Konfliktuskezelés mediációval
2012-06-26 - Az emberi kapcsolatokban mindig jelen vannak a konfliktusok. Nem mindegy, hogy ezeket milyen módon próbáljuk megoldani. Akik csak harcolni tudnak, azok tovább rombolják kapcsolataikat, akik képesek megfelelő stílusban tárgyalni egymással, pozitív változásra számíthatnak. A békésebb megoldás egyik lehetséges módja: a mediáció.
A módszernek több évszázados hagyománya van mindegyik földrészen. Magyarországon közel húsz éve ismerik és alkalmazzák a szakemberek. Ha a szomszéd kutyája kárt okoz a kertünkben, vagy egy lakó hangoskodása zavarja a többiek nyugalmát, ha egy lázadó kamasszal már alig tudnak szót érteni a szülei, ha a párkapcsolati problémák megoldása már kilátástalannak tűnik, akkor próbálkozhatunk mediációval. Ki és hogyan segít ezekben az esetekben? – erről kérdeztem Gáspárné Boácz Margitot, az Arany János Általános Iskola és Gimnázium gyermek- és ifjúságvédelmi felelősét, szakképzett mediátort.
 
A mediáció – vagyis közvetítés - lényege, hogy a két fél vitájában – mindkettejük beleegyezésével – egy semleges, harmadik fél, a mediátor jár közben. Az első lépés egy előkészítő beszélgetés, amely során a mediátor feltárja a felek álláspontját, igényeit, felméri a konfliktus nagyságát. Ezt követi egy mediációs ülés, ahol a közvetítő tartja kézben a vitát, amit igyekszik két egyenrangú fél tárgyalásává alakítani. A vitázók kulturált formában megfogalmazhatják véleményüket, megismerhetik az álláspontjaik közötti különbségeket. Fontos szerepet játszik a mediátor abban, hogy a beszélgetők harag, indulatok és félelmek nélkül tudjanak kommunikálni és közösen találjanak megoldásokat, amelyekben mindkettejük érdekei érvényesülnek. A következő lépés egy írásbeli megállapodás megfogalmazása, amelyben rögzítik a kliensek vállalásait a problémák békés megoldása érdekében. Az önként vállalt, reális és teljesíthető szabályok irányt mutatnak a jövőbeni együttműködés felé. Mivel a megszületett egyezség mindkét résztvevő igényeit tartalmazza, az az érdekük, hogy betartsák leírtakat, ezáltal kapcsolatuk javítására törekedjenek. A közvetítés – remélhetőleg – utolsó lépése, hogy meghatározott idő múlva sor kerül egy újabb találkozásra, ahol minden érintett elmondhatja tapasztalatait, legjobb esetben beszámolhat a kedvező irányú változásokról.
 
A mediáció óriási előnye, hogy nincs szükség tanúkra vagy ügyvédekre, nem kell peres úton igazságot keresni. Az elhangzottak titokban maradnak, a megszületett egyezségen kívül nem készül írásbeli jegyzőkönyv. Az sem elhanyagolható szempont, hogy a tárgyaláson részt vevő felek új konfliktuskezelési módszert tanulhatnak meg, amelyet hasonló esetben alkalmazni is tudnak.
 
A mediáció iránt érdeklődő százhalombattai lakosok a Városi Családsegítő és Gondozási Központ (Százhalombatta, Szivárvány tér 5.) munkatársaitól kérhetnek további tájékoztatást.