetékességi területén ez idő alatt 45 közlekedési baleset történt, amelyből egy halálos kimenetelű volt. Az országos híradásokból ismert három hónapos érdi ikerpár veszítette életét. Ugyancsak Érden, az M7-es autópálya 20-as kilométerénél több kamion ütközött egymásnak, amely során a magyar sofőr életét vesztette. Mindezek mellett 3 súlyos sérüléssel járó baleset is történt térségünkben, 8 esetben könnyebb sérüléssel végződött a szerencsétlenség, 34 esetben pedig anyagi kár keletkezett. Három esetben már a helyszínen megállapítást nyert, hogy a baleset egyik részese ittasan vezette járművét. Az elmúlt bő két hónapban 1061 fővel szemben tett szabálysértés miatt feljelentést a rendőrség, amelyből 950 esetben sebességtúllépés miatt indítottak eljárást. Járművezetőkkel szemben 111 esetben szabtak ki helyszíni bírságot, 30 sofőrt pedig figyelmeztetésben részesítettek.
 
Kapitányságvezetői döntés alapján heti rendszerességgel tartanak ellenőrzéseket, az országos rendőrfőkapitány utasítására pedig fokozottan ellenőrzik a motorosokat. A Pest megyei rendőrfőkapitány elrendelése alapján fél éven át a helyszíni, illetve közigazgatási bírsággal sújtható szabálysértéseket figyelik fokozottabban a közlekedésbiztonsági helyzet javítása érdekében.
 
A rendőrök a nyári időszakra jó tanácsokkal is ellátták a lakosságot. Felhívták a közlekedők figyelmét, hogy járművüket lehetőleg árnyékos helyen parkoltassák, és tegyenek hővisszaverő takarókat az autó ablakaira. Menet közben a folyamatos huzat egészségkárosító lehet, a kívülről beáramló zaj pedig hosszú távon elvonhatja a vezető figyelmét, ezért aki teheti, használjon klímát, de semmi esetre sem közvetlenül a testre irányítva és maximum tíz fokos különbség legyen a kinti hőmérséklethez képest. Rendkívül fontos, hogy a hőségre való tekintettel ne tankoljuk csordultig autónkat, hiszen a hőtágulás miatt balesetet idézhetünk elő. Fontos a pihenőidők beiktatása, és hogy még fél percre se hagyjunk parkoló autóban gyermeket, vagy házi kedvencet, akkor sem, ha árnyékos helyre parkoltunk. A gépjármű ugyanis másodpercek alatt túlmelegedhet, ami a benne tartózkodók halálához vezethet. Utazás előtt ellenőrizzük vezetői engedélyünk, és az autónkhoz kapcsolódó okmányok, biztosítások érvényességét. Fontos előre tájékozódni arról is, hogy abban az országban, ahová nyaralni indulunk, milyen közlekedési szabályok vannak érvényben, hiszen esetenként eltérőek lehetnek, bár az EU-ban nagyjából egységesek az előírások. Nagyon fontos még a csomagok biztonságos elhelyezése, a nehezebb bőröndöket és a kilátást akadályozó nagyobb poggyászokat a csomagtartóba vagy a tetőcsomagtartóra tegyük. Ha magára hagyjuk autónkat, értéktárgyat ne felejtsünk benne, vagy tegyük nem látható helyre és alaposan győződjünk meg arról, hogy gépjárművünket bezártuk-e. Ez utóbbi lakásunkra is igaz, még a legkisebb ablakot se hagyjuk nyitva, és ha nem tartózkodunk otthon, kapcsoljuk be a riasztót!