Zöldpillangó a légkondicionálóban
2012-07-06 - Július első napjaiban százéves napi középhőmérsékleti csúcsok dőltek meg. Egyre több lakásban, irodában és üzletben használnak légkondicionálót, hogy tehermentesítsék szervezetüket, elkerüljék a hőség okozta rosszullétet. A berendezésnek azonban veszélyei is vannak, amiket néhány alapvető szabály betartásával elkerülhetünk.
A modern légkondicionálók egészséges, tiszta és friss levegőt juttatnak a helyiségekbe, párátlanítanak és a falak penészesedését is megakadályozzák. Legjobb esetben ezt zaj és huzat okozása nélkül teszik. Ahhoz azonban, hogy kellemes környezetet teremthessünk magunk körül, és a berendezés működtetésének segítségével energikusabbnak, frissebbnek érezhessük magunkat, néhány fontos szabályt be kell tartanunk. A tudnivalókat Budaházy Péter, a Kelvin Klíma Kft. cégvezetőjének segítségével vettük számba.
 
A szakember elmondta, hogy vásárlás előtt gondoljuk át a hűteni kívánt helyiség rendeltetését (hálószoba, üzlet, orvosi rendelő), az ott tartózkodó személyek számát, a légtérben működő hőtermelő készülékek (számítógépek, hűtők), világítótestek mennyiségét és az ablakok méretét. Felszerelés előtt keressük meg a legoptimálisabb helyet, mert aki hosszabb ideig ül a hideg levegőáram útjában, annál megfázásos, reumatikus betegségekre utaló tünetek jelentkezhetnek. Megóvhatjuk magunkat a kellemetlenségektől azzal is, ha félévente – de legalább a nyári első üzembe helyezés előtt – a berendezéseket ellenőriztetjük. A rövid időt igénybe vevő munka során a szerelő megszabadítja a készüléket a gombás vagy bakteriális telepek által okozott szagoktól. Kitisztítja a hűtőbordákat, amelyek a fertőzések gócpontjai lehetnek. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a rendszeresen karbantartott gépeink gazdaságosabban, energiatakarékosabban működnek.
 
Budaházy Péter felhívta még a figyelmünket arra is, hogy a klimatizált helyiségeket is naponta szellőztetni kell, hogy ne a már felhasznált levegőt cirkuláltassuk. Nem szerencsés a levegőt túlhűteni sem (pl. 20-22 °C-ra), mert a mértéktelen, tartós hűsölés fejfájást, ízületi panaszokat vagy influenzaszerű tüneteket okozhat. Akik nem csak a meleg, hanem a testsúlygyarapodás ellen is védekezni akarnak, azoknak nem árt az óvatosság. Az emberi szervezet ugyanis hőszabályozáskor kalóriát éget, ezért nyáron kevesebb ételt kívánunk. Ha azonban ezt a belső hőmérséklet-szabályozó mechanizmust mesterséges úton, léghűtéssel befolyásoljuk, akkor nem csökken a tápanyagfelvétel iránti igényünk, így több ételt fogyasztunk.
 
"Nem egyszerű a helyzet akkor sem, ha kánikulában araszolunk az utakon. Indulás előtt alaposan szellőztessük ki az autónkat!" – tanácsolta Gulyás Márk, a DeltaMark Kft. ügyvezetője. Ne állítsuk a légkondicionálónkat 5-7 foknál alacsonyabbra a kinti hőmérsékletnél, mert az megterheli a szervezetünket. Az utastérben ülők biztonsága érdekében kerüljük a légáramlat közvetlenül a testre való irányítását, mert ez megfázást okozhat. Kiszálláskor is legyünk óvatosak, mert a lehűtött autóból kilépve, a hirtelen kitáguló erek miatt, eshet a vérnyomásunk, ami kábulatot, rosszabb esetben ájulást okozhat. A szellőzőrendszer szűrőjét cseréljük legalább évente, ezzel elkerülhetjük a gombás fertőzéseket és az allergiát.