Dobbant, perdül
2012-07-03 - Eredményekben gazdag tanévet zárt a Pesovár Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola. Számos helyi és országos rendezvényen szerepeltek, és kiváló eredményeket értek el a különböző szintű szakmai versenyeken.
Közel húsz csoportban folyik az oktatás Százhalombattán, Érden, Diósdon, Ercsiben és Tárnokon, az egészen aprók előképzésétől a középiskolás korosztályig. A néptánc-lépések mellett népi játékokat és éneket, néphagyományokat és folklórtörténetet is tanulnak a növendékek.
 
- Idén több, mint hatvan új tanuló jelentkezett az iskolába, három óvodás korú csoport indult Százhalombattán, ami jól mutatja az iskola jövőjét – mondta Zsille Dóra, a Pesovár AMI megbízott igazgatója.
 
Ercsiben, Tárnokon és Diósdon egy-egy csoportban folyik az oktatás, többnyire alsós korosztály számára, amihez a helyi önkormányzatoktól is nagy segítséget kap az iskola. Érden több tagozat is működik, több korosztályban, akik részben az általános iskolákban, később pedig a központi csoportban, a Szepes Gyula Művelődési Központban tartják foglalkozásaikat. Az idén néhány iskolában új kurzusok indultak, illetve régi helyeken is sikerült feléleszteni a néptánc-oktatást.
 
A felsőbb osztályosok idővel átkerülnek Százhalombattára, ahol minden korosztály számára léteznek külön csoportok. Sok jó táncos érkezik a környező településekről és válik tehetséges szólistává az Ifjúforrásban.
 
A Pesovár iskola második éve élvezheti a Táncház kényelmét és felszereltségét, ami a százhalombattai önkormányzat országos szinten példaértékű támogatását jelzi. A biztos háttér lehetőséget ad az intézménynek különböző országos néptánc-rendezvények megrendezésére. Így szervezői és házigazdái lehettek az Ifjúsági Szólótáncverseny, valamint az Oktatási Hivatal által rendezett tanulmányi verseny régiós elődöntőjének. A találkozóknak a Barátság Kulturális Központ és a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Ház adott otthont. Az intézmény fontosnak tartja a tehetséggondozást, a szólistaképzést, ezért nem véletlen, hogy városunkban rendeztek szólótáncosok számára versenyt.
 
A Forrás táncosai rendszeresen részt vesznek a városi ünnepségeken és a környező települések különböző rendezvényein. Az év során a tanulók és oktatóik több esetben maguknak is tartottak szabadidős programokat. A jeles napokhoz kapcsolódó eseményeken egy-két csoport tölti be a házigazda szerepét, játszanak, táncot tanítanak, kézműves-foglalkozásokat tartanak. Idén például húshagyó kedden ellátogattak Mohára, ahol közvetlenül találkozhattak az egyik még élő mezőföldi néphagyománnyal, a mohai tikverőzéssel. Ezeken az alkalmakon a gyerekek és családtagjaik kötetlen formában, az elméleti oktatás mellett, a gyakorlatban is ismerkedhetnek a népi kultúrával.
 
Ősszel a budapesti Akvárium Klub a Pesovár iskolát kérte fel rendszeres táncházának évadnyitójára. A Hagyományok Házában pedig a Figurás néptáncos bérlet programjának keretében az Ifjú- és a Cseppforrás táncosai és oktatóik interaktív foglalkozáson mutatták be Mezőföldet a fővárosi közönségnek. Júniusban a százhalombattai Kőrösi iskola felkérésére Mezőföldi Napon látták vendégül a diákokat a Táncházban, ahol a Pesovár-növendékek mutatták be a helyi néphagyományokat.
 
A Pesovár tanulói és oktatói is komoly elismeréseket kapnak, több ízben nyertek, országos versenyekről különdíjakkal tértek haza. Nyíregyházán az Országos Ifjúsági Fesztiválon a Kisforrás új koreográfiáját díjazta a zsűri, amit a tendenciának megfelelően ezúttal nem külsős, hanem saját oktató-koreográfus állított össze. Csepelen a régiós versenyen részt vevő Csemete-, Csepp-, Csermely- és Kiskutyavár csoport is kiemelkedő díjban részesült. Szegeden, az Országos Gyermek- és Ifjúsági Néptáncfesztiválon kivételesen nagy létszámban, három csoporttal, közel 120 gyerekkel állt ki a Pesovár iskola, és mindhárom csoportja bekerült a gálaműsorba. A zsűri mind a pedagógiai, mind szakmai munkát kiemelte az idén a művészeti iskolával kapcsolatban.
 
A június 2-i év végi gálán az iskola minden csoportja bemutatta a legújabb koreográfiáit. Ezen felül a diákoknak vizsgabizottság előtt is számot kell adniuk folklórismeretből, népi énekből és néptánc-tudásukról is.
 
A közönség legközelebb a Summerfest nyitó- és záró ceremóniáján, valamint az augusztus 20-i magyar-gálán láthatja a Pesovár Ferenc AMI tanulóit, tanáraik a fesztivál ideje alatt tanítással várják az érdeklődőket.
 
Szeptembertől újabb leendő néptáncosok számára nyílik meg a lehetőség. Az iskola vezetősége tervezi, hogy ősztől két-három éves babák és szüleik részére is szerveznek közös játékokat, mondókázást a mozgásfejlesztés jegyében.
 
A jelentkezésről, beiratkozásról a Pesovár Ferenc AMI honlapján minden információt megtalálnak. (http://www.pesovarferencami.hu/)