III. fokú hőségriadó: tovább tart a kánikula!
2012-06-20 - Az országos tisztifőorvos a 2012. június 18. hétfő 12.00 órától kiadott II. fokú hőségriasztást III. fokúra emelte és június 22. pénteken éjfélig meghosszabbította az ország egész területére vonatkozóan. Ezeken a napokon a napi átlag hőmérséklet meghaladhatja a 27 fokot, ami fokozott óvatosságot követel minden állampolgártól saját és környezete egészsége érdekében.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint a mediterrán térségből továbbra is meleg és száraz levegő érkezik a Kárpát-medencébe. Szerdán és csütörtökön az ország túlnyomó részén 27 fok feletti középérték valószínű. A jelenlegi számítások szerint pénteken a hűvösebb levegő első hulláma a nyugati, északnyugati országrészt már eléri, így ott mérséklődik a nappali felmelegedés, de a középső és a keleti területeken csak a hétvégén gyengül a kánikula.

Várható minimum és maximum hőmérsékletek:

június 20. szerda
hajnalban 15, 22 fok
napközben 33, 36 fok

június 21. csütörtök
hajnalban 17, 22 fok
napközben 32, 37 fok

június 22. péntek

hajnalban 18, 23 fok
napközben 28, 34 fok

június 23. szombat
hajnalban 16, 21 fok
napközben 26, 31 fok

Vezér Mihály polgármester tájékoztatása szerint, Százhalombattán a Polgármesteri Hivatal és a Százhalom Egészségügyi Központ légkondicionált terei nyújtanak menedéket a hőség elől. Hőségriadó idején - az említett két helyszínen kívül - az idei évben a Százhalombattai Rendőrőrsön is frissítő vízhez juthatnak.

A Szent István téren tartózkodók élvezhetik a főtér vízi elemei által nyújtott hűsítő élményt, úgy, mint a párásítót, szökőkutakat, vagy az ivó kutat. A főtéren kívül a város további két pontján, a Piac téren, valamint az óvárosi Szent László téren hűsölhetnek permetkapuk alatt a városlakók.

A Szákom Kft. azzal próbálja enyhíteni a kánikulát, hogy az említett napokon reggeltől, este 7 óráig locsolja az utak- és járdák felületét.

Tippek, hogyan védekezzünk a hőségben
Várhatóan a hét végéig az ország egész területén érvényben marad a másodfokú hőségriadó. A hőségriasztás második fokozatának elrendelésére akkor kerül sor, amennyiben várhatóan legalább három egymást követő napon eléri a napi középhőmérséklet a 25 Celsius-fokot.

A nagy hőségben nem lehet elégszer hangsúlyozni a folyadék folyamatos fogyasztását, azonban szomjunkat ne alkoholos, koffeintartalmú vagy cukrozott italokkal csillapítsuk, mert ezekkel ellenkező hatást érünk el, ugyanis felgyorsítják a folyadék távozását szervezetünkből, a hideg folyadék ráadásul gyomorgörcsöt is okozhat.

Igyunk csapvizet, pici sóval dúsítva, cukormentes limonádét, buborékmentes ásványvizet, langyos teát.
Ételeink nagy részét a saláták, a gyümölcsök, a gyümölcslevesek - tejszín, tejszínhab nélkül -, és a rántás nélküli főzelékek alkossák. Ne együnk nehéz ételeket, részesítsük előnyben a roston vagy tepsiben, zsiradékmentesen sült szárnyas húsokat, de grillezhetünk, süthetünk zöldségeket, gyümölcsöket is.

A déli órákban lehetőleg ne legyünk napon. Viseljünk szellős ruhákat, kalapot, a gyermekekre is vékony ruhákat adjunk, és védjük a fejüket vászonsapkával, kendővel, de ügyeljünk arra is, hogy ne hagyjuk őket ügyeink intézésekor az autóban.

Ha valakinek a lakásában nincsen légkondicionáló berendezés vagy ventilátor, szellőztessen hajnalban, majd sötétítsen be függönyökkel, rolókkal, de résnyire hagyja nyitva az ablakokat, hogy áramoljon, cserélődjön a levegő. Egyébként a lehúzott roló védi a meleg sugaraktól az ablaküveget, és estére nem lesz hőség a lakásban. Hajnalban és késő este tárjuk ki az ablakokat.

A kádat és a mosogatót öntsük tele hideg vízzel, egy idő után érezhető, hogy a lakásban csökken a hőmérséklet. Zuhanyozzunk, mosakodjunk sűrűn.

Hasznos tanácsok a kánikula idejére a hőguta megelőzése és kezelése érdekében

Az utóbbi években sokkal többször figyelhető meg rendkívüli, nehezen elviselhető meleg nyár hazánkban. Bárkinek okozhat egészségi panaszokat (fejfájás, szédülés), kellemetlen tüneteket, rosszullétet a kánikula, de vannak különösen veszélyeztetett csoportok. Ilyenek például a csecsemők és a kisgyermekek, 65 évnél idősebbek, fogyatékosok, vagy különösen a szívbetegségekben és magas vérnyomás betegségben szenvedők.
 
Néhány jó tanács a meleg okozta panaszok megelőzésére, illetve a hőhullám okozta kellemetlenségek elkerülésére:
Kánikulai napokon - ha tehetjük - a különösen meleg dél körüli, kora délutáni órákat töltsük otthon, besötétített szobában, viszonylag hűvösben.
Nagy melegben zuhanyozzunk langyos vagy hideg vízzel akár többször is!
Széles karimájú kalappal, napszemüveggel védjük magunkat a nap égető erejétől.
Fényvédő krémmel naponta többször kenjük be bőrünket!
Forró nyári napokon az idősebbek ne a legmelegebb órákra időzítsék a piaci bevásárlást.
Könnyű, világos színű, bő szabású, pamut alapanyagú ruhát hordjunk forró napokon!
Idősek se viseljenek ilyenkor sötét színű, fekete ruhát, fejkendőt!
Lehetőleg éjjel szellőztessünk.
Akinek van elektromos ventillátora, használja a nagy melegben!
Sose hagyjunk gyermekeket, állatokat (kutyát) zárt, szellőzés nélküli parkoló autóban!
Ne sétáltassunk a hőségben kisbabát!
Csecsemőket, kisgyermekeket árnyékban levegőztessünk!
A babák különösen sok folyadékot igényelnek a szoptatáson kívül is, mindig kínáljuk őket tiszta vízzel, vagy pici sót is tartalmazó, citromos teával a szoptatás után!

Ha mindenképpen szabadban kell tartózkodnunk a kánikula idején:
Korlátozzuk a szabadlevegőn való tartózkodást a kora reggeli (6-10 óráig) és esti órákra (18-22 óráig).
Árnyékos helyen próbáljunk pihenni napközben.
Ha túl sokáig tartózkodtunk a szabadban, akkor próbáljunk legalább 1-2 órát légkondicionált környezetben eltölteni, míg a szervezet lehűl és ismét visszatérhetünk a kánikulába!
A légkondicionáló használatakor fokozatosan csökkentsük a helyiség hőmérsékletét, a hirtelen nagy hőmérséklet változás veszélyes lehet, túlzottan megviseli a szervezetünket.
Csökkentsük a fizikai munkavégzést. Ne ilyenkor végezzük a nagytakarítást, ablakmosást!
Csak az esti órákban kezdjük el a befőzést, azt is állandó szellőztetés mellett!
Hőségben sokkal több folyadékot kell fogyasztanunk!
A meleg és a fizikai munkavégzés fokozza az izzadást, a folyadékvesztést!
Lehetőleg ne fogyasszunk olyan innivalót, amely sok cukrot, koffeint, vagy alkoholt tartalmaz - ezek fokozzák a szomjúságérzetet, még több folyadékot vonnak el a szervezettől!
Azok, akik szívgyógyszert szednek, a vízhajtás mellett is fogyasszanak elegendő mennyiségű folyadékot, azaz a szokásosnál egy literrel többet a forró napokon!

Nagyon fontos, hogy rosszullét esetén azonnal hívjunk mentőt vagy forduljunk orvoshoz!

Forrás: Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, Érd Katasztrófavédelmi Kirendeltség